ظرفیت‌های صادراتی سیمان سیستان

یکی از مهم‌ترین تولیدات سیستان و بلوچستان سیمان است که تولید و صادرات آن، صرفه اقتصادی مناسبی برای استان دارد.

درحال‌حاضر ۲ کارخانه سیمان‌سازی در استان سیستان و بلوچستان فعال است که سهم عمده‌ای از بازار سیمان کشور را تامین می‌کند. کارخانه سیمان زابل (سیستان) و کارخانه خاش، هر دو از واحدهای صادراتی موفق استان هستند. کارخانه سیمان زابل بزرگترین کارخانه صادرکننده سیمان است که بیشترین صادرات سیمان کشور به افغانستان را پوشش می‌دهد.
بحث عوارض متقابل حمل‌ونقل، بزرگترین مشکل صادرات سیمان استان است، هزینه‌های بالای حمل‌ونقل و عوارض متقابل مرزی، عمده مشکلات صادرکنندگان سیمان استان است و در این راستا، با دستور وزیر راه، قرار شده با توجه به ماهیت و اهمیت کالایی که از مرز رد می‌شود و به خاطر تقویت صادرات، سازمان حمل‌ونقل و پایانه‌ها این عوارض را برای حمل کالای صادراتی ایرانی دریافت نکند. کارخانه سیمان زابل، حدود ۶۵۰ هزار تن و کارخانه خاش، ۴۰۰ هزار تن تولید در سال دارد و اگر مشکلاتی مثل بحث عوارض هم حل شود، واحدها توان افزایش تولید و صادرات را دارند.
مشتری اصلی سیمان سیستان، افغانستان است؛ سالانه حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ هزار تن سیمان سیستان به افغانستان صادر می‌شود که می‌تواند تا ۶ هزار تن نیز افزایش یابد؛ هرچند ارزش آن چندان بالا نیست اما در رونق اقتصاد منطقه و در حفظ بازار کشور موثر است. همچنین کارخانه سیمان تیس چابهار با سرمایه ثابت ۴ هزار میلیارد ریال راه‌اندازی شده و با اتمام پروژه سالانه یک میلیون تن سیمان تولید خواهد کرد. با راه‌اندازی کارخانه سیمان، زمینه اشتغال برای ۳۵۰ نفر به‌طور مستقیم فراهم خواهد شد. سرمایه‌گذاری مورد نیاز این پروژه ۳ هزار میلیارد ریال برآورد شده که بخشی توسط بخش خصوصی و بخشی دیگر از طریق تسهیلات دولتی تامین شده است. این پروژه با توجه به شرایط ویژه اقتصادی استان جدای از تامین بخشی از نیاز سیمان کشور با رویکرد صادراتی ایجاد خواهد شد. عملیات اجرایی کارخانه سیمان تیس از ابتدای سال ۹۳ آغاز شده و پیش‌بینی زمان راه‌اندازی پروژه براساس برنامه زمان‌بندی ابتدای سال ۹۶ است.

نادر میرشکار - رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان


چاپ