یارانه‌های پنهان مهم‌ترین دلیل بیماری اقتصاد ایران

علی ربیعی در نشست خبری خود با اصحاب رسانه با موضوع اصلاح نرخ بنزین گفت:

این طرح براساس تصمیم شورای‌عالی هماهنگی سه قوه درجهت تصمیم مهم و ملی اجرای طرح حمایت اجتماعی و معیشتی از اقشار کم‌برخوردار با منابع حاصل از اصلاح نرخ بنزین اجرا شد. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، دستیار ارتباطات اجتماعی رئیس‌جمهوری ادامه داد: می‌خواهیم هرقدر می‌توانیم به قدرت خرید این خانواده‌ها بیفزاییم. باید این مسئله از محلی تامین می‌شد. یکی از راه‌ها برای این کار مالیات است اما با توجه به ضرورت تولید و ایجاد اشتغال شاید ایجاد فشار بیشتر به تولیدگران کار منطقی و علمی نبود؛ بنابراین بهترین منابع حمایت از اقشار پایین، توقف یارانه به اقشار برخوردار و اختصاص آن به اقشار پایین بود. وی با تاکید بر اینکه اقشار برخوردار بیشترین بهره‌مندی از یارانه بنزین را داشته‌اند، خاطرنشان کرد: خانواده‌های برخوردار ۲۳ برابر از این یارانه‌ها بهره‌مند می‌شدند. بنابراین منطقی‌ترین راه ممکن اصلاح نرخ بنزین بود. در ۶۰ سال اخیر در باره بیماری اقتصاد ایران بحث‌های زیادی شده است. یکی از دلایل این بیماری، یارانه‌های پنهان و عدالت نابرابر در جامعه بوده است. در خصوص برداشتن یارانه بنزین بارها در دولت‌های مختلف بحث شده است. خیلی‌ها معتقدند یکی از دلایل بیماری اقتصاد همین یارانه سوخت است.

رئیس‌جمهوری خود را فدای مردم و مصالح کشور کرد
سخنگوی دولت با بیان اینکه این تصمیمات از نوع تصمیمات دشوار و سخت است، ابراز کرد: چون آثار مثبت این تصمیمات در میان‌مدت و درازمدت مشخص می‌شود، در کوتاه‌مدت نیازمند آن بودیم همراه با این اصلاحات از زندگی مردم مراقبت کنیم، بنابراین ضمن اصلاح ساختار یارانه‌ها، منابع حاصل از این یارانه‌ها نه به همه کشور بلکه به ۶۰ میلیون نفری که دچار مشکل شده بودند، اختصاص داده شد. وی با بیان اینکه دولت واقف بود در این شرایط اصلاح ساختار تبعاتی برای دولت و محبویتش خواهد داشت، عنوان کرد: من فکر می‌کنم رئیس‌جمهوری خود را فدای مردم و مصالح کشور کرد. دولت با شجاعت تصمیم گرفت و اصلاح نرخ بنزین با رایزنی با قوای سه‌گانه، بخش‌های مختلف و کارشناسان را اتخاذ کرد و تمامی درآمدهای آن برای حمایت از اقشار پایین تخصیص یافته است.

اعتراضات از جنس دل‌نگرانی برای معیشت نبود
سخنگوی دولت با بیان اینکه علاوه بر مبارزه با قاچاق سوخت، چرا باید یارانه استفاده از سوخت را در کشورهای دیگر بدهیم، گفت: مدیریت مصرف امکان صادرات را فراهم می‌کند و همینطور جلوگیری از فساد و رانت‌های نهفته در دل آن، آثار مثبتی خواهد داشت. وی افزود: بسیاری از سیاست‌ها با وجود درست بودن، تبعاتی هم دارند. سایر ارکان نظام بر ضرورت اتخاذ این تصمیم در سه جلسه مختلف تاکید کردند و بر این تصمیم کلیدی صحه گذاشتند. خوشحال هستیم که این مصوبه با توجه به تایید سران سه قوه مورد موافقت رهبر معظم انقلاب هم قرار گرفت. رهبر معظم انقلاب هم به همین دلیل و علم اینکه این موضوع برای اصلاح ساختاری و جلسه سران سه قوه به تصویب رسیده، شجاعانه از آن دفاع و حمایت کردند و همگان را بر حمایت از آن فراخواندند. ربیعی با اشاره به اینکه این تصمیمات ساختاری دارای موافقان و مخالفانی هم هست، تصریح کرد: دولت در ادامه مسیر نقدهای سازنده و نظرات کارشناسان و خبرگان آن حوزه را خواهد شنید. دولت همواره انتقادات را شنیده و در ادامه این روند نیز گوش شنوا خواهد داشت.

ایران نیازمند اصلاحات ساختاری در اقتصاد است
سخنگوی دولت گفت: کشور ما چه با تحریم چه بی‌تحریم نیازمند اصلاحات ساختار اقتصادی است و در همین زمان‌ها است که شجاعت افراد و مسئولیت‌پذیری اشخاص، جریان‌ها و جناح‌های سیاسی و بیداری و بصیرت و هوشیاری ملت نمایان می‌شود. در این ایام سخت است که تشخیص دهیم چه کسانی پای منافع ملی ایستاده‌اند و حاضرند برای آن هزینه دهند و چه کسانی بدنبال کار خود هستند و سعی می‌کنند از درون حوادث برای خود منافع کوچک جناحی و یا محبوبیت‌های گذرا کسب کنند. وی ادامه داد: در همین ایام موضع‌گیری رهبر معظم انقلاب به همه ما درس داد و نشان داد که با آگاهی و تسلط بر مسائل ملی شجاعانه در برهه‌های خطرناک که برخی مدعیان خود را کنار می‌کشند از ایشان مجدد تشکر می‌کنیم. ربیعی گفت: امیدواریم با درایت و کمک مردم آگاه و فهیم کشورمان که تا همین الان با صبوری و مقاومت مدنی با مقاومت ایستاده‌اند و نقش خود را ایفا کردند بتوانند این طرح را به طور کامل اجرا کنیم و آثار مثبت آن را نمایان کنیم و بتوانیم از عواقبی که مردم نگران آن هستند بکاهیم.


چاپ