شرط ادامه فعالیت صرافی‌ها

حمید تهرانفر، با بیان اینکه شرایط صرافی‌ها برای منطبق شدن با دستورالعمل مصوب شورای پول و اعتبار در مرداد امسال متفاوت است، افزود: بخشی از آنها گروه‌های جدیدی هستند که سال‌ها پیش برای دریافت مجوز تقاضا داشته و بایگانی شده‌اند؛ بنابراین از آنها دعوت کردیم و بر حسب زمان‌بندی انجام شده مهلتی تعیین شد تا نسبت به دریافت مجوز اقدام کنند. وی گروه دیگر برای دریافت مجوز را صرافانی که پروانه فعالیت خود را از اتحادیه طلا و جواهر کسب کرده بودند عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه اکنون از نظر نیروی انتظامی و اماکن بدون مجوزند به آنها نیز فرصت داده‌ایم در اسرع وقت مراجعه کرده تا بانک مرکزی پروانه‌ها را اصلاح و مجوز فعالیت شان را صادر کند.
تهرانفر توضیح داد: حدود ۲۰۰۰ صرافی مجوز اتحادیه طلا و جواهر داشتند که تاکنون حدود ۳۰۰ تا ۴۰۰ مورد مراجعه و پروانه موقت گرفته‌اند تا نیروی انتظامی تا زمانی که مجوز بانک مرکزی را دریافت می‌کنند، مانع فعالیت آنها نشود.
معاون نظارت بانک مرکزی درباره صرافی‌های موجود نیز با اشاره به اینکه در مورد آنها هم مشکلی وجود ندارد، افزود: برخی گروه‌ها هستند که مجوز فعالیت آنها هنوز زمان دارد و اگر چه باید برای یکسان شدن با دستورالعمل جدید اقدام کنند؛ اما طبیعی است که به زودی و حداقل تا زمانی که مهلت دارند عجله‌ای برای ورود نخواهند داشت. وی اضافه کرد: صرافی‌هایی که اعتبار مجوزشان به پایان نرسیده و تعداد کثیری از صرافی‌ها را تشکیل می‌دهند یک سال یعنی از زمان صدور مصوبه جدید در مردادماه امسال تا مرداد سال آینده برای انطباق فرصت دارند و مشکلی در رابطه با آنها وجود ندارد. تهرانفر همچنین اشاره‌ای به وضعیت صرافی‌هایی که زمان مجوز آنها سررسید شده داشت و گفت: این گروه‌ها را نیز تقسیم‌بندی کردیم تا همه یکجا مراجعه نکنند چراکه در این حالت هم برای بانک مرکزی و هم برای اداره ثبت شرکت‌ها مشکل ایجاد می‌شود.
وی یادآور شد: تعداد زیادی از صرافانی که با اتمام اعتبار مجوز مواجه بودند تاکنون مراجعه کرده و مجوز خود را تمدید کردند که البته بانک مرکزی هم مدارک را ارسال کرده است اما با توجه به اینکه اداره ثبت شرکت‌ها به یک زمان حدود دو ماهه نیاز دارد کمی برای مشخص شدن نتایج زمان لازم است. تهرانفر در مورد اینکه دقیقا چه تعداد صرافی به دستورالعمل بانک مرکزی برای افزایش سرمایه و سپردن ضمانتنامه عمل کرده‌اند گفت: در مجموع ۶۵۰ صرافی مجوز بانک مرکزی را دارا هستند که ۱۵۰مورد غیرفعالند و از۵۰۰ صرافی دیگر هم مجوز حدود ۲۵۰ تا ۳۰۰ مورد هنوز زمان داشته و یک سال فرصت دارند و نزدیک به ۲۰۰ صرافی باقی مانده که هم‌اکنون تعداد زیادی منطبق شده‌اند.
وی همچنین درباره احتمال غربالگری صرافی‌ها برای تامین سرمایه براساس میزان درآمد و نوع فعالیت تاکید کرد: صراف باید پول و سرمایه کافی برای فعالیت داشته باشد، به هر حال چند نفر عاقل این دستورالعمل را نوشته و مصوب کرده‌اند و تمام آن فقط نظرات بانک مرکزی نبوده و چند وزیر هم درباره آن اظهار نظر کرده‌اند؛ بنابراین اگر کسی می‌گوید که سرمایه درخواستی در قانون با درآمد وی سازگار نیست روشن است که باید به کار دیگری بپردازد.
معاون نظارت بانک مرکزی خاطرنشان کرد: بیشتر صرافی‌ها قادر به اجرای دستورالعمل جدید و تامین سرمایه ۲ تا ۴ میلیاردی هستند، ولی طبیعی است که کسی نمی‌خواهد زیر بار مقررات جدید برود و دنبال پیدا کردن مفری می‌گردند. این در حالی است که با وجود تلاش‌هایی که انجام دادند و به نتیجه‌ای نرسیدند، برای عمل به آن اقدام خواهند کرد. در حالی دستورالعمل اجرایی تاسیس، فعالیت و نظارت بر صرافی‌ها از سوی بانک مرکزی در مرداد سال قبل مورد بازنگری و تصویب قرار گرفت که در کنار تمامی بندها و تبصره‌ها صرافی‌های نوع یک را مکلف می‌کرد تا میزان سرمایه خود را به ۴ میلیارد تومان و نوع ۲ به ۲۰ میلیارد تومان افزایش دهند که این موضوع مورد اعتراض گسترده و استقبال نشدن از سوی صرافان قرار گرفت و با رایزنی‌های انجام شده این آیین‌نامه در مرداد امسال بازهم بازنگری شد. براساس مصوبه شورای پول و اعتبار با حذف طبقه‌بندی صرافی‌ها به دو نوع یک و دو، صرافان شهرهای کلان باید افزایش سرمایه ۴ میلیاردی و در شهرهای کوچک ۲ میلیاردی را در دستور کار خود قرار دهند در غیراین صورت لغو مجوز خواهند شد.
با این وجود نارضایتی صرافان کمابیش ادامه داشته و نسبت به سرمایه‌ای که برای صرافان با سودآوری کلان و سودهای کم، یکسان در نظر گرفته شده یا ضمانتنامه‌ای که براساس آن باید ۵۰ درصد سرمایه را به ضمانت بگذارند، معترضند.


چاپ