مراسم هفته معدن در همدان برگزار شد

در این مراسم مسئولان تشکل‌های معدنی استان به بیان دغدغه‌ها و نگرانی‌های‌شان پرداختند و مسئولان دولتی نیز با سخنان دلگرم‌کننده فعالان بخش خصوصی را برای فعالیت بیشتر دلگرم کردند.
در ابتدای مراسم، رحیم مرتضایی رییس خانه معدن استان برای خیر مقدم گویی و بیان مسائل مختلف پشت تریبون قرار گرفت. وی در ابتدا به بیان ظرفیت‌ها و داشته‌های کشور به ویژه استان همدان در حوزه معدن پرداخت و گفت: بیش از ۲۵ درصد اشتغال کشور را بخش معدن و صنایع معدنی به خود اختصاص داده است.
وی ادامه داد: بیش از ۲۵ درصد بازار سرمایه در بورس نیز مربوط به فعالیت‌های معدنی است.
رییس خانه معدن استان با بیان اینکه سهم معدن در جی دی پی کشور ۶ درصد است، افزود: در حالی که در اقتصادهای جهانی این میزان به بیش از ۱۶ درصد می‌رسد.
مرتضایی اظهار کرد: استان همدان با قرارگیری در مسیر ایالت فلزایی سنندج ـ سیرجان یکی از مستعدترین مناطق از نظر کانی‌های فلزی است.
وی با بیان اینکه این استان با داشتن بزرگترین ذخایر سیلیس آذرین و فلدسپات به عنوان قطب اصلی این کانی‌ها در کشور مطرح است، تصریح کرد: به لحاظ تنوع در نوع مواد معدنی، به جرئت می‌توان همدان را استان برتر کشور اعلام کرد.
رییس خانه معدن استان همدان با اشاره به اینکه درحال‌حاضر ۲۸۰ معدن در استان همدان در حال فعالیت است، ادامه داد: مجموعاً ۲۸ نوع ماده معدنی با ذخیره‌ای بالغ بر ۱/۷ میلیارد تن ذخایر قطعی در استان وجود دارد که ۲/۸۳ درصد از کل ذخایر کشور را تشکیل می‌دهد.
مرتضایی با تأکید براینکه مشکلات محلی همچنان به صورت لاینحل در سطح استان باقی مانده، خاطرنشان کرد: متأسفانه هیچ حمایتی از سوی مسئولان محلی از سرمایه‌گذاران در این بخش به‌عمل نمی‌آید.
وی گفت: بهبود باور عمومی نسبت به نقش توسعه‌ای معدن با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و امکانات فرهنگی رسانه‌ای و هنری در معرفی اهمیت فعالیت‌های معدنی می‌تواند بخشی از استراتژی توسعه اقتصادی بوده و مورد استفاده قرار بگیرد.
رییس خانه معدن استان با اشاره به اینکه بیش از ۴۵ درصد از صنایع استان، معدنی هستند، اظهار کرد: تنها در بخش سیلیس در استان همداد تعداد ۳۵ کارگاه کراشینگ و دانه بندی و ۱۹ معدن فعال سیلیس وجود دارد.
مرتضایی افزود: برداشت غیرمجاز از بعضی از مناطق مانند سد اکباتان علاه بر آثار سوء زیست‌محیطی و عدم استیفای حقوق دولت، باعث ورشکستگی بسیاری از معادن شده چراکه این سودجویان بدون پرداخت حقوق دولتی مواد معدنی با ارزش را با قیمتی بسیار نازل وارد بازار کرده و به فروش می‌رسانند.
وی با تأکید بر اینکه سنگ‌اندازی‌ها و دخالت‌های بدون مورد برخی از سازمان‌ها در امور معادن باعث تعطیلی بسیاری از آنها شده، تصریح کرد: نگاه مچگیری برخی از سازمان‌ها و مراکز نظارتی زیبنده کشور ما نبوده و پاک کردن صورت مسئله نمی‌تواند پاسخ مناسبی به این مسائل باشد.
رییس خانه معدن استان همدان نبود امکان تعیین و تثبیت قیمت مواد معدنی توسط اتحادیه صنف معدنکاران در منطقه به عنوان یک تشکل، فقدان فناوری و عدم استفاده از کارشناسان مجرب در منطه برای بالا بردن راندمان کار، مشکلات مربوط به تهیه و تأمین قطعات و ابزار مورد نیاز بخش معدن را از دیگر چالش‌های پیش روی معدن استان اعلام کرد.
مرتضایی همچنین ادامه داد: نبود حلقه‌های پایانی فرآوری مواد معدنی، باعث شده تا سیلیس و فلدسپات با نازل‌ترین قیمت حمل شده و در استان‌هایی چون یزد و اصفهان به مصرف برسد.
وی با تأکید بر اینکه وجود منابع معدنی متعدد و نیز ذخیره قابل توجه ماده معدنی در سطح استان نخستین فرصت پیش روی اقتصاد همدان است، گفت: علاوه بر این زیرساخت‌های اصلی در استان همدان در شرایط مناسبی قرار دارد.
نایب رییس سازمان مهندسی معدن استان همدان ادامه داد: یکی از بهترین فرصت‌هایی که کمتر مورد توجه قرار گرفته نیروهای تشنه کار در سطح استان همدان بوده این در حالی است که کشورهای اروپایی تشنه نیروی کار هستند.
مرتضایی با بیان اینکه اکتشاف و بهره‌برداری از معادن ظرفیت‌های شغلی بسیاری را ایجاد می‌کند، خاطرنشان کرد: از تولید ماده معدنی تا محصول نهایی ظرفیت‌های شغلی بسیاری وجود دارد به طوری که با بهره‌برداری از ۲۰ میلیون تن آهن می‌توان ۳۰۰ هزار شغل مستقیم و سه تا چهار برابر آن شغل غیرمستقیم ایجاد کرد.
پس از این رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان برای ایراد سخن در روی سن حاضر شد.
حمیدرضا متین با بیان اینکه در سال جدید شاهد افتتاح واحد گندله‌سازی در استان همدان خواهیم بود، اظهار کرد: فشارهای وارده از سوی مسئول ارشد استان برای جلوگیری از خام فروشی مواد معدنی در حال اجرا است.
وی افزود: در سال گذشته سومین واحد فروسیلیس با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد و درحال‌حاضر چهار واحد صنعتی تولیدی فروسیلیس در استان وجود دارد.
این مقام مسئول با بیان اینکه برای تولید منیزیم از دولومیت، جواز تأسیس صادر شده، افزود: به زودی عملیات اجرایی احداث یک واحد تولید کاغذ از آهک در استان آغاز خواهد شد.
متین با اشاره به اینکه راه‌اندازی این واحد تولیدی به آهک با خلوص بالا نیاز دارد، تأکید کرد: دانش فنی این کار به کشور کانادا تعلق دارد که یک شرکت موفق به خرید آن از چین شده است.
وی با بیان اینکه با اجرای این طرح می‌توان ادعا کرد، اقدام قابل توجهی انجام شده است، گفت: درحال‌حاضر تولید کاغذ از چوب هزینه بر است به ویژه اینکه چوب و درخت کافی برای تولید کاغذ نداریم.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان با بیان اینکه در امسال افتتاح واحد گندله‌سازی را در استان همدان خواهیم داشت، تصریح کرد: در سال گذشته واحد کنسانتره افتتاح شد و در امسال نیز واحد گندله‌سازی به بهره‌برداری خواهد رسید.
متین در پایان از ایجاد یک شعبه خاص در دادگستری همدان برای رفع اختلافات در حوزه معدن خبر داد.
سرپرست معاونت برنامه‌ریزی استانداری همدان در ادامه با بیان اینکه همدان در معادن حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد، اظهار کرد: همدان یکی از مستعدترین مناطق برای رونق معادن و صنایع معدنی است.
خسرو سامری ظهر امروز با اشاره به اینکه ۶۷ نوع ماده معدنی در کشور شناخته شده، افزود: درحال‌حاضر پی‌جویی معدنی در کشور و به تبع آن در استان بسیار ناقص انجام می‌شود به طوری که در قانون بودجه اعتبار خوبی برای اکتشافات اختصاص نمی‌دهند.
وی با بیان اشاره به اینکه میزان معادن و مواد معدنی در عمق خاصی مشخص شدند، افزود: امروزه در عمیق‌ترین لایه‌های زمین دیگر کشورها به پی‌جویی و استخراج مواد معدنی می‌پردازند.
معاون استاندار همدان با تأکید بر لزوم اخذ تدابیر ویژه برای پی جویی مواد معدنی در کمیسیون‌های صنایع و معادن و انرژی مجلس، تصریح کرد: میزان استخراج مواد معدنی در کشور و استان همدان به حد استاندارد خود نرسیده است.
سامری با بیان اینکه باید نگرشی جدید به استخراج معادن در کشور ایجاد شود، ادامه داد: شیوه استخراج معادن در کشور همچنان سنتی است که باعث هدر رفتن منابع ملی کشور می‌شود بنابراین باید تسهیلات ارزان قیمتی برای تهیه ماشین‌آلات جدید و مدرن تخصیص یابد.
وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب در ابلاغ سیاست‌های اقتصاد مقاومتی توجه ویژه به منابع ملی را خواستار شدند، خاطرنشان کرد: اگر در فرآوری محصولات و بسته‌بندی آنها به خوبی ورود کنیم، ارزش افزوده مطلوبی برای کشور ایجاد خواهیم کرد.
این مقام مسئول خواستار توجه به فرآوری سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی استان همدان شد و گفت: در همدان ذخایر خوبی از سنگ‌های قیمیتی و نیمه قیمتی وجود دارد که با یک تراش مناسب و بسته‌بندی مطلوب می‌توان ارزش افزوده معادل ۳۰۰ تا ۴۰۰ برابر خام فروشی ایجاد کرد.
سامری با بیان اینکه درحال‌حاضر کشور هندوستان و تایلند با جدیت در حوزه سنگ‌های قیمتی و نیمه قیمتی تلاش می‌کنند، اظهار کرد: استخراج، فرآوری و بازرگانی در حوزه سنگ‌های قیمتی می‌تواند عامل ایجاد شغل برای چندین نفر و ارزش افزوده قابل توجهی باشد.
وی خواستار نگاهی همه جانبه در بخش معادن شد و افزود: مشکلات معادن در ستاد تسهیلات بررسی خواهد شد و در حد امکان کاهش داده می‌شود.
معاون استاندار همدان با تأکید بر اینکه استان همدان در زمینه معدنی بسیار مستعد است، تصریح کرد: استان همدان در صنایع معدنی حرف‌های زیادی برای گفتن دارد به طوری که تنها معدن آندولوزیت کشور، بیشترین ذخایر دولومیت و
مدرن‌ترین کارخانه‌های فروسیلیس را داراست.
سامری با تأکید بر اینکه باید بتوانیم از خام فروشی جلوگیری کنیم، ادامه داد: درون زایی و برون نگری مورد تاکید رهبر معظم انقلاب را به کار بندیم و ثروتی را که در استان داریم به منصه ظهور برسانیم.
نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی که برطرف کردن مشکلات اقتصادی کشور را در گرو رفع موانع بانکی می‌داند در ادامه مراسم گفت: در کشورهای پیشرفته سود بانکی یک تا دو درصد است اما در کشور ما به ۲۲ درصد می‌رسد.
ابراهیم کارخانه با تأکید بر اینکه پرداخت ۲۲ تا ۲۵ درصد سود تسهیلات بانکی، پرداخت عوارض و مالیات مانع بزرگی بر سر راه تولید ایجاد کرده، افزود: وقتی که بودجه جاری بانک‌ها ۵۳ هزار میلیارد تومان باشد، هزینه تولید پول و پرداخت تسهیلات نیز افزایش می‌یابد.
وی با تأکید بر اینکه نیازمند تحول بنیادی در نظام بانکی کشور هستیم، تصریح کرد: بانک‌ها آنقدر به خود غل و زنجیر وصل کردند که ساماندهی آنان آسان نیست.
نماینده مردم همدان در خانه ملت با بیان اینکه بیشتر مواد معدنی به صورت خام صادر می‌شود؛ ادامه داد: باید از صادرات مواد خام عوارض بالایی اخذ کرد تا از صادر کردن آن جلوگیری شود.
کارخانه با تأکید بر اینکه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان برای اکتشاف معدن در قانون بودجه وجود دارد، خاطرنشان کرد: حدود ۷ درصد از معادن و مخازن زیر زمینی در ایران شناخته شده و باقی ناشناخته باقی مانده است.
وی با بیان اینکه باید برای نوسازی ماشین‌آلات معدنی تسهیلات در نظر گرفت، گفت: راه توسعه کشور بدون نفت از مسیر معدن می‌گذرد زیرا نسبت ارزش افزوده به مصرف واسطه در بخش معدن ۱۳ درصد بوده اما در صنعت ۰/۳ درصد است.
نماینده مردم همدان در خانه ملت با اشاره به اینکه فضای لازم و عزم ملی برای رونق معدن و صنایع مدنی وجود ندارد، تصریح کرد: امسال وابستگی بودجه کشور به نفت ۳۱/۵ درصد رسیده که البته باز هم رقم بالایی است.
کارخانه با بیان اینکه رتبه علمی کشور در دنیا زمانی ۱۳۰ بود اما امروز به رتبه ۱۷ رسیده، ادامه داد: ایران در ۳۶ مورد علمی در جهان رتبه تک رقمی داشته که اکثریت آنان زیر پنج بوده است.
وی با تأکید بر اینکه هنوز نتوانستیم ارتباط دانشگاه با صنعت، معدن و کشاورزی را برقرار کنیم، خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته دانشگاه در خدمت صنعت است، در صورتی که در ایران این ارتباط برقرار نشده است.
نماینده مردم همدان در خانه ملت با بیان اینکه باید شرکت‌های مهندسی از فارغ التحصیلان دانشگاهی تشکیل شود، گفت: اگر این حرکت در استان به عنوان الگو پا بگیرد خدمت بزرگی به کشور خواهد شد.
دیگر نماینده مردم همدان در مجلس شورای اسلامی نیز در این مراسم اظهار کرد: با رهنمودهای رهبری و اقدامات دولت با حفظ خطوط قرمز از شرایط سخت تحریم عبور خواهیم کرد.
امیر خجسته با بیان اینکه با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب تکیه‌گاه ما به تولیدات داخلی است، افزود: فعالان اقتصادی وظیفه سنگینی در این حوزه بر عهده دارند در حالی که در شرایط سختی به تولید می‌پردازند.
وی با تأکید بر اینکه بحث اصلی امروز ما در کشور اشتغال است، تصریح کرد: ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده در استان قدم خوبی برای حل مشکلات بیکاری است.
عضو خانه معدن ایران نیز که به نمایندگی از این نهاد در استان همدان حاضر شده بود، اظهار کرد: ۹۰ درصد مواد اولیه صنعت کاشی و سرامیک در استان همدان وجود دارد.
مهندس محمدرضا باختری ظهر با بیان اینکه در ایران در سال ۲۰۱۳م، ۴۰۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک تولید شده، اظهار کرد: ایران در تولید کاشی و سرامیک پنجمین کشور دنیا است و ۸۰ تا ۹۰ درصد ماده مورد نیاز این صنعت در استان موجود است.
وی با تأکید بر اینکه دنیا تمرکز خود را بر روی فرآوری مواد معدنی معطوف کرده، افزود: وجود مواد اولیه، زیرساخت‌های لازم و نزدیکی به مواد اولیه از عوامل مهم و تأثیرگذار در رونق صنایع معدنی
است.
عضو خانه معدن ایران با بیان اینکه نداشتن اطمینان خاطر از زمان حضور بر یک معدن از دغدغه‌های معدنکاران است، تصریح کرد: در ایران نباید به بهانه منابع طبیعی معدنکاری تعطیل شود به طوری که معدن کاری به افراد با اهلیت سپرده شود.
باختری با تأکید بر اینکه باید شرکت‌های معدنی دسته بندی شوند، ادامه داد: تعداد معادنی که در استان همدان وجود دارد از کل معادن کشور استرالیا که صاحب نام در حوزه بوده بیشتر است.
وی با بیان اینکه باید شرکت‌های معدنی رده بندی شوند، خاطرنشان کرد: درحال‌حاضر مشکلاتی در حوزه نظام مهندسی معدن وجود دارد که کم کم در حال تبدیل شدن به معضل است در حالی که نظام مهندسی معدن بخشی از یک راه‌حل برای برطرف کردن مشکلات بوده و یک مشکل نیست.
این فعال معدنی با تأکید بر اینکه معدن کار کسی است که ثروت و اشتغال ایجاد می‌کند، گفت: در ایران ۵ هزار پروانه بهره‌برداری وجود داد به طوری که ایران در بسیاری از موارد حرف اول را در دنیا می‌زند.
باختری با اشاره به اینکه در اروپا همه از معدن کاری منتفع می‌شوند، اظهار کرد: ادارات مالیات، بخش معدن را به طور ویژه نگاه کند زیرا برای معدن کاری که راننده کامیون و سازنده سوله حاضر به ارائه فاکتور نیستند ارائه اسناد مالی به سختی انجام
 می‌شود.
نایب رییس اتاق بازرگانی همدان نیز خواستار یافتن حلقه مفقوده توسعه استان توسط تشکل‌های بخش خصوصی شد و گفت: وصول حقوق دولتی معادن در یک سال ساله ۱۳۹۳ نسبت به سال ۱۳۹۲ بیش از ۱۰۰ درصد افزایش یافته در حالی که در استان اصفهان ۶۵ درصد رشد داشته است.
حمیدرضا رهبر با اشاره به اینکه در سال ۹۲، حدود ۱۰۰ درصد وصول مالیات و مطالبات در همدان افزایش یافته است، افزود: با این وضعیت نمی‌توان به توسعه که مد نظر همگان است دست یافت.
وی با تأکید بر اینکه باید تلاش کنیم تا حلقه مفقوده توسعه اقتصادی استان را بیابیم، تصریح کرد: چطور وصول مالیات در همدان در آن دوره خاص افزایش می‌یابد، در حالی که شاهد وجود رکود در بخش‌های مختلف اقتصادی بوده‌ایم.
نایب رییس اتاق بازرگانی همدان با بیان اینکه رکود حاکم بر صنعت ساخت‌وساز در همدان در طول تاریخ انقلاب اسلامی بی‌سابقه بوده، ادامه داد: حلقه مفقوده توسعه را باید تشکل‌ها پیدا کنند و به ما ارائه دهند تا به مدیران و مسئولان ارائه دهیم.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان همدان نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: سازمان نظام مهندسی استان همدان دارای ۸۴۴ نفر عضو بوده که از بین آنها ۱۹ نفر در سطح دکترا، ۱۶۲ نفر در سطح کارشناسی ارشد و ۶۶۰ نفر در سطح کارشناسی هستند.
محمدبشیر یوسفی‌یگانه با اشاره به اینکه در سال گذشته به منظور افزایش کیفیت نظارت سازمان ۱۲ هزار و ۶۴۸ نفر ساعت دوره آموزشی برگزار شد، گفت: ‌۴۴۳ کار ارجاعی به بهره‌برداران معادن استان ارائه و ۴۳۰ مورد آزمایش نیز در آزمایشگاه سازمان برای تسریع در امر بهره‌برداران معادن استان به انجام رسید.
وی با بیان اینکه برای ۴۵۰ نفر اشتغال ایجاد شده، اظهار کرد: مشاوره به بهره‌برداران معادن و صنایع معدنی در راستای افزایش بازدهی عملیات معدنکاری انجام گرفته که تأثیر بسزایی در پیشرفت امور معادن داشته است.
رییس سازمان نظام مهندسی معدن استان همدان با بیان اینکه معدن می‌تواند مهم‌ترین بخش برای جهش اقتصادی باشد، گفت: با وجود تعداد اعضای قابل توجه در سازمان نظام مهندسی معدن استان این نهاد دارای مکان مستقل نیست و به همین دلیل از مسئولان برای حل این مسئله استمداد می‌طلبیم.
در پایان این مراسم از نفرات برتر و فعالان بخش خصوصی تقدیر به‌عمل آمد.
در بخش مسئول فنی، رضا حکمتی نژاد و معصومه شرافتی مورد تقدیر قرار گرفتند.
در بخش پیشکسوتان نیز مرادحسین باقری و ایرج زربخش‌پسند تقدیر شدند.در بخش بهره‌برداران حمید میرزایی، محمدرضا باختری، اصغر خلیلی، غلامرضا پورنجفی، حمید احمدی، عباس قاسمی‌فر، ابوالقاسم شعبانی، محمدعلی بیگ محمدی، میرابوالفتحی، حمید کهزادی و علی‌اکبر یاوری فر مورد تقدیر قرار
گرفتند.


چاپ