مبارزه با فساد جناح و حزب نمی‌شناسد

رئیس‌جمهوری هفته وحدت را هفته اتحاد، یگانگی و قرب بیشتر به راه و مسیر پیامبر عظیم‌الشان اسلام دانست و تاکید کرد:

ایستادگی، وحدت و تلاش پیگیر مردم، امریکا را از رسیدن به اهدافش مأیوس کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دولت، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن روحانی در اجتماع پرشور مردم یزد در حسینیه امیر چخماق، اظهار کرد: اختلاف و فاصله خواست امریکا است؛ نگذاریم خواست امریکا از حنجره عده‌ای معدود بلند شود. روحانی در ادامه سخنان خود تلاش و فعالیت دولت در مبارزه با فساد را مورد اشاره قرار داد و گفت: دولت در این زمینه در ۳ لایحه مهم راه‌های اساسی مبارزه با فساد را روشن کرده که ۲ لایحه آن به مجلس شورای اسلامی تقدیم شده است. وی با تاکید بر اینکه همه باید با شفافیت و عزمی راسخ با فساد در جامعه مبارزه کنیم، اظهار کرد: باید با هر کسی که دست او در این کشور به فساد آلوده است، برخورد شود. مبارزه با فساد، جناح و حزب نمی‌شناسد و همه مردم و جناح‌ها خواستار مبارزه با فساد به‌طور شفاف هستند. رئیس‌جمهوری تصریح کرد: مهم‌ترین مسئله در مبارزه با فساد شفافیت است؛ بنابراین همه مردم، مسئولان، شرکت‌های دولتی و نهادها باید در نهایت شفافیت کاری را که انجام می‌دهند برای مردم تشریح کنند. باید درآمد و فعالیت شرکت‌ها و نهادها برای مردم روشن باشد که چه مقدار از بودجه و بیت‌المال استفاده می‌کنند و این مبلغ را در چه راهی و برای انجام چه اموری به‌کار می‌برند. رئیس‌جمهوری اضافه کرد: دولت لایحه مبارزه با فساد را تقدیم مجلس شورای اسلامی کرده و لایحه تعارض منافع در دولت در حال بررسی است و در آینده تقدیم مجلس خواهد شد. رئیس‌جمهوری خاطرنشان کرد: از قوه قضاییه که با فسادهای میلیون و میلیارد تومانی برخورد می‌کند می‌خواهم که مبارزه با فساد میلیارد دلاری را هم برای مردم توضیح دهد.

یک دلار هم در این دولت گم نخواهد شد
روحانی در ادامه گفت: در ماه‌های گذشته برخی افراد بداخلاق در انتقاد به دولت مدعی گم شدن ۱۸ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی در سال گذشته شدند. اینجا اعلام می‌کنم که در این دولت یک دلار و یک ریال هم از بیت‌المال گم نخواهد شد؛ بنابراین از رئیس کل بانک مرکزی خواسته‌ام که فهرست پرداخت این ارز به بخش‌های دریافت‌کننده را اعلام کنند. وی تصریح کرد: میزان ارز دولتی پرداختی در سال گذشته ۱۹.۳ میلیارد دلار است که از این میزان ۷.۳ میلیارد دلار صرف واردات کالاهای اساسی مانند جو، ذرت، کنجاله و... و ۱۲ میلیارد دلار نیز برای سایر کالاهای مورد نیاز مانند دارو، تجهیزات پزشکی و سایر نیازها شده و حدود یک میلیارد دلار آن هنوز تسویه نشده که از تعزیرات حکومتی درخواست شده این مورد بررسی شود.

خبرخوش به مردم ایران
رئیس‌جمهوری در ادامه از کشف یک میدان بزرگ نفتی در استان خوزستان خبر داد و گفت: با همت کارگران و مهندسان شرکت ملی نفت ایران و وزارت نفت یک میدان بزرگ نفتی با ظرفیت ۵۳ میلیارد بشکه کشف شد که این میدان نفتی از بستان آغاز می‌شود و تا نزدیک امیدیه به وسعت ۲۴۰۰ کیلومتر مربع و عمق ۸۰ متر ادامه دارد. وی تصریح کرد: هم‌اکنون نکته مهم درباره این میدان نفتی ضریب استحصال آن است که هرچه فناوری بهتری به‌کار گرفته شود، میزان درآمد کشور از این میدان نفتی افزایش می‌یابد؛ به‌گونه‌ای که اگر ضریب استحصال نفت از این میدان ۱۰ درصد افزایش یابد، ۳۲۰ میلیارد دلار درآمد بیشتر از آن حاصل می‌شود، پس باید به سمت استفاده از فناوری‌های جدید برویم و در این زمینه خلاف آنکه برخی می‌گویند از فناوری خارجی استفاده نکنیم، استفاده از این ظرفیت، میزان بهره‌وری و درآمد ما را افزایش می‌دهد.

تکمیل راه‌آهن یزد به اقلید
رئیس‌جمهوری با برشمردن برنامه‌های دولت برای توسعه استان یزد گفت: اعتبارات لازم برای تکمیل راه‌آهن یزد به اقلید پیش‌بینی شده و امیدواریم تا پایان سال آینده شاهد تکمیل این طرح باشیم که بهره‌برداری از آن موجب رونق زندگی مردم و مسافرت‌ها می‌شود و تحول بزرگی در کشور ایجاد می‌کند. روحانی اظهار کرد: در سفر پیشین به استان یزد قول اجرای ۴۶ طرح با ۹۷۰ میلیارد تومان اعتبار داده شد که حتی مبلغی بیش از این میزان پرداخت شده است. در سفر امروز، هزار میلیارد تومان برای اجرای ۳۷ طرح در استان اختصاص داده شده که امروز در شورای اداری، جزییات آن را برای مردم استان بیان خواهیم کرد. رئیس‌جمهوری ادامه داد: امروز ۱۲ ربیع‌المولود و روز میلاد پیامبر عظیم‌الشان اسلام به نقل از برادران اهل سنت و برخی از علمای شیعه مانند مرحوم کلینی و ۱۷ ربیع هم روز مشهور برای میلاد باسعادت رسول خدا و امام صادق است و این هفته هفته اتحاد و وحدت و یگانگی و هفته قرب بیشتر به راه و مسیر پیامبر اسلام است.

دستاوردهای یک سفر
به گزارش ایرنا قرار است با حضور رئیس‌جمهوری در این سفر ۵۰۰ پروژه و طرح در زمینه‌های گوناگون اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی مورد بهره‌برداری قرار گیرد. برای اجرای پروژه‌های آماده بهره‌برداری، ۲۵ هزار میلیارد ریال هزینه شده که ۱۰ هزار میلیارد ریال آن از محل اعتبارات دولتی و ۱۵ هزار میلیارد ریال نیز سهم بخش خصوصی بوده است. بهره‌برداری از پروژه فولاد چادرملو در اردکان، فاز یک بندرخشک پیشگامان در مهریز، بیمارستان خاتم‌الانبیاء ابرکوه، گازرسانی به شهرک فولاد اشکذر، ۹۰ کیلومتر از دو خطه‌سازی راه‌آهن بافق به میبد و ۲۵ کیلومتر از باند دوم جاده یزد-طبس از مهم‌ترین طرح‌های آماده بهره‌برداری است. این پروژه‌ها به‌طور حضوری و ویدئو کنفرانس با حضور رئیس‌جمهوری و اعضای هیات دولت افتتاح خواهد شد.


چاپ