در سکوت آمدیم اما ساکت نیامدیم

به نام او که هرچه بخواهد همان می‌شود
خواننده‌ای عزیز برایم نوشته است که آیا می‌دانید «صمت» به معنای سکوت است؟
خواننده‌ای دیگر هم جسورانه گفته است که شما در سکوت آمدید، اما ساکت نیامده‌اید!
و سومین مهربان می‌گوید که «صمت» پروپیمان آمده است، اما سعی کنید پروپیمان بمانید.


و دکتر مهدی کرباسیان معاون محترم وزیر می‌گوید که این روزنامه را نمی‌توان چنددقیقه‌ای تورق کرد، باید شب‌ها به خانه ببرم و باحوصله بخوانم و استفاده کنم و...
و صمت در چنین حال و هوایی و در هفته صنعت و معدن و روز ارزشمند قلم متولد شد.
ابتدا توضیح دهم که صمت از ۳ حرف صنعت، معدن و تجارت گرفته‌شده است و در لگوی روزنامه متصل‌به‌هم نیستند، ۳ حرف جدای از همدیگرند که در یک نگاه، تصویری را به ذهن متبادر می‌کند و همه آنها با تامل انجام‌شده و کار برجسته طراح ارزشمند استاد محمد رامهرمزی است که از ایشان سپاسگزاریم.
دوم، از همه خوانندگان عزیز، از دوستان مهربان، روزنامه‌نگاران ارجمند، مدیران ارزشمند روابط‌عمومی‌های کشور،‌ مسئولان محترم، همکاران ارزشمند وزارت صنعت، معدن و تجارت و به‌خصوص جناب آقای مهندس نعمت‌زاده وزیر محترم که فوری پس از انتشار روزنامه، مرا به حضور پذیرفتند و با رهنمودهای خود، شماره اول روزنامه را تایید و تبریک خود را به یاران روزنامه با حضور ریاست دفتر ثبت کردند و همه کسانی که با پیام یادداشت‌ها، پیامک، ایمیل در دنیای مجازی و واقعی مهربانی خود را به «اهالی صمت» ابراز کردند، به نمایندگی از طرف خودم و همه همکارانم تشکر و قدردانی می‌کنم. این پیام‌ها قبل از آنکه ما را سرشار از شادی کند، وظیفه‌مان را در قبال اندیشه، آینده و این سرزمین و حرفه روزنامه‌نگاری دوچندان سخت‌تر می‌کند.
ما با تعهد به آیه ن والقلم و مایسطرون و سوگندی که خداوند به قلم و نوشته می‌خورد، موظف هستیم در راه کشف واقعیت قدم برداریم و برای آینده بهتر این سرزمین تلاش کنیم.
روزنامه صمت با این اعتقاد که دنیای خبر متعلق به حوزه رسانه‌های الکترونیک، موبایل‌ها و رادیو و تلویزیون شده است، تلاش می‌کند که از «خبر» به‌عنوان «خبررسان» دوری نماید و در حد خبرهای کوتاه و روی خط خبر حرکت کند، همه تلاش ما در حوزه نقد و تحلیل خبر، یادداشت‌ها، مقالات، گزارش، گفت‌وگو و امثالهم صرف خواهد شد.
یکی از مهم‌ترین دلایل ماندگاری مطبوعات در عصر دیجیتال و الکترونیک و اینترنت، بخش گزارش‌های مطبوعاتی است. امیدواریم با کمک شما و ارائه سرفصل‌هایی که به نظر شما در حوزه (صنعت، معدن و تجارت) می‌تواند گزارش مفیدی باشد، نسبت به تهیه و انتشار آن اقدام کنیم.
روزنامه صمت خود را رقیب هیچ روزنامه دیگری نمی‌داند، اما دست همه رفقای خود را صمیمانه می‌فشاریم و امیدواریم که با کمک آنها بتوانیم در حوزه تخصصی «صنعت، معدن و تجارت» گام موثرتری برداریم.
از مدیریت روزنامه «کسب‌وکار» سپاسگزارم که در توزیع نخستین شماره ما را کمک کردند. از چاپخانه انتخاب رسانه سپاسگزارم که در چاپ نخستین شماره از هیچ کمکی دریغ نکردند.
از نمایندگی‌ها و شبکه توزیع سپاسگزارم که نخستین شماره را به دست شما خوانندگان عزیز رساندند. و از شما خوانندگان خوب صمت سپاسگزارم که ما را می‌خوانید.
ما بر این اعتقادیم که هیچ رسانه‌ای، بدون مخاطب، معنا و مفهوم نخواهد داشت، هیچ کلاسی بدون شاگرد برپا نخواهد شد، هیچ شهری بدون شهروند، شکل نخواهد گرفت. هستی ما، ادامه حیات ما، بودن روزنامه ما، با خوانندگانش معنا خواهد شد. شما در دایره حلقه‌های انتشار روزنامه صمت، شخص شما، مهمترین حلقه هستید. حلقه تولید محتوا تا انتشار، با حلقه وجود شما تکمیل می‌شود. انتظار ما از شما، ارتباط است. ارتباط نقدگونه، مقام محترم وزارت صنایع، معدن و تجارت در نخستین دیدار بعد از انتشار، ما را به داشتن فرهنگ نقد و نقدپذیری دعوت کرده است.
این دعوت، یک دعوت عام است. دعوت ما را برای نقد ما بپذیرید.

ناصر بزرگمهر / مدیرمسئول


چاپ