حمایت بانک‌ها از بورس کارساز می‌شود؟

گروه اقتصاد: رکود حاکم در بورس تهران و نگرانی مسئولان از وضعیت به وجود آمده موجب شد تا رییس کل بانک مرکزی هم نسبت به این موضوع واکنش نشان دهد و بر حمایت نظام بانکی از بازار سرمایه تاکید کند.

به این ترتیب با تداوم روند نزولی بورس تهران و خارج شدن کنترل اوضاع از سوی سهامداران حقوقی این امرموجب شد تا برای جلوگیری از تشدید این نوع نگرانی‌ها در بازار سرمایه، ولی‌الله سیف از اقدامات نظام بانکی کشور برای حمایت از بازار سرمایه خبر دهد.
وی با بیان اینکه آثار این حمایت‌ها در آینده نزدیک در بازار سرمایه مشخص و مشهود خواهد شد تصریح کرد: اولویت نخست را در نظام بانکی تخصیص حداکثر تسهیلات برای تامین سرمایه واحدهای تولیدی قرار داده‌ایم چون این امر باعث خواهد شد این شرکت‌های تولیدی فعال شوند. ضمن اینکه توقعات سهامداران این شرکت‌ها در ارتباط با سود مناسب در پایان سال تامین می‌شود و این اقدام مثبت و موثری است که می‌تواند باعث قوام گرفتن بازار سرمایه شود. وی تاکید کرد: البته بانک‌ها می‌توانند به‌طور مستقیم برای خرید سهم هم در بازار حضور یابند اما محدودیت‌هایی در این رابطه برای نظام بانکی کشور وجود دارد و آن نیز حد نصاب‌های مقرر و متناسب با سرمایه پایه بانک‌هاست.
به هر حال بانک مرکزی در حالی یکی از اهداف خود را رونق بخشیدن به بازار سرمایه قرار داده که کارشناسان این حوزه، این اقدامات را با درنظر گرفتن برخی تدابیر در جهت رونق بازار سرمایه موثر می‌دانند.


بانک، حامی خوبی برای بورس است
ابوالقاسم آقادوست، مدیرعامل شرکت کارگزاری آثل و کارشناس ارشد بازار سرمایه دراین باره با تاکید بر اینکه نظام بانکی می‌تواند حامی خوبی برای بورس باشد و این بخش را در شرایط کنونی حمایت کند گفت: بازار سرمایه درحال‌حاضر از رمق افتاد و با رکود مواجه است و با توجه به سیاست بانک مرکزی، بانک‌ها می‌توانند با ورود به این بازار به عنوان پرقدرت‌ترین و بهترین ابزار، بازار سرمایه را از وضعیت فعلی نجات دهند.
وی با تاکید براینکه البته این نفع دوطرفه است و بانک‌ها هم می‌توانند به دلیل جذاب شدن نرخ سهام شرکت‌ها، با خریداری آن منتفع شوند افزود: به این ترتیب اگر مکانیزمی که بانک مرکزی طراحی کرده به شکل مطلوبی اجرا شود این امر در نهایت به نفع دو بخش خواهد شد.
آقادوست با بیان اینکه بانک‌ها، شرکت‌های سرمایه‌گذاری بزرگ و با پرتفوی بالایی دارند که این شرکت‌ها درصورتی که بخشی از منابع‌شان را در بورس به کار بگیرند این امر می‌تواند باعث رونق این بازار شود تصریح کرد: به هر حال شرکت‌هایی که منع قانونی ندارند می‌توانند بهترین ابزار در دست بانک‌ها به شمار آیند تا بازار سرمایه را از وضعیت فعلی نجات دهند. به گفته وی درصورتی که بانک‌ها براساس استانداردهایی که بانک مرکزی برایشان تعریف کرده اقدام به خرید سهم یا سرمایه‌گذاری در بورس کنند این امر می‌تواند گامی در جهت رونق شرکت‌های موجود در بورس باشد و بازار سرمایه را از شرایط رکودی خارج کند.


تقویت مالی شرکت‌های تولیدی
سیاوش سلیمانی یکی از کارشناسان بازار سرمایه و اقتصاددان دراین باره درگفت‌وگو با صمت با بیان اینکه بانک‌ها می‌توانند از طریق خرید سهام شرکت‌های بورس یا تقویت مالی این شرکت‌ها اقدام به حمایت با هدف رونق بخشیدن به بازار سرمایه کنند افزود: البته باید این موضوع را مد نظر قرار داد که خرید سهام شرکت‌های بورسی توسط بانک‌ها مغایر با سیاست خروج بانک‌ها از بنگاهداری نباشد. وی با بیان اینکه روش دیگر حمایت بانک‌ها از بورس، می‌تواند از طریق حمایت صنایع و شرکت‌های تولیدی باشد تصریح کرد: دراین زمینه اگر بانک مرکزی نرخ ذخیره قانونی در بانک‌ها را کاهش دهد این امر باعث می‌شود که قدرت اعتباردهی بانک‌ها افزایش یابد و صنایعی که به دلیل مشکلات اقتصادی درحال‌حاضر با کمتر از ظرفیت اسمی‌شان کار می‌کنند، کمی رونق بگیرند این تاثیر مثبتی بر شرکت‌هایی که در بورس فعال هستند، خواهد داشت.
به گفته او اگر بانک‌ها بتوانند تسهیلات ارزان، مناسب و به موقع در اختیار شرکت‌های تولیدی و صنایع بورسی قرار دهند و این بخش‌ها را تقویت کنند این امر می‌تواند ظرفیت تولید این شرکت‌ها را افزایش و هزینه تمام شده کالا را دراین بخش کاهش دهد و این مسئله درنهایت به بالا رفتن حاشیه سود این بخش منجر خواهد شد و تاثیر مثبتش را بر بازار سرمایه هم خواهد داشت.
سلیمانی تصریح کرد: البته ممکن است این شرایط این نگرانی را به وجود آورد که بانک‌ها با بازگشت نداشتن سرمایه و مطالبات معوق مواجه شوند که اگر این مکانیزم به این‌گونه باشد که نظارت و کنترل بر فرآیند اعطای تسهیلات و اعتبارسنجی مناسبی انجام شود این امر نه تنها تبعات منفی نخواهد داشت بلکه بسیار مثبت خواهد بود. 


هماهنگی بورس و بانک بیشتر شود
البته با وجود خوش‌بینی رییس کل بانک مرکزی و برخی از کارشناسان در مورد تاثیر مثبت بانک‌ها بر بازار سرمایه، شاهین شایان آرانی، کارشناس ارشد بازار سرمایه و اقتصاددان دراین باره اعتقادی به حمایت بازار پول از بازار سرمایه ندارد و براین باور است که این دوبازار باید به شکل هماهنگ شده، همکاری‌شان را افزایش دهند تا این امر درنهایت هم به نفع بخش اقتصاد و هم هر دو بازار باشد.
وی با بیان اینکه ساختار بورس و نظام بانکی با یکدیگر متفاوت است و هریک باید به وظیفه خود عمل کند تصریح کرد: درصورتی که بانک‌ها طبق ضوابط و قوانین خودشان عمل کنند و بورس هم براساس ساختاری که برایش تعریف شده فعالیت کند این امر در نهایت باعث رفع مشکلات موجود خواهد شد.
او با تاکید براین موضوع که برای افزایش همکاری این دو بازار نیازمند سیاست‌های کلان هستیم افزود: اعتقاد دارم که همکاری این دوبازار باید ضابطه‌مند، قاعده‌مند و منطقی باشد؛ خلائی که در حاضر احساس می‌شود.
شایان آرانی براین باوراست که هماهنگی‌هایی که در سطح کلان لازم است بین این دوبازار وجود داشته باشد درحال‌حاضر وجود ندارد و تحقق این امر نیازمند این است که مسئولان بورس و بانک‌ها براساس برخی هماهنگی‌ها، فعالیت‌های مشترکی داشته باشند تا فعالیت بازار سرمایه و پول منسجم‌تر شود.
این کارشناس به نقش اثرگذار بازار پول و سرمایه در تامین مالی بخش‌های اقتصادی تاکید کرد و گفت: مطلوب است که نظام بانکی در تامین مالی کوتاه‌مدت و بورس در تامین مالی بلند مدت طرح‌ها و پروژه‌های اقتصادی فعالیت کنند. به نظر می‌رسد که بازار سرمایه نباید درگیر حمایت‌های مالی کوتاه مدت طرح‌ها و پروژه‌ها شود. البته این وابسته به زمانی است که بازار سرمایه کمی از رونق برخوردار شود و رشد کافی کند.


چاپ