تداوم تولید سرب و روی با قدرت

مدت طولانی از شیوع کووید ۱۹ در سطح بین‌المللی می‌گذرد. همه‌گیری این ویروس پیامدهای منفی قابل‌توجهی بر عملکرد صنایع و درنتیجه اشتغال آنها داشته است.

این اثرگذاری در صنایع مختلف، متفاوت بوده است. با این‌وجود، اثرپذیری صنایع معدنی از این ویروس کمتر بوده است. شاید این اثرپذیری کمتر را بتوان ناشی از این موضوع دانست که صنایع‌معدنی اغلب بر پایه مزیت کشورهای مختلف، احداث می‌شوند و توسعه می‌یابند. هرچند اغلب این صنایع همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند، اما در همین حال و با توجه به شرایط موجود هزینه تمام‌شده تولید آنها افزایش‌یافته که به‌منزله متضرر شدن تولیدکنندگان است. در طول ماه‌های گذشته بسیاری از صنایع ازجمله ساخت‌وساز و خودروسازی با رکود روبه‌رو شده‌اند. در چنین شرایطی، طبیعی است که از میزان تولید در این صنایع کاسته شود.

در موقعیت کنونی، ضروریات زندگی مردم تغییر کرده و شاخصه‌های حفظ سلامتی، بهداشت و خوراک نسبت به خرید خانه، ماشین، سفر و... در اولویت قرار گرفته‌اند. در چنین شرایطی، صنایع مصرف‌کننده سرب و روی نیز با افت تولید و تقاضا برای خرید روبه‌رو شده‌اند. تا جایی‌که برخی واحدهای فعال در این صنعت از توان تولید خود کاسته‌اند. همین موضوع نیز در یک بازه زمانی زمینه رشد قیمت سرب و روی را فراهم کرده است؛ بنابراین درحال‌حاضر قیمت ۲ فلز مورد بحث دوباره به روند صعودی بازگشته است. امید می‌رود روند رو به بهبود قیمت‌ها تداوم یابد تا تولید در این صنعت با شرایط بهتری روبه‌رو شود. با گسترش شیوع این ویروس، برخی معادن بزرگ جهانی این فلز در معرض توقف فعالیت در یک دوره زمانی قرار گرفته‌اند، اما ازآنجاکه معادن ایران اغلب کوچک هستند و در فاصله با یکدیگر قرار دارند، تاثیری بر تداوم فعالیت این صنایع نداشته است.

واحدهای تولیدکننده سرب و روی کشور نیز اغلب در مقایسه با مقیاس‌های جهانی، اغلب ظرفیت پایینی دارند. به همین ترتیب تعداد نیروی کار در آنها محدود است. درنتیجه در موقعیت کنونی چندان از شرایط تاثیر نگرفته‌اند. درواقع تلاش می‌شود با رعایت پروتکل‌های بهداشتی، تولید تداوم یابد. البته رعایت تمام پروتکل‌ها به منزله رشد هزینه تمام‌شده محصولات واحدهای تولیدی خواهد بود. تداوم این روند به منزله متضرر شدن فعالان این صنعت است، اما همچنان امکان تداوم فعالیت در این صنایع وجود دارد. با وجود تمام موارد یادشده و با توجه به چالش‌هایی که شیوع کووید ۱۹ در مسیر تولید صنایع سرب و روی ایجاد کرده است، از سیاست‌گذاران و متولیان امر درخواست می‌شود با اقدامات و تصمیمات خود، سنگی تازه در مسیر تولید صنایع سرب و روی کشور نیندازند. متاسفانه ما در موارد متعددی شاهدیم که نمایندگان مجلس شورای اسلامی قوانینی را بر ضدتولید تصویب می‌کنند. مجریان قانون نیز از هیچ تلاشی برای تحت فشار قرار دادن تولیدکنندگان، فروگذار نیستند. چنانچه برای دریافت یک امضا به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه کنیم باید فرآیند طولانی را میان مدیران بخش معدنی طی کنیم تا به حداقل نتیجه برسیم. بنابراین از متولیان امر و سیاست‌گذاران انتظار می‌رود با درک شرایط موجود، تداوم فعالیت را برای تولیدکنندگان بیش از موقعیت کنونی دشوار نکنند.


حسن حسینقلی- رئیس اتحادیه صادرکنندگان سرب و روی ایران


چاپ