منافع ما در ماندن در برجام است

حسن روحانی در فرودگاه رفسنجان ازسوی امام جمعه رفسنجان، استاندار و دیگر مقامات و مسئولان ارشد محلی مورد استقبال قرار گرفت و در ورزشگاه تختی شهرستان رفسنجان و در اجتماع مردم استان کرمان سخنرانی کرد. روحانی پیش از سفر به کرمان در نشست شورای اداری استان یزد حضور یافت و با اشاره به بهره‌برداری از کارخانه آهن اسفنجی در چادرملو، گفت: این کارخانه ظرفیت تولید یک میلیون و ۵۵۰ هزار تن آهن‌اسفنجی را دارد که می‌تواند در این زمینه تحول بزرگی در استان و کشور ایجاد کند. روحانی همچنین کارخانه توربین و کمپرسور یزد را شگفت‌انگیز توصیف کرد و افزود: اجرای ۲ پروژه مهم راه‌آهن و تامین آب آشامیدنی در جریان این سفر به مردم یزد وعده داده شد که این پروژه‌ها از اهمیت بسزایی برخوردار است و دولت با اختصاص اعتبارات لازم مصمم است، آنها را اجرایی کند. رئیس‌جمهوری گفت: اقدامات و اعتبارات لازم برای تامین آب آشامیدنی یزد برای ۳۰ سال آینده در نظر گرفته شده و اجرای آن را با قوت ادامه خواهیم داد. کارهای پژوهشی برای تامین آب مورد نیاز صنعت و کشاورزی از دریای عمان نیز در حال انجام است.

مذاکره و تعامل با جهان
به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، رئیس‌جمهوری یکشنبه شب در نشست شورای اداری استان یزد با بیان اینکه دولت بار سنگینی بر دوش دارد، گفت: هر جا بتوانیم از طریق مذاکره و تعامل با دنیا، مشکل مردم را حل کنیم یا کاهش دهیم من به‌عنوان رئیس‌جمهوری و منتخب شما یک ثانیه صبر نمی‌کنم، با اینکه می‌دانم سنگین و سخت است؛ الان هم با دنیا در تماس هستیم و صحبت می‌کنیم. دنبال راه‌حل هستیم اما هیچ گاه دنبال ذلت نخواهیم رفت.

 ایجاد اشتغال فقط وظیفه دولت نیست
روحانی با بیان اینکه باید شرایط پرداخت وام بانکی را تسهیل و زیرساخت‌ها را آماده کنیم و امکانات را در اختیار مردم قرار دهیم تا بتوانیم از مشکلات عبور کنیم، تصریح کرد: برخی‌ها فکر می‌کنند اشتغال را دولت باید ایجاد کند که اینطور نیست. رئیس‌جمهوری یادآور شد: دولت باید زیربنا و تسهیلات را آماده کند، صندوق توسعه ما باید تسهیلات را فراهم کند، قوه قضاییه باید امنیت را ایجاد کند و دولت با تلاش و کوشش خود باید زمینه‌ها را فراهم کند.

می‌توانیم سلوک داشته باشیم
رئیس‌جمهوری تاکید کرد: افکار ما یکی نیست که اشکالی ندارد و همه مسلمانان در زمان پیامبر هم همفکر نبودند اما باید سعی کنیم دایره را انتخاب کنیم، نه خط را چون دایره بالا و پایین ندارد؛ اگر سلایق و افکارمان یکی نیست می‌توانیم سلوک داشته باشیم. روحانی با بیان اینکه افکار همه ما یکجور نیست اما باید با هم بسازیم یادآور شد: در انتخابات از روزی که ثبت‌نام می‌کنند تا روز رای‌گیری، شرایط انتخابات حاکم است، اما روزی که این شرایط به پایان رسید نباید مباحث را تا انتخابات بعدی ادامه بدهیم. روحانی افزود: در زمان جاهلیت هم با هم می‌جنگیدند اما در ۴ ماه حتی جنگ هم حرام بود که اسلام هم تایید می‌کند. در کشور ما، ماه حرام نداریم و همه ماه‌ها جنگ حلال است و مدام با هم می‌جنگیم تا انتخابات بعدی.

سخت‌ترین سال‌های پس از انقلاب
روحانی در ادامه سخنان خود سخت‌ترین سال‌های بعد از انقلاب از لحاظ فشار اقتصادی را سال‌های ۹۷ و ۹۸ دانست و گفت: هیچ سالی در طول سال‌های پس از انقلاب از لحاظ فشار اقتصادی مانند این ۲ سال نبوده است. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: برای منافع ملت باید ایستادگی کنیم و مقاومت و صبر داشته باشیم، سختکوش باشیم و به جوانان خود اعتماد کنیم و با دنیا در تعامل باشیم. روحانی در ادامه به کشف میدان نفتی جدید اشاره کرد و گفت: تکمیل این پروژه، حرکتی بود که در سال ۹۵ شروع شد و در صورت بهره‌برداری ۵۳ میلیارد بشکه نفت در اختیار ما قرار می‌گیرد.

سال آینده تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود
روحانی همچنین در جمع مردم رفسنجان با اشاره به برجام و خروج امریکا از این توافق بین‌المللی اظهار کرد: درباره ماندن یا خروج ایران از توافق هسته‌ای نیز نظرهای مختلفی وجود داشت. انتخاب راه مهم است و در انتخاب راه درست اختلاف‌نظر وجود دارد اما راه میانه و اعتدال و انصاف باید مطابق با واقع‌گرایی بوده و در عین حال آرمان‌ها نیز مدنظر قرار گیرند. به گزارش ایرنا، رئیس شورای‌عالی امنیت ملی با تاکید بر اینکه منافع ما در ماندن در برجام است ادامه داد: در این مسیر ما راه بینابین انتخاب کردیم.
با ادامه برجام در سال آینده به یک هدف اقتصادی، امنیتی دست پیدا می‌کنیم و آن این است که تحریم تسلیحاتی ایران برداشته می‌شود و این یک اثر مهم این توافق است. وی تصریح کرد: می‌توان از الان از برجام بیرون رفت اما آن ثمری که پیش روی ما وجود دارد، نخواهد بود و قطعنامه‌های شورای امنیت علیه ایران نیز برمی‌گردد؛ بنابراین ما باید فکر کنیم ببینیم منافع کشور در کجاست.

تندروها همواره جامعه را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کنند
رئیس‌جمهوری گفت: برادران عزیز و خواهران گرامی در جامعه افکار و سلایق مختلف وجود دارد. اینطور نیست که همه مثل هم بیندیشیم و اینکه کدام راه زودتر ما را به مقصد می‌رساند همیشه مورد بحث و اختلاف است. حتی در جمعیت ۱۰۰ نفری هم ممکن است اختلاف وجود داشته باشد. حالا در این اختلاف‌نظر افرادی تندرو و گروهی در سمت دیگر تندرو هستند و به‌طور معمول تندروها ما را با مشکلاتی روبه‌رو می‌کنند. وی گفت: البته ممکن است برخی از این تندروها نیز حسن‌نیت داشته باشند و درست فکر کنند اما راه میانه‌ای که قرآن به ما دستور می‌دهد و می‌فرماید ما شما را امت میانه‌رو قرار دادیم و امت الگو برای جهانیان، درست است. رئیس‌جمهوری گفت: اعتدال، میانه‌روی و انصاف و به اعتدال و عدالت نگریستن و آینده و واقع‌گرا بودن در عین حالی که آرمان برای ما باید مهم باشد مسئله بسیار مهمی است.

رفسنجانی اعتدال را به همه ما یاد داد
رئیس‌جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ویژگی‌های ممتاز آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: این مرد بزرگ درس مهمی را در مسیر سیاسی کشور به همه ما یاد داد و آن درس میانه‌روی و اعتدال بود. وی با یادآوری فعالیت‌های سیاسی آیت‌الله هاشمی رفسنجانی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تا حضور در مناصب مختلف سیاسی در دوران انقلاب، اظهار کرد: در همه این مدت ایثار و فداکاری، خوش‌فکری، مجاهدت، سیاست‌مداری و واقع‌بینی این مرد سبب شد همه مردم ایران، منطقه و سراسر جهان وی را به‌عنوان یک چهره سیاسی بشناسند که فخری برای این سرزمین است.


چاپ