صرفه‌جویی ۷۰۰میلیون یورویی در ارز دارو

وزیر بهداشت با اشاره به صرفه‌جویی ۷۰۰ میلیون یورویی در ارز دارو در سال گذشته، از هدف‌گذاری برای کاهش ۲۰ درصدی ارزبری دارو در امسال خبر داد.

به‌گزارش صمت ، سعید نمکی در افتتاح فاز نخست نخستین شهرک تولید مواد موثره دارویی در خاورمیانه و خط تولید کامل استامینوفن در اراک که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، گفت: ما درعین گرفتاری با بیماری کرونا و به فرموده رهبر معظم انقلاب، در سال جهش تولید در حرکت هستیم و نخستین و بزرگ‌ترین کارخانه مواد اولیه دارویی کشور را امروز افتتاح می‌کنیم که شاید بتوان گفت یکی از بزرگ‌ترین‌ها در سطح منطقه است. 
وی با بیان اینکه سال ۹۸ برای ما و در نظام دارویی کشور، سالی سخت، اما افتخارآفرین بود، افزود: نخستین گام ما در وزارت بهداشت حمایت از تولید داخل و پیشگیری از واردات بی‌رویه دارو و فرآورده‌هایی بود که مشابه تولید داخل داشتند.
وزیر بهداشت ادامه داد: سال گذشته توانستیم ۷۰۰ میلیون یورو در ارز دارویی کشور صرفه‌جویی کنیم. این درحالی‌است که سال گذشته سیلاب‌های سهمگین بهاره، طرح غربالگری فشار خون و شناسایی ۲ میلیون و ۷۰۰هزار بیمار جدید فشار خون نیازمند دارو، اربعین حسینی با ۳.۵ میلیون زائر، آنفلوآنزای H۱N۱ و در زمستان نیز کرونا را داشتیم. 
وی گفت: بر همین اساس برآورد ما آن بود که نیازمندی به ارز دارو ۵۰ درصد بیشتر خواهد شد، این درحالی‌است که نسبت به سال ۹۷ حدود ۲۰ درصد هم ارز کمتری مصرف شد. بر این اساس توانستیم با تکیه به توان صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی، واردات محصولات دارای مشابه داخلی را به میزان ۲۵ درصد کم و تولید داخل را ۳۰ درصد افزایش دهیم. وزیر بهداشت ادامه داد: سهم دارو و نظام سلامت از GDP سهم محدودی است و اگر قرار باشد این سهم فراتر رود، باید دست در جیب بخش‌های دیگر کشور کنیم؛ ازاین‌رو، این صرفه‌جویی و اقدامات لازم انجام شد و نتیجه آن افتخار بزرگی برای صنعت دارویی کشور بود. طوری که بخش بهداشت و درمان سال گذشته را با ۲۰ درصد کاهش ارزبری به‌گونه‌ای سپری کرد که حتی یک نسخه در دست هیچ بیماری سرگردان نماند. وزیر بهداشت افزود: ما به‌عنوان یک کشور تحریم‌زده و مظلوم در تحریم‌های ظالمانه، بیماری کرونایی را در شرایطی مدیریت کردیم که در طول ۶۰ روز از یک واردکننده دستگاه‌ها و تجهیزات پزشکی و مواد مورد نیاز، به یک تولیدکننده و سپس هم به یک صادرکننده تبدیل شدیم. نمکی با اشاره به این دستاوردها افزود: این یک نشان افتخار بزرگ دیگری بود که در تاریخ مملکت خواهد درخشید؛ ایران کشوری بود که توانست با همت و همکاری دولت و مردم در اوج تحریم در کمتر از ۲ ماه توانست هم خود را جمع‌وجور کند و هم به یک صادرکننده ماسک و دارو و انواع ضدعفونی‌کننده‌ها تبدیل شود. 
وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی ادامه داد: برای سال ۹۹ نیز هدف‌گذاری این بخش ۲۰ درصد کاهش ارزبری نسبت به سال ۹۸ است و امیدواریم این سال را نیز با افتخاری جدید در تاریخ کشور بگذرانیم. 
وی افزود: یکی از آرزوها و آمال قدیمی‌ام این بود که بتوانیم به‌عنوان یک تولیدکننده مواد اولیه دارویی مطرح باشیم. آرزویم بود از مواد اولیه پتروشیمی خودمان به عنوان یک پیش‌ساز به خیلی از فرمول‌های مواد اولیه دارویی برسیم.

منبع : ایسنا


چاپ