منطقه ویژه اقتصادی جهرم به راه‌آهن متصل می‌شود

برای شکوفایی اقتصادی و توسعه صنعتی راهکارهای گوناگونی تجربه شده است. به‌گزارش صمت، مدیران اقتصادی برای کاهش هزینه‌های تولید و از سوی دیگر، رونق آن به‌دنبال بستری بوده و هستند تا در مدت زمان کوتاهی اهداف درنظر گرفته‌شده محقق شود.

در بخش صنعت، شهرک‌های صنعتی کمک زیادی به کاهش هزینه‌ها کرده و در حوزه اقتصاد، مناطق ویژه اقتصادی در کنار مناطق آزاد تجاری کمک حال این امر مهم بوده است. منطقه ویژه اقتصادی به محدوده جغرافیایی در داخل مرز کشور اطلاق می‌شود که قوانین تجاری حاکم بر آن تا حد زیادی در قیاس با سایر نقاط کشور از محدودیت کمتری برخوردار است. این مناطق دارای چارچوب مناسبی برای ورود و شروع به فعالیت کارآفرینان است. برای مثال اگر میانگین قیمت زمین در نقاط شهری، متری ۷۰۰ هزار تومان باشد شما می‌توانید در منطقه ویژه اقتصادی زمین‌هایی با قیمت زیر متری ۱۰۰ هزار تومان خریداری کنید؛ علاوه‌بر این در منطقه ویژه اقتصادی پروانه کسب درآمد و تولید با بررسی طرح توجیهی فنی، راحت‌تر صادر می‌شود. مناطق ویژه اقتصادی زیادی در کشور فعالیت دارند که بخش زیادی از آن تحت پوشش سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) است. یکی از این مناطق، منطقه ویژه اقتصادی جهرم است که در بزرگراه جهرم-شیراز و در فاصله حدود ۳۰ کیلومتر از جهرم و در مجاورت پتروشیمی جهرم قرار دارد. عملیات اجرایی منطقه ویژه اقتصادی جهرم که به‌عنوان نخستین منطقه ویژه استان فارس بعد از شیراز است، در دی ۱۳۹۰ با حضور معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت آغاز شد. منطقه ویژه اقتصادی جهرم با وجود بزرگراه جهرم-شیراز و همچنین چندین طرح ترانزیتی البته فرودگاه جهرم و همچنین دسترسی به بنادر خلیج‌فارس و هم‌جواری با قطب کشاورزی، معدنی و صنعتی و شیلات، شرایط مطلوبی برای سرمایه‌گذاران در این منطقه فراهم کرده‌است. متصل بودن یک منطقه به شبکه ریلی کشور و از سوی دیگر، معافیت‌های مالیاتی این منطقه، بزرگ‌ترین انگیزه برای هر سرمایه‌گذار به‌شمار می‌رود.

 مزایای منطقه

قوانین مرتبط با اشتغال افراد و موضوعات بیمه تامین اجتماعی مشابه مناطق آزاد است؛ بنابراین هزینه‌های بالاسری برای کارفرمایان به‌مراتب کمتر از سرزمین اصلی است و محدودیت‌‌های قانون کار در سرزمین اصلی در مناطق جاری نیست. هرگونه مبادلات تجاری بین شرکت‌های مستقر در مناطق ویژه و آزاد از پرداخت مالیات ارزش‌افزوده معاف است. معافیت‌های گمرگی قابل اعمال در منطقه موجب کاهش قابل‌توجه هزینه‌های سرمایه‌گذاری اولیه می‌شود به‌ویژه در مواردی که برای انجام سرمایه‌گذاری نیاز به تامین تجهیزات و...باشد.

 اتصال به راه‌آهن

مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی جهرم از اتصال این منطقه ویژه به راه‌آهن سراسری کشور خبر داد. به گزارش ایدرونیوز، پیام فخرو، مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی جهرم با اشاره به جلسه مشترک مدیرعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران و معاون نوسازی و بهره‌برداری سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: فرآیند‌های احداث انشعاب خط راه‌آهن اختصاصی به این منطقه ویژه در معاونت نوسازی و بهره‌برداری ایدرو بررسی شده و با تعامل راه‌آهن جمهوری اسلامی و همکاری نهادها و مسئولان منطقه‌ای در حال پیگیری است. 
وی تصریح کرد: قرار است راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران به‌دنبال احداث دهکده لجستیک(بندر خشک) به‌وسیله ایدرو و راه‌آهن با توجه به اجرایی شدن فاز اول خط آهن شیراز-جهرم-لار-بندرعباس، مقدمات انشعاب راه‌آهن اختصاصی را براساس ضوابط و مقررات موجود ملی و بین‌المللی فراهم کند. به‌گفته مدیرعامل منطقه ویژه اقتصادی جهرم جزییات اجرایی تفاهم بین راه‌آهن و ایدرو در کارگروه مشترک دو سازمان بررسی و نهایی‌سازی می‌شود. فخرو افزود: دهکده لجستیک(بندرخشک) در محدوده فاز دو این منطقه ویژه اقتصادی در دست راه‌اندازی است که با توجه به مجاورت بزرگراه شیراز-جهرم-لار-بندرعباس و فرودگاه درحال توسعه برای حمل بار ظرفیت مناسبی را فراهم می‌کند. گفتنی است منطقه‌ ویژه اقتصادی جهرم، در زمینی به حدود ۳۴۰ هکتار زیر نظر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران در قالب ۲ فاز در حال تکمیل زیرساخت‌های توسعه صنعتی و بازرگانی است.


چاپ