صادرات ۱۹هزار تنی قیر از بورس کالا به بازارهای جهانی

گفتنی است، در این روز و در تالار فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی، ۳۱هزار تن انواع ماده پتروشیمی چون اسیدکلریدریک، اسید نیتریک، آروماتیک سنگین، آمونیاک، پارازایلین، پلی‌اتیلن، پلی‌بوتادین رابر، پلی‌پروپیلن، پلی‌وینیل کلراید، تولوئن دی ایزوسیانات و سود کاستیک روانه تابلوی رقابت شد. همچنین در گروه قیر، حدود ۸۰هزار تن انواع قیر ۶۰۷۰، ۸۵۱۰۰، «۲۵۰»ام‌سی و امولسیون روی تابلوی عرضه رفت. تالار صادراتی نیز شاهد عرضه ۲۳هزار تن انواع قیر و ۳۰۰ تن عایق رطوبتی بود. گفتنی است در جریان عرضه‌های روز گذشته، ۱۹هزار تن قیر از بورس کالای ایران به بازارهای جهانی صادر شد. بر همین اساس ۲۰هزار و ۷۰۰ تن قیر صادراتی در بورس کالای ایران عرضه و ۱۹هزار تن از آن مورد معامله قرار گرفت.
سامان منتظری، کارشناس فرآورده‌های نفتی کارگزاری مهرآفرین در این‌باره گفت: عرضه قیر صادراتی در تالار فرآورده‌های نفتی با افزایش روبه‌رو است، از این‌رو تقاضای ثبت‌شده برای این کالا با عرضه همخوانی داشته و متعادل است. وی در ادامه با اشاره به اینکه صادرات قیر درحال‌حاضر به کشورهای افغانستان و پاکستان با رونق مطلوبی روبه‌روست، خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد بازار صادراتی قیر همچنان در هفته‌های آینده پرتقاضا باقی بماند. این کارشناس همچنین تاکید کرد: درحال‌حاضر افزایش عرضه‌های وکیوم‌باتوم نیز سبب‌شده تا مصرف‌کنندگان راحت‌تر از گذشته کالای مورد نیاز خود را از بورس کالا تهیه کنند، این درحالی است که عرضه وکیوم باتوم اصفهان تا مرز ۱۰هزار تن افزایش داشته است. وی با اشاره به افزایش عرضه وکیوم باتوم در بورس کالای ایران، خاطرنشان کرد: افزایش عرضه‌ها سبب شده تا تقاضا در تالار فرآورده‌های نفتی برای این کالا کاهش یافته و در نتیجه در معاملات اخیر شاهد ورود این کالا به سیستم مچینگ باشیم. به گفته این کارشناس، شرایط رکود بازار هم توانسته اندکی بر بازار قیر اثرگذارباشد اما با این حال همچنان رونق در این بازار حفظ شده است.


رشد ۲۸درصدی حجم معاملات آتی سکه
در معاملات هفته گذشته بورس کالای ایران حجم معاملات قراردادهای آتی سکه طلا به ۲۳هزار و ۷۸۳ قرارداد و ارزش آن رقمی افزون‌بر ۲ هزار و ۲۳۹میلیارد ریال رسید. این در حالی بود که حجم معاملات آتی سکه ۲ هفته قبل ۱۸هزار و ۵۸۲ قرارداد بود، به این ترتیب حجم معاملات در هفته گذشته ۲۸درصد رشد کرده است که عامل اصلی آن قرار داشتن مذاکرات هسته‌ای در ایستگاه آخر عنوان می‌شود. به هر حال از ۴ سررسید فعال آتی سکه طلا در هفته اخیر، بیش‌ترین حجم معاملات با ۱۶هزار و ۹۳۱ قرارداد و به ارزش یک‌هزار میلیارد و ۶۰۶میلیون ریال مربوط به سکه طلا تحویل دی‌ماه بود. همچنین قراردادهای آتی سکه طلا تحویل آبان نیز با ۳هزار و ۸۷۳ قرارداد به ارزش ۳۶۰میلیارد و ۸۷۲میلیون ریال رسید و در جایگاه دوم قرار گرفت. همچنین سررسید شهریورماه نیز با کسب رتبه سوم معاملات با یک‌هزار و ۷۳۹ قرارداد به ارزش ۱۵۹میلیارد ریال اختصاص داشت و در پایان معاملات تحویل تیر هم با یک‌هزار و ۲۴۰ قرارداد و ارزش بیش از ۱۱۲میلیارد ریال به کار خود در هفته گذشته پایان داد.

 


چاپ