بانک‌ها و مردم، آماده استقبال از کارت اعتباری

درحال‌حاضر و با توقفی کوتاه درا یستگاه پایان آذر ۱۳۹۳ به ما نشان می‌دهد که از نقطه شروع به کار ساختار هوشمند نظام بانکی و شکل‌گیری فضای مجازی در سیستم پولی و بانکی کشورمان تا به امروز، برای تمامی مشتریان نظام بانکی تعداد ۳۱۸ میلیون و ۹۰۷ هزار و ۸۱۳ عدد حساب دارای کارت بانک الکترونیک افتتاح و معادل این تعداد حساب بانکی، کارت عابربانک دراختیار مردم قرار داده شده است.
همچنین به عنوان پایانه‌های عرضه‌کننده خدمات بانکداری مجازی به این تعداد کارت‌های الکترونیک بانکی، تا پایان ۹ ماه امسال، در مجموع ۳۹ هزار و ۱۲۵ دستگاه عابربانک (ای تی‌ام) در سراسر کشورمان نصب و راه‌اندازی شده و به این ترتیب، می‌توان به این نتیجه رسید که، هم‌اکنون در کشورمان به ازای هر ۸ هزار و ۱۵۰ کارت عابربانکی که در دست مردم و در حال استفاده است، یک دستگاه خودپرداز (ای تی‌ام) نصب و شروع به کار کرده است.
بانک مرکزی در ابتدای هفته جاری اقدام به انتشار و به‌روز رسانی چند بخش مختلف از گزارش‌های آماری ماهانه خود کرد که بخش مربوط به نظام‌های پرداخت کشور نیز جزو این بخش‌های نونوار شده آماری محسوب می‌شود و در چند مجموعه گزارش خود، وضعیت شبکه الکترونیک نظام بانکی را تا پایان نهمین ماه امسال تشریح کرده است.
تعداد کارت‌های بانکی تا پایان آذر ۱۳۹۳
گزارش مربوط به ابزارها و تجهیزات پرداخت شبکه بانکی از جمله این گزارش‌هاست که بخشی از آن در ابتدای این گزارش ذکر شد و در ادامه آن می‌توان به این موضوع هم اشاره کرد که از حدود ۳۱۹ میلیون کارت بانکی صادر شده تا پایان آذر امسال در کل کشور، تعداد ۱۰۴ میلیون و ۵۰۹ هزار و ۴۲۷ کارت در استان تهران صادر شده که معادل ۳۲/۷درصد کل کارت‌های بانکی کشور است. به این ترتیب مشخص می‌شود که مابقی این کارت‌ها که تعداد آنها به ۲۱۴ میلیون و ۴۶۱ هزار و ۳۸۶ کارت می‌رسد در مجموع ۳۰ استان دیگر کشورمان صادر و به‌کار گرفته شده که معادل ۶۷/۳ درصد مجموع کارت‌های موجود در سراسر ایران است.
از جنبه دیگر، مقایسه‌ای ساده میان تعداد کارت‌های بانکی در دست مردم در دو مقطع زمانی پایان آذر امسال و سال گذشته نشانگر رشد ۲۰/۸ درصدی کل کارت‌ها در کشور است. اما پس از در نظر گرفتن آمار این کارت‌ها برای تهران و سایر استان‌ها به شکل مجزا، ملاحظه می‌کنیم که تعداد کارت‌های در دست مردم در استان تهران در فاصله آذر سال قبل تا امسال رشدی ۳۳/۴ درصدی داشته در صورتی که در مجموع ۳۰ استان دیگر کشورمان، تعداد این کارت‌های بانکی در همین بازه زمانی ۱۲ ماهه حداکثر به رشدی ۱۵/۵ درصدی رسیده است.
دستگاه‌های خودپرداز فعال در کشور
اداره نظام‌های پرداخت بانک مرکزی در گزارش پایان آذر امسال خود از وضعیت آمار ابزارها و تجهیزات پرداخت الکترونیک در کشور، در کنار آمار کارت‌های عابر بانک صادر شده، بخشی را نیز به آمار دستگاه‌های خودپرداز (ای‌تی‌ام) اختصاص داده که به عنوان نتیجه نهایی این بخش می‌توان به برخی موارد مهم‌تر اشاره‌ای گذرا داشت. ازجمله موارد قابل ذکر در این باره، تعداد دستگاه‌های خودپرداز در کل کشور تا مقطع پایان ۹ ماه امسال است که طبق این گزارش به ۳۹ هزار و ۱۲۵ دستگاه رسیده و این تعداد خودپرداز فعال در کشورمان در مقایسه با ۳۲ هزار و ۹۳۰ دستگاه خودپرداز پایان آذر ۱۳۹۲ رشدی معادل ۱۸/۸ درصد را نشان می‌دهد. از سوی دیگر با در نظر گرفتن تعداد ۱۰ هزار و ۱۶۱ دستگاه خودپرداز استان تهران و ۲۸ هزار و ۹۶۴ دستگاه دیگر در سایر استان‌ها، درمی‌یابیم که نرخ رشد این تجهیزات در استان‌های کشورمان (به غیراز تهران) در مقایسه با آذر ۱۳۹۲ به حدود ۱۳/۸ درصد رسیده در حالی‌که این نرخ رشد در استان تهران به ۳۵/۸ درصد بالغ شده است. همچنین این نتیجه نیز از همین ارقام حاصل می‌شود که تا پایان آذر ۱۳۹۳، از مجموع همه خودپردازهای در حال کار در ایران، ‌۲۶ درصد در تهران نصب و راه‌اندازی شده و ۷۴ درصد دیگر این دستگاه‌ها در سایر استان‌های کشورمان به مردم سرویس می‌دهند.
نسبت کارت‌های بانکی
به خودپردازها
جدای از مطالبی که به آنها اشاره شد، موضوع جالب دیگری نیز در آمار اخیر بانک مرکزی به چشم می‌خورد به این شکل که با در نظر گرفتن تعداد کارت‌های بانکی و خودپردازهای فعال درکل کشور، به این نتیجه می‌رسیم که به ازای هر ۸۱۵۰ کارت بانکی در کشور یک دستگاه خودپرداز وجود دارد. این نسبت البته با تفکیک آمارها به دو بخش شامل استان تهران و سایر استان‌ها، تفاوت قابل توجهی پیدا می‌کند و در باره این نسبت‌های حاصل برای دو بخش ذکر شده، به عنوان یکی از موارد نادر، کفه ترازو به سمت استان‌ها سنگینی می‌کند چراکه مطابق آمار موجود، در مجموع ۳۰ استان کشورمان به ازای هر ۷۴۰۴ کارت بانکی موجود، یک دستگاه خودپرداز فعال است و این در شرایطی است که در استان تهران هر دستگاه خودپرداز (ای تی ام) به طور متوسط باید به ۱۰ هزار و ۲۸۵ کارت خدمات ارائه کند.


حکیمی: زیرساخت اشاعه کارت‌های اعتباری آماده است
مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی گفت: مردم نگران اخذ کارمزد از تراکنش دستگاه‌های کارتخوان مستقر در مراکز تجاری و کسب و کار نباشند زیرا این تصمیم به شکل منطقی اجرا خواهد شد.
به گزارش میزان، ناصر حکیمی روز گذشته در چهارمین همایش سالانه بانکداری الکترونیکی و نظام‌های پرداخت که در ساختمان بانک مرکزی برگزار شد با اشاره به اینکه نقشه راه نظام بانکداری الکترونیک در مرداد ماه امسال به اتمام رسید، اضافه کرد: این نقشه راه، الگویی برای سایر نهادهای بانکی و موسسات مالی خواهد بود. وی درباره کارت‌های اعتباری و نگاه مردم به بانک‌ها، اضافه کرد: یکی از دید گاه‌های مردم نسبت به سیستم بانکی این است که بانک‌ها به مردم خدمات زیادی ارائه نمی‌دهند. به اعتقاد این گروه، بانک‌ها پول آنها را جمع‌آوری کرده و به شکل تسهیلات به دیگران پرداخت می‌کنند و این نگاه منفی، در بخشی از مردم نسبت به بانک‌ها ایجاد شده است.
حکیمی درباره کارت‌های اعتباری که از کارآمدترین ابزارهای سیستم بانکداری مجازی به شمار می‌رود خاطر نشان کرد: در مورد استفاده از این کارت‌ها مشکل اساسی وجود ندارد و مسائل موجود بیشتر مربوط به تنظیمات شبکه و همچنین اطلاع رسانی در مورد ساز و کار این کارت‌ها است که در دو دهه اخیر به درستی به آنها توجه نشده است.
وی افزود: در سال ۸۶ هیات دولت مصوبه‌ای درباره کارت‌های اعتباری داشت که اجرایی هم نشد و باید پذیرفت که سیاست‌های دستوری از این دست، بدون افزایش دانش‌های آن اجرایی نمی‌شود. بر اساس آن مصوبه قرار بود کارت‌های اعتباری ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و به حدود ۱۰۰ میلیون کارت در دست مردم برسد در حالی که تا به امروز ۲ میلیون کارت اعتباری صادر شده و این مسئله باید آسیب شناسی شود و از جنبه فناوری‌های مورد نیاز، زیرساخت‌های لازم برای رواج کارت‌های اعتباری، تا حدی زیادی مهیا شده است. حکیمی درباره طرح دریافت کارمزد از دستگاه‌های کارت خوان نیز با بیان این که اخذ کارمزد از تراکنش‌ها در دستور کار شورای پول و اعتبار است افزود: در این مورد البته پیشنهادهای دیگری نیز مدنظر قرار گرفته است که تا پایان سال به آن پرداخته خواهد شد. در واقع قرار است مبلغ کارمزد دستگاه‌های کارت خوان برای خریدهای میلیونی بیشتر شود.
وی گفت: اتخاذ تصمیم درباره دریافت کارمزد، بر عهده شورای پول و اعتبار است وهنوز رقم دقیقی برای تراکنش‌ها تعیین نشده زیرا موضوعی که مطرح شده این است که برخی از تراکنش‌ها با مبالغ خرد است اما بعضی از تراکنش‌های انجام شده حتی در مبالغ میلیاردی است و بحث امنیت و هزینه ارائه خدمات به این دو نوع تراکنش متفاوت است بنابراین نوع و میزان تراکنش در رقم کارمزد تاثیر دارد اما به هرصورت، مطمئن هستیم که این رقم کارمزد رقم کوچکی است.
مدیر کل فناوری بانک اطلاعات بانک مرکزی افزود: مردم نگران رقم اخذ کارمزد نباشند زیرا مدلی که تهیه و تدوین می‌شود منطقی خواهد بود.
وی با بیان اینکه چکاوک پروژه با چالش‌های زیاد بود، اضافه کرد: در گذشته ۱۰ هزار چک بین بانک‌های مختلف به منظور پاس شدن توزیع می‌شد اما در سیستم چکاوک این کار توسط یک شعبه انجام می‌شود واین تغییر، موجب بروز مشکلاتی برای یکی از بانک‌ها شد که البته هم‌اکنون این مشکل نیز حل شده است.


چاپ