بورس نفـت ایران کاغذی نیست

گروه صنعت: رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی و عضو شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی درباره مصوبه جدید این شورا در زمینه عرضه نفت خام در بورس گفت:

خوشبختانه این مسئله مورد توافق سران قوا قرار گرفت، ما هم در این جلسه نظر مثبت‌مان را اعلام کردیم. بر اساس این مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، قرار است بحث عرضه نفت در بورس انرژی استمرار پیدا کند. همچنین، شرایط قبلی که بخشی از آن ارزی و بخش از آن ریالی بود تسهیل می‌شود.
محمدرضا پورابراهیمی در گفت‌وگو با فارس ادامه داد: بر این اساس، به طور تقریبی حتی تا ۱۰۰ درصد ریالی هم می‌تواند انجام شود البته این اختیاری است که به وزارت نفت داده شده است تا بتواند حتی تا سقف ۱۰۰ درصد هم به صورت ریالی تسویه کند. از این رو، این مسئله به طور حتم بر ساختار بورس نفت و ظرفیت بورس انرژی اثر مثبت خواهد داشت.
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در پاسخ به پرسشی درباره میزان نفتی که بر اساس این مصوبه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی در بورس انرژی عرضه خواهد شد، گفت: فکر می‌کنم فعلا در فاز نخست تا ۳ میلیون بشکه توافق شده است و ان‌شا‌الله در نوبت‌های بعدی به این حجم اضافه می‌شود.
پورابراهیمی با تاکید بر اینکه بعد از پایان حجم یادشده‌، دوباره باید شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی مصوبه جدیدی در این زمینه داشته باشد، اضافه کرد: البته به دلیل اینکه لازم بود شورا نتیجه را دریافت ‌و بعد ارزیابی ‌کند، طبیعی است اگر نتیجه مثبت باشد مثل همان شرایط ارزی در ریالی هم می‌تواند این امر استمرار داشته باشد.
پورابراهیمی درباره شایعه نبود خریدار برای نفت عرضه شده در بورس گفت: ما در جلسه‌هایی که با مدیران بازار سرمایه به‌ویژه بورس انرژی داشتیم، آنها اعلام کردند به‌تازگی نمایندگان از طرف سفارتخانه‌ها، حتی سفیران کشورهای مهم اقتصادی، اعلام آمادگی کرده‌اند و در حال انجام کارها هستند.
در جلسه شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی که به ریاست رئیس‌جمهوری و با حضور رئیسان قوای مقننه و قضاییه تشکیل شد، بیژن زنگنه، وزیر نفت با ارائه گزارشی از اجرای مصوبه پیشین شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی درباره فروش نفت در بورس انرژی، راهکارهای آن وزارتخانه در زمینه عرضه گسترده‌تر نفت در بورس انرژی را مطرح کرد که به تصویب رسید.


پیشنهادهای اصلاحی در اطلاعیه جدید
سیدعلی حسینی، مدیرعامل بورس انرژی ایران هم درباره آخرین اقدام‌ها برای آغاز دور جدید عرضه نفت خام در این بازار گفت: خوشبختانه پیشنهادهای اصلاحی در اطلاعیه جدید عرضه نفت خام در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران ۳ قوه مطرح شد و در پی آن راهکارهای وزارت نفت در زمینه عرضه گسترده‌تر نفت خام در بورس انرژی مورد تصویب قرار گرفت. وی با بیان اینکه هنوز این مصوبه و جزییات آن به شرکت ملی نفت ابلاغ نشده است، گفت: با توجه به لزوم تایید نهایی مصوبه‌های شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی، تلاش می‌شود تا فرآیند زمانی ابلاغ این مصوبه‌ در کوتاه‌ترین زمان ممکن محقق شود.
مدیرعامل بورس انرژی اضافه کرد: انتظار می‌رود با اعلام جزییات این مصوبه و ساز‌کارهای پیشنهادی وزارت نفت بتوان در کوتاه‌ترین زمان ممکن، دور جدید عرضه نفت خام در بورس انرژی را آغاز کرد.
وی با اشاره به تلاش‌های ارزنده و گام‌های رو به جلوی وزارت نفت و شرکت ملی نفت ایران برای عرضه نفت خام در بورس انرژی افزود: تلاش‌های بسیاری در مدت اخیر شده تا نفت خام در بورس انرژی با ساز‌کاری حرفه‌ای و عملیاتی از سوی وزارت نفت عرضه شود.


چشم‌اندازی روشن
از سوی دیگر، محمدعلی خطیبی، مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با اشاره به چشم‌انداز روشن راهکار عرضه نفت در بورس گفت: انتظار اینکه بورس به تنهایی همه مشکلات ما را حل کند، بجا نیست بلکه از این ساز‌کار باید انتظار در حد ظرفیتش داشت که البته در آینده با تکاملی که پیدا می‌کند باید بتواند مسیر پیشرفتش را بپیماید.
 بورس فعلا چنین ظرفیتی ندارد که همه مشکلات تحریم‌های نفتی را حل کند اما به هر حال این روند به طور قطع‌ باید ادامه پیدا کند و ما انتظار رشد در این مسیر را باید از آن داشته باشیم. مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران مقایسه بورس موردنظر ما با بورس‌های رایج در سراسر دنیا را غلط دانست و اظهار کرد: بورسی که در دنیا مصطلح است با بورس ایران تفاوت دارد.
در واقع، بورس ما با بورس‌های دنیا ارتباط ندارد. از این رو، بورس خاصی است اما در همین ساز‌کار هم به نظر من نباید برای کسانی که می‌خواهند آنجا فعالیت کنند، منعی قائل شد و باید آزادانه هر کسی که می‌تواند در بورس شرکت کند و واقعا فضای رقابتی باشد. بنابراین، نباید برای مشارکت و فعالیت در آن محدودیتی ایجاد کرد؛ فضای گزینشی مانع فضای رقابتی می‌شود. بنابراین، با توجه به اینکه باید واجدان حداقل شرایطی را داشته باشند، هر کسی که متقاضی بود باید بتواند در بورس فعالیت کند در این صورت، فضا رقابتی می‌شود و شفافیت پیدا می‌کند.
خطیبی با اشاره اینکه اطلاعیه بورس انرژی شرایط را برای همه شرکت‌های خصوصی توانمند فراهم کرده است، گفت: اگر شرکت‌کنندگان را محدود کنیم این شائبه پیش می‌آید که ما گزینش می‌کنیم و به بعضی اجازه حضور در این رقابت را نمی‌دهیم.
 از این نظر ایرادی ندارد که ما در بین خریداران آزادی عمل داشته باشیم و چه از داخل و چه از خارج، همه بتوانند با داشتن حداقل شرایط حضور یابند که درحال‌حاضر این شرایط تا حد مطلوبی فراهم شده است.
مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در ادامه خاطر‌نشان کرد: بورس‌های معتبر دنیا به طور معمول‌ بورس‌های کاغذی هستند یعنی برای مثال، در یک روز ممکن است ۱۰۰ میلیون بشکه نفت معامله ‌شود در حالی ‌که در عمل‌ آنجا نفت جابه‌جا نمی‌شود، همه‌اش بحث کاغذی است.
 یعنی این می‌خرد، به آن می‌فروشد، آن می‌خرد، به آن می‌فروشد و بیشتر حالت به اصطلاح، پیپر مارکت‌(paper market) است در نهایت هم خریدار آخری محموله را تحویل می‌گیرد و استفاده می‌کند اما آن محموله تا به مصرف‌کننده نهایی برسد گاه ده‌ها بار معامله و‌ منجر‌ می‌شود که در آنجا نرخ کشف شود. از این رو، مقایسه بورس‌های دنیا با راهکار ما برای مقابله با تحریم‌های نفتی اشتباه است و استفاده از ظرفیت بخش خصوصی می‌تواند میزان صادرات نفت ما را افزایش دهد. وی همچنین تاکید کرد: هدف‌مان این نیست که بخواهیم کشف نرخ کنیم؛ ما هدف‌مان فروش فیزیکی نفت است. در بورس‌های معتبر دنیا فروش فیزیکی چندان مدنظر نیست بلکه در بحث قیمت‌ها و رقابت در قیمت‌ها و سود، هدف کسب سود از این بازار است. از این رو، فضای آنها با بورس ایران فرق دارد. در ایران البته قول داده‌اند قسمت کاغذی را هم راه‌اندازی کنند اما تاکنون که بحث فیزیکی و معاملات فیزیکی است و معاملات کاغذی مطرح نیست زیرا درحال‌حاضر مشکل ما‌‌‌ مشکل کاغذی نیست بلکه فروش فیزیکی نفت است و بورس اینجا باید به ما کمک کند. بنابراین، امیدواریم در آینده بخش معاملات کاغذی هم راه‌اندازی شود.
خطیبی به وجود راهکارهایی برای دور زدن تحریم‌های نفتی از سوی بخش خصوصی اشاره و اظهار کرد: این نخستین‌بار‌ نیست که فروش نفت ایران تحریم می‌شود و حتی در دوره قبلی هم تحریم‌های سخت‌تری را گذراندیم.
در سری گذشته که تحریم‌ها خیلی دشوارتر بود و به طور تقریبی به قول امریکایی‌ها آن دفعه آنها یک اجماع جهانی علیه ایران درست کرده بودند توانستیم نفت را به لطایف‌الحیلی بفروشیم؛ اکنون که فقط می‌گویند امریکا ایران را تحریم کرده است و کسی او را همراهی نمی‌کند.
مدیر پیشین امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران در پایان تاکید کرد: پس شرایط کنونی مشکل‌تر از قبل نیست و بخش خصوصی می‌تواند از راه‌های مختلفی صادرات نفت را انجام دهد. در این زمینه کمی عزم، اراده و اعتماد به بخش خصوصی لازم است.
 در این باره باید مقداری فضای رقابتی ایجاد شود و شرکت ملی نفت ایران هم تلاش‌های خودش را انجام دهد. بنابراین، به طور قطع‌ بخش خصوصی می‌تواند راهکارهایی شناسایی کند و ما باید از این راه‌ها استفاده کنیم.


چاپ