سکه دوباره میلیونی شد

گروه اقتصاد: نوسان محسوس نرخ سکه و طلا در هفته گذشته متاثر از روند افزایشی بهای جهانی طلا، درنهایت سبب شد در نخستین روز هفته جاری ارزش طلا و انواع مسکوکات آن در بازار داخلی با رشد چشمگیر قیمتی مواجه شوند و نرخ سکه از مرز یک میلیون و ۲۰ هزارتومان عبور کند.

به این ترتیب نرخ تمام سکه بهار آزادی که در آخرین روز هفته گذشته بر نرخ ۹۹۸ هزارتومان جا خوش کرده بود، با رشد ۲۲ هزار تومانی به یک میلیون و ۲۰ هزار تومان رسید و سکه طرح قدیم، با نرخ یک میلیون و ۲۴ هزار تومان فروخته شد. همچنین در این روز نیم سکه از مرز نیم میلیون تومان روز پنجشنبه گذشت و با نرخ ۵۱۲ هزارتومان عرضه شد.
در این روز در ادامه روند افزایشی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه، ربع سکه هم دیروز ۷ هزارتومان گران شد و به نرخ ۲۷۲ هزارتومان رسید و سکه‌های یک گرمی که مدت‌ها بود پایین‌تر از نرخ ۱۷۵ هزارتومان نوسان داشت اما دیروز، به مرز ۱۷۷ هزار تومان رسید که رشد قابل ملاحظه‌ای رانشان می‌دهد.
این رشد قیمت در بازار داخل طلا و سکه درحالی است که رییس اتحادیه طلا و جواهر از التهاب و نوسان شدید قیمت‌ها در بازار سکه وطلا به دلیل افزایش قیمت جهانی طلا به میزان ۶۰ دلار خبر می‌دهد و معتقد است که عامل دیگر اثرگذار درحال‌حاضر برای گران شدن نرخ سکه وجود ندارد.


اونس عامل اصلی افزایش قیمت سکه
محمد کشتی آرای در مورد دلایل افزایش قیمت سکه در بازار داخلی معتقد است: پنجشنبه گذشته بانک مرکزی سوئیس نرخ بهره را کاهش داد و وابستگی فرانک به یورو را برداشت که این اقدام باعث شد که قیمت جهانی طلا افزایش یابد. رییس اتحادیه طلا و جواهر افزود: همچنین پنجشنبه گذشته آمارها و شاخص بیکاری در کشور امریکا که منفی بود منتشر شد که همین امر باعث شد که ارزش دلار کاهش یابد، بر این اساس از پنجشنبه گذشته تاکنون قیمت طلا در بازارهای جهانی ۶۰ دلار افزایش یافته است.
وی افزایش قیمت جهانی طلا را عامل اصلی بالارفتن نرخ سکه در بازار داخلی و صعود آن به بیش از یک میلیون تومان اعلام کرد و در ادامه تصریح کرد: هر زمان که قیمت جهانی طلا افزایش می‌یابد، بازار سکه و طلای داخلی هم دچار التهاب می‌شود و نرخ‌ها را صعودی می‌کند، اما به‌جز عامل افزایش قیمت طلا در بازارهای جهانی که روی بازار داخلی تاثیر گذاشته، به‌طور مستقیم عاملی در داخل باعث افزایش قیمت نشده است. وی با اعلام اینکه نرخ سکه‌ها درحال نوسان شدید است، نرخ هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید را درحال‌حاضر یک میلیون و ۲۰ هزار تومان، اعلام کرد.


افزایش ۶۰ دلاری اونس در یک روز
درحالی اونس جهانی طلا عامل اصلی افزایش نرخ‌ها در بازار داخل مطرح است که قیمت جهانی طلا در معاملات هفته گذشته ۶۰ دلار افزایش یافت و در پایان معاملات دیروز، از نرخ۱۲۲۱ دلار هفته گذشته، به ۱۲۸۱ دلار رسید. تحلیلگران بازار، افزایش اونس جهانی طلا را آشفتگی بازار ارز در اروپا که موجب افزایش تقاضا برای خرید طلا شده می‌دانند.
به این ترتیب قیمت طلا در روز جمعه به بالاترین رقم در ۴ ماه گذشته رسید و با تشدید این رشد، دیروز بازهم افزایش یافت. آن‌طور که تحلیلگران بازار می‌گویند: نشانه‌هایی از کاهش رشد در اروپا این نگرانی را افزایش داده که مقامات اروپایی، سیاست محرک اقتصادی را تقویت خواهند کرد و پایین بودن نرخ تورم و رکود در اقتصادهای خارجی، احتمالا فدرال رزرو امریکا را متقاعد خواهد کرد تا زمان افزایش نرخ بهره را به تعویق بیندازد. فین شافر، تحلیلگر بازار طلا در این‌باره گفت: «بلاتکلیفی بیشتری در اروپا و امریکا وجود دارد و این موجب تحریک بسیاری از سرمایه‌گذاران به سمت بازار طلا شده است. تاجران احساس می‌کنند که طلا در کوتاه‌مدت قرار است گران‌تر شود.»


ارز ارزان شد
البته این رشد قیمت درحالی بر بازار طلا و سکه حاکم است که در بازار همسایه یعنی ارز، قیمت‌ها روند نزولی به خود گرفته و هر دلار امریکا با ۸ تومان افت نسبت به پنجشنبه هفته گذشته ۳ هزار و ۴۵۱ تومان قیمت خورد. اما دیروز یورو نسبت به دلار با افت بیشتری مواجه شد به‌طوری که این نوع ارز با ۷۰ تومان کاهش نسبت به آخرین روز هفته گذشته، ۴هزار و ۴۵ تومان قیمت خورد. هر پوند هم دراین روز در ادامه افت نرخ ها، با ۲۰ تومان کاهش ۵ هزار و ۲۹۰ تومان نرخ‌گذاری شد.
مصطفی خانزاده یکی از فعالان بازار ارز در گفت‌وگو با صمت دلیل این افت قیمت در بازار ارز را ناشی از کاهش تقاضا و راکد بودن این بازار در روزهای اخیر دانست و گفت: بازار چند روزی است که تعدیل شده و خبری از افزایش قیمت‌ها و خرید و فروش دراین بازار نیست. خانزاده همچنین عامل مهم دیگر در نزول قابل توجه قیمت یورو در بازار روز گذشته را افت محسوس نرخ برابری واحد پولی اتحادیه اروپا در برابر دلار امریکا و یا به عبارت بهتر، افزایش نرخ برابری دلار در مقابل یورو دانستوی بابیان اینکه بازار درحال‌حاضر راکد است و خرید و فروش به ندرت در آن انجام می‌شود، دلیل این امر را انتظار کاهش قیمت در این بازار دانست وگفت: به دلیل روند حاکم دراین بازار خریداران منتظرند که قیمت‌ها باز هم کاهش یابد و بعد وارد بازار شوند.
او با اشاره به افزایش نرخ طلا در بازار داخل، این موضوع را تابعی از افزایش نرخ طلای جهانی دانست و گفت: اما این التهاب‌ها در بازار سکه و طلا سبب نشد که بازار ارز نیز دچار التهاب قیمت شود و قیمت‌ها برخلاف بازار طلا، روند نزولی به خود گرفته است.


چاپ