اعلام تورم بخشی، قیمت‌ها را افزایش نمی‌دهد

خودروسازان این روزها دم از احتمال افزایش قیمت‌ها به دلیل ارائه نشدن محاسبه تورم بخشی از سوی رقابت می‌زنند و معتقدند که احتمال افزایش قیمت‌ها همزمان با اعلام این نرخ وجود دارد.

این در حالی است که با توجه به اعلام دولت مبنی بر کاهش تورم در امسال، طبعا با محاسبه تورم بخشی و محاسبه فرمول شورای رقابت، قیمت خودرو افزایش نخواهد داشت، به‌طوری که چنین مواردی این تصور را به ذهن متبادر می‌کند که برخی بدون توجه به واقعیات، مطالب حفظ شده‌ای را مطرح می‌کنند و در این راستا تلاشی برای کسب واقعیت‌ها نیز انجام نمی‌دهند.
البته در همین حال برخی اظهارنظرها در خصوص قیمت نیز با هدف حمایت از صنعت خودرو مطرح و عنوان می‌شود که معمولا پشت این مطالب اطلاعات درستی نیست و پیشنهاد می‌شود که بدون در اختیار داشتن اطلاعات درست از خودروسازان و قیمت‌ها، صحبتی درخصوص افزایش یا کاهش قیمت‌ها مطرح نکنند.
در شرایطی که ماه‌هاست رییس‌جمهوری نوید کاهش تورم نقطه به نقطه را می‌دهد، طبعا این موضوع در کاهش نرخ تورم بخشی هم تاثیرگذار است، اما این میزان کاهش در تورم نقطه به نقطه زیاد و در تورم بخشی کمتر است.
اصولا مسائلی که درخصوص قیمت خودرو مطرح می‌شود ارتباطی به تعیین نرخ تورم بخشی جدید ندارد، بلکه صحبت اصلی مربوط به هزینه‌های اضافی و بی‌انضباطی‌های مالی و سوءمدیریت‌هایی است که باید از ادامه آنها جلوگیری شود.
به نظر می‌رسد امروز شرکت‌های خودروساز باید قیمت تمام شده واقعی را ارائه و در این خصوص شفاف‌سازی کنند، زیرا در این شرایط اعلام قیمت و هزینه‌های تمام شده خودرو از موارد ضروری در این راستاست.
به طور قطع کسی مخالف کسب سود و محاسبه هزینه تمام شده شرکت‌های خودروساز نیست و شرکت‌ها می‌توانند با نظر گرفتن سودی معقول قیمت‌ها را اعلام کنند اما چنانچه هر ایراد و مشکلی را که در سال‌های قبل وجود داشته در هزینه‌های فعلی محاسبه و اعلام شود به طور قطع به ضرر مصرف‌کنندگان خواهد بود.

علی علیلو / عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس


چاپ