قیمت‌های تخفیفی خودروسازان اعلام شد

گروه صنعت: ۲ خودروساز بزرگ پس از سخنان وزیر صنعت، معدن و تجارت مبنی بر کاهش قیمت‌ها آن هم نه به‌صورت درصدی و با هدف آرامش بازار خودرو، قیمت‌های برخی محصولات خود را کاهش دادند.

این در حالی است که خودروسازان موظف شدند تغییرات قیمتی خود را در قالب درصد تعیین نکنند.
 با توجه به اینکه زمان زیادی از بازبینی قیمت خودروها گذشته اما همین امر باعث شده تا این بازار به دلیل مشخص نبودن سازوکاری برای تعیین قیمت‌های نهایی و بعضا اظهارنظرهای کارشناسی نشده به رکود برود. حال فعالان این بازار امیدوارند با نهایی شدن قیمت خودروها و اعلام آن از سوی خریداران، بازار خودرو به حرکت در بیاید. اگر چه خروج از این رکود زمانبر خواهد بود اما شرایط به‌گونه‌ای است که اگر خریدار هم از کاهش کم قیمت‌ها راضی نباشد، اما نگرانی از بابت تغییر دوباره قیمت‌ها نخواهد داشت و با خیالی آسوده به خرید خودرو روی خواهد آورد.
بعدازظهر سه‌شنبه در جلسه‌ای که با عنوان بررسی و بازنگری قیمت محصولات خودروسازان در کمیسیون صنایع و معادن مجلس با حضور مدیران وزارت صنعت، معدن و تجارت و خودروسازان برگزار شد، سایپا و ایران‌خودرو اعلام کردند قیمت‌های افزایش یافته را بر اساس مصوبه تیرماه شورای رقابت کاهش خواهند داد.
در این جلسه ایران‌خودرو و سایپا پس از تشکیل جلسه بررسی قیمت خودرو با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و همچنین نظر شورای ملی رقابت، قیمت برخی محصولات پرفروش خود را با هدف افزایش رضایت هموطنان کاهش دادند.
براین اساس سهم ایران‌خودرو از افزایش قیمت تیرماه در خصوص پژو ۴۰۵ اس.ال.ایکس ۹میلیون و ۲۸۷هزار ریال افزایش پیدا کرده بود که در حال حاضر با کاهش ۷۱درصدی این مبلغ به ۶میلیون و ۶۶۶هزار ریال کاهش پیدا کرد.
همچنین سهم کارخانه از افزایش قیمت خودروی سمند ال.ایکس دوگانه‌سوز در تیرماه گذشته ۱۴ میلیون و ۵۴۹ هزار ریال بود که براساس تصمیم جدید، قیمت این محصول ۷میلیون و ۹۴۳هزار ریال، معادل ۵۴درصد تعدیل پیدا کرده است.
مدل بنزینی این محصول نیز که قرار بود ۱۴میلیون و ۱۶۴هزار ریال افزایش سهم کارخانه داشته باشد، با ۴۲درصد تعدیل، ۶میلیون و ۵۸هزار ریال کاهش قیمت داشته است.
در این جلسه اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس با مدیران صنعت خودرو بر تلاش و تمرکز بیشتر خودروسازان بر افزایش کیفیت تاکید کردند و مقرر شد خودروسازان پروژه‌های بهبود کیفیت محصولات را با سرعت و جدیت بیشتری دنبال و اجرا کنند.
همچنین گروه صنعتی ایران‌خودرو یکی از اهداف خود در این کاهش قیمت را افزایش رضایت مشتریان، پاسخگویی به انتظارات مجلس شورای اسلامی، همکاری با شورای ملی رقابت و تحقق منویات دولت تدبیر و امید در تحقق برنامه استراتژیک خروج از رکود عنوان کرده است.
براساس تصمیم اتخاذ شده در گروه صنعتی ایران‌خودرو، خریدارانی که در هفته‌های گذشته ۳ محصول مذکور را براساس افزایش ۵/۵درصدی مصوبه شورای رقابت خریداری کرده‌اند، مابه‌التفاوت مبلغ پرداختی را دریافت خواهند کرد. در همین راستا گروه خودروسازی سایپا نیز پس از جلسه مشترک خودروسازان با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس اقدام به اعلام قیمت‌های جدید محصولات خود کرد. این گروه خودروسازی با هدف افزایش رضایتمندی خریداران، قیمت محصولات پرتیراژ خود را کاهش داد. براین اساس سهم افزایش قیمت محصول ایکس۱۰۰ مدل ۱۳۲ SE از افزایش قیمت‌های اعلامی توسط شورای رقابت ۱۲۲۳۰۰۰۰ ریال بود که گروه خودروسازی سایپا با کاهش ۵۰درصدی این مبلغ ۶۰۸۰۰۰۰ ریال از قیمت این محصول را کاهش داد.
همچنین گروه خودروسازی سایپا از مبلغ ۱۲۷۳۰۰۰۰ ریال افزایش قیمت محصول سایپا SE ۱۱۱ خود معادل ۴۰درصد به مبلغ ۵۰۳۰۰۰۰ ریال را کاهش داد.
گروه خودروسازی سایپا از سهم ۱۲۵۴۰۰۰۰ ریال افزایش قیمت محصول سایپا ۱۳۱ خود نیز ۳۳ درصد بالغ بر ۴۰۲۰۰۰۰ ریال کاهش داد.
همچنین قیمت محصول تیبا گروه خودروسازی سایپا که مبلغ ۱۶۴۴۰۰۰۰ ریال افزایش یافته بود با کاهش ۲۹ درصدی مبلغ ۴۷۳۰۰۰۰ ریال کاهش یافت.
گروه خودروسازی سایپا افزایش رضایتمندی مشتریان، پاسخگویی به انتظارات نمایندگان مجلس و همچنین همراهی با شورای ملی رقابت و دولت تدبیر و امید را هدف خود از کاهش قیمت محصولات اعلام کرده است. کاهش قیمت محصولات پرتیراژ از سوی خودروسازان در حالی صورت می‌گیرد که براساس اعلام رسمی بانک مرکزی میانگین نرخ تورم کشور در ماه‌های گذشته از سال‌جاری ۹۵/۲۸ درصد بوده است. در همین حال این ۲ شرکت اعلام کرده‌اند مشتریانی که پس از افزایش قیمت اقدام به خرید نقدی کرده‌اند، مابه‌التفاوت کاهش قیمت با مبلغ پرداختی خود را به‌صورت نقدی دریافت خواهند کرد.
با این شرایط و با توجه به اینکه قیمت‌های نهایی خودرو اعلام شد؛ با در نظر گرفتن کاهش قیمتی که خودروسازان از آن به‌عنوان تخفیف یاد می‌کنند، باید منتظر نشست و دید بازار خودرو به چه نحو خود را با قیمت‌های جدید وفق خواهد داد. از سوی دیگر خریداران تا چه اندازه توان خرید خودروها را خواهند داشت، آن هم در شرایطی که تغییرات قیمتی محسوسی در این خصوص اعمال شده است.


چاپ