زیرساخت کافی برای افزایش ظرفیت وجود دارد

برنامه‌ای که از سوی مدیران معدن میشدوان دنبال می‌شود. در زیر متن کامل این گفت‌وگو را می‌خوانید.
میزان ذخیره معدن میشدوان چقدر است و فرآیند اکتشافی در این محدوده چگونه انجام شده است؟
در مراحل مختلف اکتشافی سنگ‌آهن میشدوان ۱۹ حلقه گمانه حفاری به متراژ ۲۷۴۹ متر بروی دوازده پروفیل با آزیموت ۳۴۰ درجه و با شیپ از ۶۰ تا ۹۰درجه نسبت به راستای افقی حفر شده در مجموعه ذخیره‌ای ۱۱میلیون تنی در این محدوده یافت شد که با آغاز فعالیت‌های پیمانکار در سال ۸۷ بهره‌برداری و استخراج از این ذخیره شروع شده که هم‌اکنون نزدیک به ۱/۵میلیون تن از ذخیره آن باقی مانده و پیش‌بینی می‌شود تا ۲سال دیگر عملیات بهره‌برداری از این معدن ادامه داشته باشد. به همین دلیل از نیمه دوم سال گذشته عملیات اکتشاف همزمان اغاز شده و که ذخیره‌ای جدید به میزان ۲میلیون تن شناسایی شده که عیاری میانگین ۳۸/۵ درصدی دارد.
چه ترکیباتی در سنگ‌آهن میشدوان وجود دارد؟
ترکیب کانی شناسی سنگ‌آهن میشدوان از تیپ، منیتیت، منیتیت فسفردار، منیتیت - هماتیت، هماتیت و هماتیت - منیتیت تشکیل شده که سنگ‌آهن منیتیت فسفردار و منیتیت کم فسفر از تیپ‌های اصلی و عمده این آنومالی هستند و از انجایی که فسفر به عنوان یک عنصر مزاحم است در صورتی که بیشتر از میزان معمول باشد متقاضی کمتری دارد با این حال سنگ‌آهن فسفردار میشدوان به دلیل ترکیب شدن با سنگ‌آهن‌های دیگر این مشکل را برطرف کرده است. در واقع ویژگی‌های شیمیایی سنگ‌آهن میشدوان از ۴ تیپ تشکیل شده؛ سنگ‌آهن پرعیار پر فسفر و کم گوگرد، سنگ‌آهن کم‌عیار پرفسفر و کم‌گوگرد، سنگ‌آهن پرعیار؛ کم فسفر و کم‌گوگرد، سنگ‌آهن کم‌عیار کم‌فسفر کم‌گوگرد. درصدی از این عناصر برای واحدهای فولادی مجاز است که به نوع کوره آنها نیز بستگی دارد. برای نمونه سنگ‌آهنی که تا ۰/۲ درصد فسفر دارد در کارخانه‌ای ذوب‌آهن اصفهان قابل استفاده است حال سنگ‌آهن میشدوان نزدیک به ۳۵/. فسفر دارد که فاصله چندانی با میزان استاندارد آن ندارد. بنابراین می‌توان گفت سنگ‌آهن پرفسفر کم‌گوگرد این معدن مشابه سنگ معدن چادرملو، چغارت و چاه گز است. از لحاظ عناصر همراه پر ارزش نظیر وانادیوم و تیتانیوم نیز سنگ‌آهن این آنومالی، تقریبا مشابه کانسارهای آهن ایران مرکزی است که باید مورد توجه قرار گیرد. در واقع میزان ذخیره معدن میشدوان در سال ۱۳۸۵ در سه بخش شرقی، غربی و مرکزی به میزان ۲/۱۳ میلیون تن سنگ‌آهن کم‌عیار پرفسفر با عیار متوسط آهن ۳۸/۷۹ درصد، فسفر ۰/۴۷۲ درصد، گوگرد ۰/۴۶ درصد، اکسید تیتانیوم ۰/۲۵۱ درصد و اکسید وانادیوم ۰/۱۱۹ درصد شناسایی شد.
چه محصولاتی در معدن میشدوان تولید می‌شود؟
۳ نوع محصول در این مجتمع تولید می‌شود سنگ‌آهن درشت دانه، ریزدانه و سیمانی است که محصولات سیمانی با توجه به دانه‌بندی به ۳ نوع نرمه طبیعی با اندازه ۶-۰، باطله ریز دانه با اندازه ۱۰-۰ و باطله درشت دانه با اندازه ۳۰-۱۰ میلیمتر هستند رویکرد کلی مجتمع، تولید محصول با عیار ۵۹ درصد برای عرضه در بورس کالا است که این رویکرد بسته به تقاضا قابلیت تغییر دارد. به عبارت دیگر در این مجتمع کارخانه خردایش و دانه‌بندی همراه با سیستم پرعیارسازی مگنت سپراتور و با ظرفیت تولید ۲۵۰ تن در ساعت نصب شده و از اواخر سال ۸۶ آغاز بکار کرده است. این مجتمع کارخانه‌ای کنسانتره در ۲ فاز راه‌اندازی کرده که در مجموع نزدیک به ۳/۲میلیون تن در سال ظرفیت تولید دارد. سنگ شکن این مجتمع نیز با ظرفیت تولید یک‌میلیون تن دانه‌بندی بخشی از نیاز بازار را پاسخگوست و پیش‌بینی می‌شود با کشف انومالی‌های جدید می‌توان ظرفیت این سنگ‌شکن را ارتقا داد.
 موقعیت جغرافیایی معدن میشدوان چگونه است و از نظر حمل‌ونقل و دسترسی به جاده چه مزایا و معایبی دارد؟
مجتمع سنگ‌آهن میشدوان در فاصله ۳۰ کیلومتری شمال شهرستان بافق در استان یزد قرار دارد. فاصله این معدن از سنگ‌آهن چغارت ۲۵ کیلومتر است. راه دسترسی به معدن جاده آسفالته بافق - بهاباد به طول ۳۰ کیلومتر و جاده آسفالته اختصاصی معدن به طول ۸ کیلومتر است. از سوی دیگر خط آهن بافق - مشهد از شمال این معدن عبور می‌کند.


چاپ