به تجاوزگر حقوق ایران در برجام پاسخ مقتضی و مناسب می‌دهیم

گروه صمت: رییس‌جمهوری اسلامی ایران، گفت: هیچ‌گاه آغازگر نقض توافق بین‌المللی نخواهیم بود اما اگر طرف مقابل بخواهد برابر حقوق مردم ایران تجاوزگر باشد، به طور حتم جمهوری اسلامی پاسخ مقتضی و مناسب خواهد داد.


به گزارش ایرنا، حجت‌الاسلام حسن روحانی در جمع نخبگان و فرهیختگان ایرانی مقیم امریکا، افزود: مردم ایران در مقاطع حساس و مختلف همواره افتخارآفرین بوده‌اند و در انتخابات تازه ریاست‌جمهوری و شوراهای اسلامی شهر و روستا بدون اغراق حماسه بزرگی را آفریدند.
روحانی افزود: برجام در تاریخ سیاسی منطقه و جهان همواره زنده خواهد بود، چه دولت فعلی امریکا خوشحال باشد یا نگران، برجام یک توافق چند جانبه با حمایت قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل است. برجام برای صلح و امنیت جهانی به عنوان یک یادگاری است که به جهانیان اعلام کرد، مسائل پیچیده بین‌المللی پای میز مذاکره قابل حل و فصل است. ملت ایران به جهانیان ثابت کرد هیچ‌گاه دروغ نگفته و نخواهد گفت و همواره بر عهد خود پایبند است.
رییس‌جمهوری ادامه داد: خارج شدن از برجام به معنای زیر پاگذاشتن یک تعهد روشن سیاسی یک دولت است. این برای کسی افتخار نیست. ایرانیان در طول تاریخ همواره بر عهد خود استوار بوده‌اند. همان طور که دین و آیین ما توصیه کرده است که به عهد خود مراعات کنیم و فرهنگ ایرانی آموخته است، پای این عهد خواهیم ماند تا زمانی که طرف مقابل خود بر عهد خود پایبند باشد.
رییس‌جمهوری از همه ایرانیان از جمله ایرانیان مقیم خارج خواست برای ساختن ایرانی آبادتر و افتخارآفرین‌تر در عرصه جهانی، دست در دست یکدیگر بدهند و بکوشند. روحانی گفت: برای ساختن ایران اسلامی به همه ایرانیان سراسر گیتی نیازمندیم و همه ایرانیان که دلداده ایران و عاشق وطن خودشان هستند باید در آینده ایران سهم داشته باشند. ایران از آن همه ملت ایران است و هیچکس در ایرانی بودن، نمی‌تواند بگوید من از دیگران ایرانی تر هستم. رییس‌جمهوری تاکید کرد: همانطور که ایرانیان مقیم خارج همپای ایرانیان داخل، برای تعیین سرنوشت آینده کشور در پای صندوق‌های رای انتخابات پر شور ۲۹‌‌اردیبهشت حضور یافتند و افتخارآفرینی کردند، اکنون نیز باید در پای صندوق تعامل با دانشگاه ها، پارک‌های علمی و فناوری و بخش‌های اقتصادی، تجاری و سرمایه‌گذاری حضور یابند. وی اظهارکرد: ایرانیان مقیم خارج می‌توانند در تعامل فرهنگی، علمی و فناوری، برای سربلندی ایران تلاش کنند. دکتر روحانی با بیان اینکه «آنچه ما از شما ایرانیان عزیز می‌خواهیم این است که سهم خودتان را برای پیشرفت ایران بیش از پیش افزایش دهید»، گفت: ایرانیان مقیم خارج سفیران فرهنگی، علمی، اقتصادی و سیاسی ملت ایران هستند و شما همانطور که در حمایت از برجام در امریکا تلاش کردید، امروز هم می‌توانید برای منافع ایران و حقوق مردم ایران تلاش کنید.
وی افزود: امروز در شرایط بسیار بهتری در دولت دوازدهم هستیم. دولت تازه نفس با حمایت مردم گام‌های بانشاط‌تری در همه زمینه برخواهد داشت. امروز در زمینه روابط با جهان و در زمینه اقتصادی شرایطی به مراتب بهتر از دیروز داریم.
دکتر روحانی به ارائه اعتبارات گسترده از سوی کشورهای اروپایی، چین و کره‌جنوبی به ایران اشاره کرد و افزود: ایران در مسیر پیشرفت و تعالی خواهد بود. برای پیشرفت کشور، سهم ایرانیان خارج همواره سهم ارزشمندی بوده است و آمارها نشان می‌دهد که در یکسال گذشته بیش از ۵۰۰ نفر از تحصیل کردگان ایران در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا به ایران بازگشته‌اند که بخش عمده این رقم از امریکا بوده است.
دکتر روحانی با بیان اینکه ایران تنها نقشه جغرافیایی سرزمین ما نیست و هر جا که ایرانیان جمع می‌شوند آنجا ایران است، خطاب به ایرانیان مقیم امریکا، گفت: شما در حمایت از برجام در امریکا تلاش کردید و امروز هم می‌توانید برای منافع ایران و حقوق مردم ایران تلاش کنید. لابی اصلی ملت ایران در امریکا، شما ایرانیان فرهیخته و سربلند هستید.
پیش از سخنان رییس‌جمهوری، دکتر نفیسی و خانم دکتر ارفع نیا از ایرانیان مقیم و همچنین دکتر خوشرو نماینده دائم ایران نزد سازمان ملل متحد سخنانی کوتاه ایراد کردند.
چاپ