عرضه ۱۷۰هزار تن انواع کالا در بازار فیزیکی

گروه آلومینیوم نیز شاهد عرضه ۲هزار تن شمش هزارپوندی ۹۹/۷۵ شرکت آلومینیوم ایران (ایرالکو)، با قیمت پایه ۶۳هزار و ۶۱۰ ریال بود. روز گذشته در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، در حالی ۶۸هزار و ۷۰۰ تن انواع قیر و ۳۸۴۴ تن انواع ماده پلیمری عرضه شد که ۲۸هزار و ۵۰۰ تن انواع قیر و ۱۳۰۰ تن عایق رطوبتی روانه تالار صادراتی شد. این گزارش همچنین حاکی است، ۱۵هزار و ۵۰۰ تن برنج وارداتی، ۱۰هزار تن شکرسفید، ۶ هزار تن ذرت دانه‌ای و ۴هزار تن گندم دروم روی تابلوی عرضه تالار محصولات کشاورزی رفت.

 


نگاه نگران واسطه‌های کشاورزی به تابلوی بورس کالا
یکی از موانع رونق معاملات محصولات کشاورزی در سال‌های اخیر، وجود واسطه‌هایی در بازار کشاورزی بوده که با پیگیری عرضه و معامله محصولات در بورس کالا، زمینه خروج معامله‌گران از بورس را فراهم می‌کنند. کارشناس ارشد معاملات کشاورزی شرکت کارگزاری مفید در این‌باره معتقد است: بورس کالا برای شفاف کردن مبادلات محصولات کشاورزی همچون فلزات و پتروشیمی، کار دشواری در پیش دارد چراکه اصلی‌ترین رقیب بورس کالا در بازار کشاورزی، دلالانی هستند که با رصد معاملات به‌دنبال جذب مشتریان بورس هستند.

 


حمید ساعی با اشاره به اینکه واسطه‌ها سعی می‌کنند با کاهش قیمت محصولات‌شان مانع رونق معاملات بورس شوند، گفت: خوشبختانه از ابتدای سال جاری با برنامه‌ریزی‌های رخ داده در بورس و حمایت نسبی برخی دستگاه‌های دولتی شاهد رونق معاملات محصولات کشاورزی در بورس هستیم به‌طوری‌که با ارائه محصولات باکیفیت و قیمت مطلوب حجم معاملات به میزان قابل توجهی رشد کرده است. وی در پایان با بیان اینکه واسطه‌ها امروز با نگاهی نگران به تابلوی بورس نگاه می‌کنند، افزود: برای اینکه واسطه‌گرها توانایی مقابله با بورس کالا را نداشته باشند، باید مسئولان حوزه کشاورزی از بورس حمایت کنند و زمینه عرضه هرچه بیشتر محصولات با کیفیت و قیمت بهتر نسبت به بازار آزاد را فراهم کنند.


با اعلام قیمت‌های جدید محصولات پتروشیمی گفتنی است روز گذشته قیمت‌های پایه محصولات پتروشیمی که هر ۲ هفته یکبار از سوی دفتر توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی اعلام می‌شود، برای معاملات تا ۲۲ تیر ماه به روز شد.
بررسی این قیمت‌ها نشان می‌دهد نرخ بیشتر محصولات پلیمری در فهرست جدید اعلامی از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی، روندی نزولی داشتند.
 به گزارش «پایگاه خبری بورس کالای ایران»، در صدر افت قیمت‌ها در این روز پلی‌استایرن‌های مقاوم و معمولی بودند که نسبت به ۲ هفته گذشته به ترتیب ۱۹۵ و ۱۵۴ تومان افت قیمت داشته و به رقم‌های ۴هزار و ۸۴۷ و ۴هزار و ۷۳۱ تومان در فهرست جدید قیمت‌های پایه رسیدند. در همین حال در گروه پلی‌پروپیلن‌ها نیز افتی معادل ۱۳۰ تومان مشاهده می‌شود، به‌طوری‌که این کالاها به ۴هزار و ۱۰۷ تومان در نیمه دوم تیرماه رسیدند. براساس این گزارش، پلی‌اتیلن‌های سنگین، پلی‌اتیلن‌های سبک فیلم و خطی هم در فهرست جدید اعلام‌شده از سوی شرکت ملی صنایع پتروشیمی با افت قیمت روبه‌رو شدند.


چاپ