بِینی و بِین‌الله دولت کوتاهی نکرده است

خدا را گواه می‌گیرم. هیچ وقت به هیچ وزیری نگفتم این فرد معاون شود. اگر بوده الان آن وزیر بلند شود و بگوید. در هیچ شورایی نبوده که من ریاست آن را داشته باشم و از نظر جمع تبعیت نکنم؛ حتی اگر مخالف بودم.

من تابع نظر جمع بودم. حتی در دولت مراعات می‌کردم که ابتدا دست خود را بلند نکنم تا وزرا به‌راحتی بتوانند رأی بدهند.
وی اضافه کرد: آنچه که برای نجات کشور در سال ۹۲ فکر می‌کردم یعنی اعتدال و تعامل سازنده در داخل و خارج، هنوز بعد ۸ سال همان فکر را می‌کنم. با چنگ انداختن به صورت هم و با هتاکی و تخریب یکدیگر نمی‌توانیم کشور را به پیشرفت برسانیم.

 باید به این نتیجه برسیم که دوران تندروی به پایان رسیده است. راه اعتدال است. در طول این ۸ سال جناح‌های مختلف به آینده امیدوار بودند.
روحانی تصریح کرد: من به ملت ایران عرض می‌کنم کشور باید توسعه پیدا کند و کشوری الگو برای جهان باشد. یکی از راه‌های اصلی این هدف تعامل سازنده با همسایگان و جهان است.

چطور ما توانستیم ۷ قطعنامه خطرناک را از سر ملت برداریم؛ کار ساده‌ای نبود. من می‌دانم کار وزیر خارجه و دستگاه دیپلماسی ما چقدر دشوار بود.
وی گفت: سخت‌ترین کار این است که به میدان بیاییم و در میدان مذاکره کنیم. در آن شرایط و ماه‌های اولیه کارهای بزرگی کردیم. اینکه می‌گویند برجام خوب نیست را واگذار می‌کنیم به آثار برجام.

وی گفت: ما در شرایط داعش و ناامنی منطقه و نفت ۳۰ دلاری اجازه ندادیم تکانه‌ها ما را تسلیم کند. ما در آن شرایط به توافق رسیدیم اما برای برهم زدن توافق تلاش شد.
 خیلی حرف‌ها هست که الان نمی‌توانم بگویم و شاید تا سال‌ها هم نتوانم که چه کارها شد که توافق نشود و بین تیر و دی ۹۴ چه حوادثی رخ داد. اکثریت مردم از این اتفاقات خبر ندارند.

روحانی با بیان اینکه در دولت دوازدهم خر داغ کردند اما آنها بوی کباب به مشام‌شان رسید، افزود: دی ۹۶ نخستین علامت را به صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه داد که می‌شود برجام را به‌هم زد. اسنادی دروغ و راست اسرائیلی‌ها بردند و منتشر کردند و به ترامپ گفتند براساس این اسناد چیزی از برجام نمی‌ماند.
در ادامه جنگی رخ داد و دشمن بر سر مردم ما بمب ریخت اما در این شرایط عده‌ای می‌گفتند دولت کجاست؟ به‌جای آنکه به کسی که بر سر مردم بمب می‌ریزد فحش دهند، به کسانی حمله شد که دنبال حراست از کشور بودند.

رئیس‌جمهوری ادامه داد: شاید هر دولت معمولی بود، در اثر این فشارها کمرش می‌شکست اما ما ناچار شدیم در این جنگ اقتصادی مسیر خود را ادامه دهیم. همه دنیا می‌دانند که شرایط جنگ و صلح یکسان نیست.بنادر، چاه‌های نفت و بانک‌ها بسته شد و صادرات ما هم دچار مشکل شد. ۱۱۶ میلیارد دلار کمتر درآمد نفتی داشتیم و معلوم است که وقتی دلار نباشد، ارز گران می‌شود و تاثیر خود را بر سایر اجناس می‌گذارد.

 در این شرایط انتظار می‌رفت همه، حتی مخالفان هم به کمک دولت بیایند و حداقل تخریب‌های بزرگ متوقف شود. روحانی با اشاره به فرمایش رهبر معظم انقلاب که رئیس‌جمهوری فرمانده جنگ اقتصادی است، بیان کرد: البته من سال‌ها در زمان جنگ تحمیلی فرمانده پدافند هوایی بودم و جنگ را درک می‌کنم و می‌دانم جنگ اقتصادی یعنی چه. باید همه دست به ‌دست هم می‌دادیم. امروز هم باید دست به‌ دست هم دهیم.

روحانی با بیان اینکه کرونا یک و نیم میلیون نفر را بیکار کرد، گفت: می‌دانم مردم چقدر رنج و زحمت دیدند اما اقتصاددانانی که به من می‌گفتند در پایان سال ۹۷ تورم سه‌رقمی داریم، شرایط را برای مردم تشریح کنند. ما فقط توانستیم بخشی از مشکلات را جبران کنیم؛ به‌طور مثال در زمینه واکسیناسیون تا فردا به مرز تزریق به ۱۴ میلیون نفر می‌رسیم.
در حد توان خودمان در این زمینه تلاش کردیم.

رئیس‌جمهوری بیان کرد: در این مدت مسائل غیرمنتظره‌ای وجود داشت. من فکر نمی‌کردم در ۲۵ استان سیل بیاید و در مدت کوتاهی سدهای خوزستان پر شده و دچار مشکل شویم. یا اینکه زلزله‌ای عظیم رخ دهد یا با کرونا مواجه شویم.

فکر نمی‌کردم امریکا به‌راحتی برجام را زیر پا بگذارد، اما فکر می‌کردم روزهای پایانی دولت دوازدهم با پایان جنگ اقتصادی و مهار کرونا همراه شود و در نهایت اینکه ما در زمینه مذاکرات در چارچوب مدنظر رهبری حرکت کردیم.


چاپ