چالش‌های صنعت و تجارت در استان بوشهر

از عمده‌ترین مشکلات صنعت در استان بوشهر بحث نقدینگی و معوقات واحدهای تولید است. در حوزه صنایع دریایی، صدرا یکی از بزرگترین مجموعه‌های صنایع دریایی در کشور بود اما به دلیل مشکلات به‌وجود آمده در سال‌های اخیر برای این شرکت، مشکلات مالی گریبان‌گیر صدرا شده است.

راهکارهای مناسب برای رفع چالش‌های استان بوشهر در حوزه صادرات و واردات، تسهیل فرآیندها، ارائه خدمات مناسب توسط دستگاه‌های ذی‌ربط، الکترونیکی کردن فرآیندها که درحال‌حاضر نیز ثبت و سفارش بیش از هزار کالا به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و همچنین ایجاد زیرساخت‌های صادراتی است. یکی از عمده مشکلات استان بوشهر در حوزه صادرات فقدان زیرساخت و بستر مناسب برای صادر کردن محصولات معدنی است. مسئولان و مدیران سازمان صنعت، معدن و تجارت در حال پیگیری ساخت یک اسکله معدنی مناسب در بوشهر هستند. وجود یک پایانه صادرات مواد معدنی سبب می‌شود محصولات واحدهای تولیدی استان بوشهر به شکل مناسب‌تری در کشورهای مقصد به‌ویژه در کشورهای حوزه خلیج‌فارس عرضه شوند.
شرکت در نمایشگاه‌های تخصصی و الزام به پذیرش هیات‌های تجاری نیز سبب می‌شود تولیدکنندگان و صادرکنندگان شناخت بهتری از بازارهای جهانی داشته و بتوانند به بهترین شکل کالاهای صادراتی خود را در بازار جهانی به معرض فروش بگذارند.
در سفر رییس‌جمهوری به بوشهر، کلنگ اسکله نگین زده شد. احداث اسکله نگین سبب می‌شود ظرفیت اسکله ۲برابر شود و صادرات و واردات کالا در حدود ۱۵میلیون تن در سال افزایش می‌یابد و نه تنها سبب افزایش حجم کالاهای وارداتی و صادراتی از بندر بوشهر می‌شود بلکه زمان پهلوگیری کشتی‌ها، تخلیه و بارگیری هم کاهش می‌یابد و هزینه تمام‌شده کالاهای صادراتی و وارداتی کاهش یافته و این امر منجر به کاهش هزینه‌ها در قیمت تمام شده کالاها می‌شود.
صنایع کوچک نیز مانند دیگر صنایع با مشکل تامین منابع مالی و معوقات بانکی روبه‌روست. در جلسات برگزار شده مابین سازمان صنعت، معدن و تجارت و بانک‌ها و همچنین در خلال سفر ریاست‌جمهوری به استان بوشهر، سرمایه در گردش مناسبی برای واحدهای تولیدی در نظر گرفته شده و این سرمایه می‌تواند به تولید و رشد صنایع کوچک بوشهر کمک کند و سبب کاهش قیمت تمام‌شده محصول و افزایش کیفیت محصول شده و در نتیجه باعث افزایش توان رقابت‌پذیری بنگاه‌های کوچک تولیدی استان بوشهر شود.


سیدحسین حسینی‌محمدی - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت بوشهر


چاپ