فولاد مبارکه اصفهان، بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان


به گزارش خبرنگار صمت از اصفهان، صبح روز سه‌شنبه ۲۳دی‌ماه ابتدا راهپیمایی و همایش پیاده‌روی کارکنان شرکت فولاد مبارکه اصفهان به همراه جمعی از بازیکنان تیم فوتبال فولاد مبارکه سپاهان که به همراه مدیرعامل و سرمربی این تیم حضور داشتند، برگزار شد.
در این راهپیمایی تعداد ۳۱۲۳نفر از کارکنان این شرکت حضور داشتند که به قید قرعه به تعدادی از شرکت‌کنندگان هدایایی به رسم یادبود سالروز تاسیس اهدا شد. در حاشیه برگزاری این راهپیمایی، پایگاه‌های سلامت با هدف ارائه خدمات درمانی و مشاوره سلامت دایر شده بود.
در ادامه، شرکت‌کنندگان در این راهپیمایی در سالن ورزشی میعاد گردهم آمدند و به استماع سخنان دکتر بهرام سبحانی مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان، دکتر مهرزاد خلیلیان مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی فولادمبارکه، حسین فرکی سرمربی تیم فوتبال سپاهان پرداختند.
در ادامه این جشن ورزشی به رسم یادبود پیراهن تیم سپاهان توسط مهدی فرکی سرمربی تیم و یک توپ فوتبال که به امضای همه بازیکنان این تیم پرافتخار رسیده بود توسط هادی عقیلی کاپیتان این تیم به آقای دکتر بهرام سبحانی مدیرعامل شرکت فولادمبارکه تقدیم شد.
در ادامه بزرگداشت بیست‌ویکمین سالروز راه‌اندازی شرکت فولادمبارکه اصفهان برنامه ویژه و مفرح و بانشاطی توسط رضا صادقی هنرمند برجسته کشورمان به اجرا درآمد.
فولادمبارکه مولود انقلاب اسلامی
دکتر بهرام سبحانی، مدیرعامل شرکت فولادمبارکه اصفهان در سخنانی که به مناسبت بیست‌ویکمین سالروز افتتاح رسمی این شرکت برگزار شده بود به جایگاه فولاد مبارکه به‌عنوان یک سازمان جهان تراز اشاره کرد و گفت: شرکت فولاد مبارکه از شرکت‌های پیشرو ایرانی است که در زمینه تولید ورق‌های فولادی فعالیت می‌نماید.
وی افزود: این شرکت با ماموریت ایفای نقش‌محوری در توسعه صنعتی، اقتصادی و اجتماعی کشور و ارتقای سطح فناوری صنعت فولاد، به‌عنوان سازمانی جهان تراز بیش از پنجاه‌ودو درصد از مصرف فولاد کشور را برای استفاده در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی، صنایع فلزی سبک، صنایع فلزی سنگین و لوله‌های انتقال سیالات، صنایع بسته‌بندی، صنایع لوازم‌خانگی و الکتریکی و صنایع لوله و پروفایل تولید می‌نماید.
سبحانی افزود: شرکت فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان مولود انقلاب شکوهمند اسلامی ایران اکنون یکی از بزرگترین واحدهای صنعتی است که در زمینی به مساحت ۳۵ کیلومتر مربع در نزدیکی شهر مبارکه و در ۷۵ کیلومتری جنوب‌غربی شهر اصفهان واقع شده است.
دکتر سبحانی افزود: عملیات اجرایی این مجتمع در سال ۱۳۶۰ آغاز شد و در دوران جنگ تحمیلی و زیرحملات هوایی جنگنده‌های دشمن به‌دست توانای سربازان پرافتخار جبهه صنعت ادامه یافت فعالیت‌های ساختمانی و فنی اجرا شده در دوران ساخت این مجتمع در خاورمیانه کم‌نظیر بوده و به‌عنوان مثال نزدیک به ۱۸میلیون و ۷۰۰هزار مترمکعب خاک‌برداری و بالغ بر یک‌میلیون و ۸۴۵هزار مترمکعب بتن‌ریزی، یک‌میلیون و ۸۰۰هزار مترمربع قالب‌بندی و ۸۰هزار تن آرماتور، حدود ۱۵۰هزار تن اسکلت فلزی، یک‌میلیون مترمربع نصب پوشش و بالغ بر ۵۰۰هزار تن تجهیزات و ماشین‌آلات در آن نصب شده است.
۷۷ میلیون تن تولید فولاد خام در ۲۱ سال
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان ادامه داد: نخستین کوره قوس الکتریکی واحد فولادسازی این مجتمع در مهرماه سال ۱۳۷۰ راه‌اندازی شد و در ۲۳ دی‌ماه سال ۱۳۷۲ خطوط تولید این کارخانه بزرگ توسط رییس‌جمهور وقت افتتاح شد.
وی افزود: از زمان بهره‌برداری از شرکت فولادمبارکه در سال ۷۲ تاکنون یعنی در عرض ۲۱ سال بالغ بر ۷۷میلیون تن محصول فولاد خام در داخل شرکت فولاد مبارکه اصفهان تولید شده است.
دکتر سبحانی به گستره فعالیت گروه شرکت‌های فولاد مبارکه اصفهان در پهنه ایران اسلامی اشاره کرد و گفت: شرکت فولاد مبارکه دارای هفت مجتمع صنعتی در دورترین نقاط کشور بوده و بیش از بیست‌هزار نفر در بخش‌های مختلف این شرکت به کار اشتغال دارند.
وی افزود: مجتمع سنگ سنگان در خراسان و در مرز کشور افغانستان، شرکت فولاد هرمزگان در کنار دریای خلیج‌فارس، شرکت ورق خودرو چهارمحال و بختیاری، شرکت فولاد سپیددشت در بروجن، شرکت فولاد امیرکبیر در کاشان و مجتمع فولاد سبا در زرین‌شهر اصفهان از جمله شرکت‌های گروه فولاد مبارکه اصفهان می‌باشد.
برند شرکت فولاد مبارکه
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه در ادامه به خوشنامی و استاندارد محصولات تولیدی این شرکت به‌ویژه در کشورهای عضو اتحادیه اروپا اشاره کرد و گفت: امروزه کشورهای مختلف جهان با شرکت‌های خود شناخته می‌شوند و اهمیت شرکت‌ها به مراتب بیشتر و اهمیت دولت‌های آنان در عرضه‌های تجاری است، شرکت‌ها هر روز به دنبال افزایش سهم خود در بازارهای تجاری هستند و پیوسته کالاها و خدمات خود را با کمیت و کیفیت بهتری ارائه می‌کنند.
دکتر سبحانی افزود: ارزش برند به‌عنوان یکی از موضوعات مهم در مدیریت بازاریابی و اقبال مشتریان از محصولات تلقی می‌شود.
وی با بیان اینکه صادرات شرکت فولاد مبارکه اصفهان در سال گذشته به اروپا و کشورهای عضو اتحادیه اروپا ۵۱درصد، و به خاورمیانه نیز ۴۹درصد بوده است، گفت: امسال بیش از یک‌ونیم میلیون تن انواع محصولات فولادی صادر خواهد شد که با توجه به مرغوبیت و استانداردهای لازم محصولات فولاد مبارکه بازار خوبی را در اروپا به‌دست آورده‌ایم.
فولاد مبارکه، بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان
دکتر سبحانی مدیرعامل شرکت فولادمبارکه با اشاره به جایگاه این شرکت اظهار کرد: شرکت فولادمبارکه اصفهان درحال‌حاضر بزرگترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان و دومین شرکت تولیدکننده فولاد در منطقه می‌باشد که توانسته است با تولید بیش از ۷میلیون و ۱۵۰هزار تن محصول (در فولاد مبارکه، سبا و هرمزگان) در سال۱۳۹۲ و نیز تولید ۴میلیون و ۳۳۰هزار تن محصول در ۷ماهه سال ۱۳۹۳ رکورد قابل ملاحظه‌ای از خود به جای گذارد.
سبحانی ارزش فعلی گروه فولاد مبارکه را معادل ۲۲۰هزارمیلیارد ریال ذکر کرد و افزود: از لحاظ ارزش بازار (سال ۱۳۹۱) با دارا بودن سهم دو درصدی در تولید ناخالص داخلی جی دی پی و سهم ۳درصدی در تولید ناخالص داخلی بخش صنعت است که توانسته بالغ بر ۲۸۰۰ تامین‌کننده خدمات و کالا را در زنجیره تامین شرکت در کنار خود جای دهد.
دکتر سبحانی افزود: شرکت فولاد مبارکه اصفهان به‌عنوان یک صنعت مادر، به‌صورت مستقیم حدود ۱۰۰۰ کارخانه و کارگاه و به صورت غیرمستقیم ۳۰۰۰ کارخانه و کارگاه را پوشش می‌دهد.
مدیرعامل فولادمبارکه اصفهان در خصوص آثار اشتغالزایی فولاد مبارکه گفت: اشتغالزایی این شرکت به‌طور مستقیم در ظرفیت فعلی۱۴هزار و ۱۰۰ نفر و به‌طور غیرمستقیم ۲۹۰هزار نفر را شامل می‌شود. اشتغال مستقیم در ظرفیت فعلی فولاد سبا ۹۱۳ نفر، و به‌طور غیرمستقیم از سوی این شرکت برای ۱۹هزار نفر فرصت شغلی غیرمستقیم ایجاد شده است همچنین در ظرفیت فعلی مجتمع فولاد هرمزگان ۱۱۹۶ نفر به‌طور مستقیم و برای ۲۵هزار نفر نیز فرصت شغلی غیرمستقیم به‌وجود آمده است.

هم‌اکنون سرمایه فولاد مبارکه ۵هزار میلیارد تومان است
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با تاکید بر اینکه سرمایه این شرکت در ابتدای تاسیس یک میلیون تومان بوده است، گفت: امروز سرمایه شرکت فولاد مبارکه اصفهان پنج‌هزار میلیارد تومان بوده که در بورس ثبت شده است.
سبحانی با اشاره به سهم فولاد مبارکه در تولید فولاد خام کشور در ۶ماه نخست امسال تصریح کرد: سهم تولید محصولات فولادی تخت فولاد مبارکه در ایران در سال گذشته ۶۱درصد و در ۶ماه نخست امسال ۶۳درصد بوده است.
سهم ۵۲ درصدی فولاد مبارکه در تولید فولاد کشور
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه فولاد مبارکه در سال گذشته و ۹ماه نخست امسال دارای سهم ۵۲درصدی از فولاد کشور است، اضافه کرد: فولاد ایران با گروه فولاد مبارکه اصفهان دومین شرکت در سطح منطقه است و ایران در بخش تولیدکنندگان جایگاه پانزدهم را دارد.
سبحانی افزود: شرکت فولاد مبارکه اصفهان سهم یک درصدی در تولید ناخالص داخلی و سهم پنج درصدی در تولید ناخالص داخلی بخش صنعت دارد.
وی به اشتغالزایی مستقیم و غیرمستقیم بیش از ۳۰هزار نفر در سرمایه‌گذاری‌های جدید در استان چهارمحال و بختیاری اشاره کرد و ادامه داد: در ۶ماه نخست امسال، ۳میلیون و ۶۸۸هزار تن گندله، ۴میلیون و ۳۹۴هزار تن آهن اسفنجی و ۳میلیون و ۶۸۵هزار تن تختال در فولاد مبارکه، سبا و هرمزگان تولید شده است.

کاهش ۶۸ درصدی مصرف آب در فولاد مبارکه
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با اشاره به بحران آب و تامین آب به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نیازهای این شرکت گفت: مدیریت بهینه مصرف آب و استفاده از پساب‌ها و انجام پروژه‌های متعدد جهت تامین آب ازجمله اقدامات این شرکت بوده است.
سبحانی به کاهش ۶۸درصدی مصرف آب اشاره کرد و گفت: این کاهش در حالی است که تولیدات این شرکت افزایش ۲۲۵درصدی را داشته است.
سرمایه‌گذاری‌های کلان فولاد مبارکه برای کنترل آلاینده‌ها
دکتر بهرام سبحانی در ادامه از اهتمام جدی مدیریت شرکت در کنترل آلاینده‌ها و حفظ محیط‌زیست به‌عنوان یکی از محوری‌ترین اقدامات این شرکت نام برد و افزود: شرکت فولاد مبارکه اصفهان همگام با توسعه صنعتی کشور و سیاست‌های دولت نظام مدیریت محیط‌زیست را به‌منظور دستیابی به سطح مطلوب و همه‌جانبه کیفیت و همچنین ایجاد اطمینان و مقبولیت ملی و بین‌المللی مورد توجه قرار داده است.
وی افزود: فولاد مبارکه در سال ۱۳۷۶ به‌عنوان نخستین شرکت بزرگ صنعتی کشور اقدام به استقرار نظام مدیریت زیست‌محیطی بر مبانی استاندارد ایزو ۱۴۰۰۰ و استقرار نظام مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۰ نمود.
وی به اقدامات شرکت فولاد مبارکه در راستای تحقق اهداف توسعه‌ای همگام با نظام مدیریت محیط‌زیست اشاره کرد و افزود: کاشت درخت و ایجاد جنگل دست کاشت، نصب و استقرار بیش از ۲۰۰ نوع تجهیزات کنترل آلودگی در نواحی تولیدی شامل واحدهای: انباشت و برداشت، گندله‌سازی، احیاء مستقیم، آهک‌سازی، فولادسازی و نورد سرد و همچنین اصلاح و ارتقاء سیستم کنترل غبار واحد فولادسازی با اعتبار ۱۰۰میلیارد تومان ازجمله اقدامات این شرکت در راستای حفظ محیط‌زیست است.
دکتر سبحانی از اجرای طرح پایش و مانیتورینگ مداوم آلاینده‌ها بر روی دودکش‌ها و تصفیه‌خانه‌ها به‌عنوان یکی از مهم‌ترین اقدامات این شرکت یاد کرد و گفت: توسعه و بهینه‌سازی سیستم‌های کنترل انتشار آلاینده‌ها در خطوط تولیدی با اعتبار ۴۰میلیارد تومان و طراحی و احداث سایت جدید ضایعات مبتنی بر قانون مدیریت پسماند و همچنین تصفیه پساب‌های صنعتی در تصفیه‌خانه فیزیکی- شیمیایی و تصفیه فاضـلاب‌های انسـانی و استفاده از پساب خروجی در آبیاری فضای سبز از دیگر اقدامات این شرکت در حفظ محیط زیست می‌باشد.
دکتر سبحانی در ادامه به انجام مطالعات برای بازیابی ضایعات به‌منظور استفاده بهینه از منابع و کاهش آلودگی و طراحی ۲۰۰۰ هکتار فضای سبز و اجرای ۱۶۰۰هکتار پوشش گیاهی سبز در داخل و خارج شرکت اشاره کرد و گفت: تامین اعتبار ۲۰۰میلیارد تومانی جهت احداث شبکه جمع‌آوری پساب و توسعه تصفیه‌خانه شهرهای مجاور شرکت فولاد مبارکه و هماهنگی با سازمان محیط‌زیست کشور و استان در ارتباط با طرح‌های زیست‌محیطی به‌ویژه طرح‌های توسعه شرکت از جمله اقدامات شاخص زیست‌محیطی می‌باشد.

بومی‌سازی ۶۷ درصد از تجهیزات فولادی
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان با بیان اینکه از ۷هزار و ۶۰۰ قطعه‌ای که در فولاد مبارکه مورد نیاز است، ۵هزار و ۱۰۹ مورد در داخل کشور تولید می‌شود، اضافه کرد: حدود ۶۷درصد قطعات یدکی مورد نیاز در این شرکت در داخل تولید می‌شود.
وی در ادامه با تاکید بر ضرورت ارتباط صنعت و دانشگاه گفت: هم‌اکنون تفاهمنامه‌های مختلف همکاری با دانشگاه‌های بزرگ کشور منعقد شده و این شرکت از طرح‌های تحقیقاتی حمایت جدی می‌کند. وی افزود: در سال گذشته بیش از ۲/۵ میلیارد تومان صرف هزینه‌های پروژه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در این شرکت شد.
سبحانی در ادامه با اشاره به بومی‌سازی صنعت فولاد در کشور گفت: هم‌اکنون این شرکت توان احداث خطوط تولید فولاد را دارد و بالغ بر ۷۰درصد طرح‌های توسعه در این شرکت با توان داخلی و توسط کارشناسان و متخصصان این شرکت انجام می‌گیرد.

اهتمام شرکت فولاد مبارکه به ورزش و سلامت کارکنان
مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان در ادامه به اهتمام مدیریت این شرکت در توسعه فضاهای ورزشی و توجه به سلامت کارکنان اشاره کرد و گفت: در کنار باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه اصفهان توجه به سلامت منابع انسانی به‌عنوان بزرگترین سرمایه شرکت ازجمله اهداف این شرکت در انجام رسالت‌های اجتماعی می‌باشد.
وی در ادامه با اشاره به واگذاری ورزشگاه نقش جهان به فولادمبارکه گفت: مدیریت شرکت براساس توافقنامه سه‌جانبه با وزارت ورزش و جوانان و استانداری اصفهان اقدام به تکمیل این ورزشگاه بزرگ نموده و به مدت بیست سال شرکت فولاد مبارکه عهده دار این ورزشگاه خواهد بود و تمامی مسابقات تیم فوتبال سپاهان اصفهان و دیگر رشته‌های ورزشی باشگاه فولادمبارکه در این ورزشگاه انجام می‌شود.
دکتر مهرزاد خلیلیان، مدیرعامل باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد مبارکه اصفهان نیز در حاشیه جشن ورزشی بیست‌ویکمین سالروز افتتاح فولاد مبارکه در سخنانی ضمن تقدیر از حمایت‌های مدیرعامل شرکت از این باشگاه گفت: وظیفه خود می‌دانیم در کنار دستاوردهای تولید و توسعه و کسب عناوین مختلف توسط کارکنان سخت‌کوش شرکت فولادمبارکه، بازیکنان این باشگاه نیز در رشته‌های مختلف در کسب مقام‌های قهرمانی بیش از پیش کوشا باشند.
وی افزود: کسب رتبه‌های برتر و قهرمانی تیم‌های ورزشی باشگاه موجب تقویت روحیه نشاط، همدلی و هم‌افزایی بین کارکنان در خطوط تولید و افزایش بهره‌وری می‌شود.
دکتر خلیلیان در ادامه از بهره‌برداری از سالن تجهیزات ورزشی میعاد در شرکت فولاد مبارکه خبر داد و گفت: همزمان با بیست‌ویکمین سالروز افتتاح فولاد مبارکه بهره‌برداری از مدرن‌ترین دستگاه‌های بدن‌سازی و ورزشی برای کارکنان و ورزشکاران این شرکت آغاز شد.
 
بهره‌برداری از هتل آفتابگردان فولاد مبارکه
مدیرعامل شرکت فولادمبارکه اصفهان در ادامه از افتتاح هتل آفتابگردان این شرکت در شهرک صفائیه واقع در شهرستان مبارکه خبر داد و گفت: این هتل در زمینی به مساحت ۳۰۰۰ مترمربع و با اعتبار ۱۳میلیارد ریال ساخته شده است.
دکتر سبحانی در ادامه با اشاره به نقش مهم این هتل در رونق و توسعه همه‌جانبه شهرستان و استان افزود: بیش از ۲۰ اتاق و سوئیت مدرن با تمامی تجهیزات و امکانات روز هتل‌های دنیا احداث شده که در اختیار مربیان، ورزشکاران و همه مردم این شهرستان قرار گرفته است.

 


چاپ