تهران مصمم به توسعه روابط با اسلام‌آباد است

گروه صمت: رییس‌جمهوری در دیدار وزیر امور خارجه پاکستان، با اشاره به روابط خوب و برادرانه تهران – اسلام‌آباد، گفت: ایران و پاکستان دو کشور دوست، برادر و تاثیرگذار در منطقه هستند و تهران مصمم است روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی خود را با پاکستان توسعه دهد.


به گزارش سایت اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام دکتر حسن روحانی دوشنبه در دیدار «خواجه محمد آصف»، با اشاره به اینکه اهداف مورد‌نظر در مناسبات تهران- اسلام‌آباد هنوز منطبق با ظرفیت‌های موجود محقق نشده است، بر ضرورت تلاش مسئولان دو کشور برای توسعه و گسترش بیش از پیش روابط و همکاری‌های فی‌مابین و اجرای توافق‌های دوجانبه تاکید کرد.
رییس‌جمهوری، گسترش همکاری‌های ایران و پاکستان در زمینه مقابله با تروریسم و تلاش در راستای ارتقای امنیت در مرزهای مشترک دو کشور را ضروری خواند و اظهار کرد: تقویت امنیت مرزها و تبدیل آن به مرزهای اقتصادی و تجاری و ایجاد بازارچه‌های مرزی در این مناطق به سود دو ملت و در راستای ثبات و امنیت منطقه خواهد بود.
دکتر روحانی با تاکید بر ضرورت اجرای هر چه سریعتر و کاملتر توافق میان بانک‌های مرکزی دو کشور و نیز آسان‌سازی روابط بانکی میان ایران و پاکستان برای توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی فی‌مابین، اظهار امیدواری کرد که روز‌به‌روز شاهد توسعه روابط میان دو کشور دوست و برادر باشیم.
دکتر روحانی با بیان اینکه امنیت و ثبات منطقه برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حائز اهمیت است، خاطرنشان کرد: ایران و پاکستان در زمینه حل و فصل مسائل منطقه‌ای اهداف و دیدگاه‌ مشترکی دارند. رییس‌جمهوری با اشاره به اینکه مسائل و مشکلات کشورهای منطقه از جمله افغانستان راه‌حل منطقه‌ای داشته و هرگز ازسوی بیگانگان و قدرت‌های فرا منطقه‌ای حل و فصل نمی‌شود، گفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است فقط کشورهای منطقه، به‌ویژه ایران و پاکستان، باید برای برقراری امنیت، ثبات و آرامش منطقه تلاش و همکاری کنند.
دکتر روحانی تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران آماده همکاری با کشورهای منطقه از جمله پاکستان در زمینه مبارزه با تروریسم، توسعه صلح، ثبات و امنیت در منطقه است.
«خواجه محمد آصف» وزیر امور خارجه پاکستان نیز در این دیدار روابط و همکاری‌های دو کشور را مثبت ارزیابی کرد و بر اراده پاکستان برای توسعه، تعمیق و تحکیم همه‌جانبه مناسبات با ایران در راستای منافع مشترک تاکید کرد.
وزیر امور خارجه پاکستان با اشاره به اینکه مشکلات منطقه راه‌حل‌ نظامی ندارد، گفت: حل مشکلات کشورهای منطقه نیازمند راه‌حل‌های منطقه‌ای به‌ویژه با حضور ایران بوده و هر اقدامی از سوی قدرت‌های خارج از منطقه نمی‌تواند راهگشا باشد.
محمد آصف افزود: امروز کشورهای منطقه در معرض خطر تروریسم قرار دارند و تلاش برای دستیابی به راه‌حلی راهبردی و منطقه‌ای برای برون‌رفت از مشکلات، بسیار حائز اهمیت است.
وزیر امور خارجه پاکستان با بیان اینکه معتقدیم باید با تروریسم مقابله کرده و صلح، امنیت و ثبات را در سراسر منطقه برقرار کنیم بر ضرورت تلاش برای تقویت امنیت در مرزهای مشترک ایران و پاکستان و توسعه روابط همه‌جانبه دو کشور تاکید کرد.
همچنین خواجه محمد آصف وزیر امور خارجه پاکستان و هیات همراه در دیدار با دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان راه‌های مختلف توسعه و تقویت روابط دوجانبه از جمله تقویت همکاری‌های بانکی، حمل‌ونقل و نیز تقویت همکاری‌های دو کشور در نقاط مشترک مرزی به‌ویژه مبارزه با تروریسم مورد گفت‌وگو و تبادل‌نظر قرار گرفت.چاپ