عوارض متقابل مرزی تهدیدی برای صادرات سیستان

صادرات استان سیستان و بلوچستان درحال‌حاضر مشکلات زیادی دارد، برخی تصمیمات نادرست از سوی مسئولان گرفته شده که اصلاح نشدن آنها، پیچیدگی‌هایی در روند صادرات محصولات مختلف استان، از جمله سیمان ایجاد کرده است.

در رابطه با حل مشکل صادرات سیمان استان، جلساتی با وزیر راه و شهرسازی داشتیم و آخوندی دستوراتی را برای حل مشکل داد اما مسئولان مربوطه، با وجود حضور در جلسه، هنوز این درخواست‌ها را اجرایی نکرده‌اند؛ بر اثر مشکلات موجود، در صادرات سیمان استان وقفه ایجاد شده و اگر وضعیت به این شکل ادامه داشته باشد، ممکن است منجر به تعطیلی صادرات شود.
بحث عوارض متقابل حمل‌ونقل، بزرگترین مشکل صادرات سیمان استان است، هزینه‌های بالای حمل‌ونقل و عوارض متقابل مرزی در مرز ایران و افغانستان نیز از عمده مشکلات صادرکنندگان سیمان استان است، برای حل این مشکل، با دستور وزیر راه، قرار شده سازمان حمل‌ونقل و پایانه‌ها این عوارض را برای حمل کالای صادراتی ایرانی دریافت نکنند اما باوجود دستور وزیر راه، هنوز این عوارض لغو نشده در حالی که در اثر بی‌توجهی‌ها، ممکن است کارخانه‌های سیمان استان تعطیل شده و عده زیادی بیکار شوند.
درحال‌حاضر بیش از ۵۰درصد مردم استان، مشکل معیشتی و اقتصادی دارند که برطرف کردن این مشکل باید جزو اولویت‌های ویژه دولت باشد. در اثر خشکسالی‌های پیاپی و تغییر اقلیم در منطقه سیستان، مردم منطقه از کشاورزی، صیادی و دامداری محروم شدند و به همین دلیل در سفر ریاست‌جمهوری به این استان خواستار تشکیل و ایجاد منطقه آزاد تجاری برای برون‌رفت از وضعیت اقتصادی ناشی از خشکسالی شدند. دولتمردان باید تلاش کنند و به فکر تامین معیشت مردم باشند زیرا مهاجرت‌های بی‌رویه مردم از این منطقه، امنیت شرق کشور را تهدید می‌کند.

سید باقر حسینی - نماینده زابل


چاپ