اشتغال در مناطق محروم با تکمیل طرح‌های ایدرو

به‌گزارش صمت، برای تحقق این امر به‌طور قطع مطالعه و بررسی مزیت‌ها و ظرفیت‌های موجود موفقیت طرح‌ها را تضمین می‌کند. در این بستر آمایش سرزمین یکی از شاخص‌های مهم برای تدوین و اجرای پروژه‌های اقتصادی‌صنعتی هر کشوری به‌شمار می‌رود. عنوان می‌شود رشد اقتصادی فرآیندی است پایدار که در اثر آن ظرفیت تولیدی اقتصاد در یک بازده زمانی افزایش می‌یابد و سبب افزایس سطح درآمد ملی می‌شود. توسعه اقتصادی را می‌توان فرآیند بهبود بخشیدن به کیفیت زندگی عموم مردم دانست. البته توسعه اقتصادی با رشد مستمر تولید ناخالص داخلی و تغییرات ساختار از نظر سهم بخش‌های عمده اقتصادی در تولید ملی تحقق پیدا می‌کند که توسعه متوازن یک شاخص بسیار مهم در این حوزه است.

 توسعه متوازن همواره مورد توجه دولت‌هاست و افراد انتظار دارند دولت‌شان در برنامه‌ریزی و جهت‌گیری‌های اقتصادی کشور به نحوی عمل کند که احاد جامعه از امکانات متناسبی برای رشد و نقش‌آفرینی موثر برخوردار شوند. اما همواره زمینه‌های مساعد جذب سرمایه‌گذاری بعضی مناطق را با سرعت بیشتری در معرض رشد قرار می‌دهد و در بخش‌هایی نیز به‌دلیل محدودیت زیربناها، مشکلات و محدودیت‌های منابع، راه‌ها و... توسعه با تاخیر انجام می‌شود. در چنین شرایطی، دولت‌ها برای جلوگیری از بهم خوردن نظم جمعیتی، رضایت ساکنان مناطق غیربرخوردار، استفاده بهینه از زمینه‌های موجود در این مناطق دست به اقدامات هدایتی و حمایتی خاصی می‌زنند تا بتوانند رشد و توسعه را به سوی توازن هدایت کنند تا عدالت اجتماعی پیاده شود. عدالت اجتماعی، خوداتکایی وتعادل‌های بومی و جمعیتی با مفهوم توسعه پیوند یافته به‌طوری که امروز توسعه، فرآیند همه‌جانبه با هدف تقویت توانایی‌های انسان و اجتماع برای پاسخگویی به نیازهای حال و آینده به شمار می‌رود. 

توازن و سهم برنامه‌ریزی

در بررسی عملکرد دولت‌ها در ایران درباره توسعه اقتصادی-صنعتی، نخستین اقدام برای تدوین برنامه بلندمدت پس از انقلاب به شورای‌عالی طرح‌های انقلاب بازمی‌گردد که گزارشی در اردیبهشت سال ۱۳۵۹ ارائه کرد و فصل سوم از فصول پنج‌گانه این گزارش به توزیع فضایی فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی وکالبدی اختصاص داشت و سیاست‌های پیشنهادی با توجه به مناطق گوناگون در فضای ملی مطرح می‌شود که برتر از دیدگاه‌های محدود گذشته بود. این گزارش برقراری توازن بین سهم برنامه‌ریزی فضایی و برنامه‌ریزی بخشی را در سطوح ملی و منطقه‌ای لازم می‌دانست و توسعه صنعتی را به همراه یکپارچه‌سازی فضای سرزمینی اساس قرار می‌دهد. در برنامه دوم توسعه کشور، در زیر مجموعه اهداف کلان تحقق عدالت اجتماعی، بر خط‌مشی‌هایی مانند تقسیم بهینه منابع و امکانات عمومی برای ارتقای استان‌ها و مناطق پایین‌تر از میانگین حدنصاب متوسط کشور، عنایت به مناطق محروم و اتخاذ تصمیم‌های سازگار برای محرومیت‌زدایی و رفع عدم تعادل‌های منطقه‌ای در برنامه‌های آمایش سرزمینی تصریح شد و در این برنامه توسعه روستاهای محروم و ایجاد تعادل‌های منطقه‌ای با تکیه بر خدمات‌رسانی و طرح‌های اشتغالزا مورد تایید قرار گرفت.

در برنامه سوم توسعه کشور، ذیل برنامه‌های بلندمدت توسعه استان در چارچوب نظام برنامه‌ریزی کشور تسریع در امور توسعه و عمران روستاها و توجه به بهبود معیشت روستاییان و هویت‌بخشی به سیما و کالبد شهرها و روستاهای کشور و ایجاد اشتغال و ساماندهی وضعیت اقتصادی مناطق کمتر توسعه‌یافته مورد تاکید قرار گرفت.
 در ماده۱۹ سند چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور نیز رفع محرومیت‌ها به‌ویژه در مناطق روستایی کشور، تسهیل و تنظیم روابط درونی و بیرونی اقتصاد کشور و گسترش عدالت اجتماعی و تعادل‌های منطقه‌ای و... مورد تاکید قرار گرفت. 

کارنامه موفق ایدرو

رسیدگی به موضوع توسعه مناطق محروم و کم‌برخوردار بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت بود که متولی این امر سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران(ایدرو) زیرمجموعه این وزارتخانه است. در این‌باره معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ایدرو شالوده طرح‌های توسعه صنعتی را در مناطق محروم پی‌ریزی کرده و طرح‌های در دست اجرای این سازمان با شتاب مناسبی در حال انجام است که اشتغال مستقیم ۸۵۰۰ نفری را به‌دنبال دارد. به گزارش ایدرونیوز، مهدی اصفهانی که به‌عنوان نماینده وزارت صنعت، معدن و تجارت ریاست مجمع ایدرو را برعهده داشت، در حاشیه مجمع عمومی سالانه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران گفت: مبلغ برآوردی سرمایه‌گذاری طرح‌های در دست عملیات ایدرو معادل ۲۰۰ هزار میلیارد ریال است که از محل اعتبارات داخلی، عمومی و غیردولتی برنامه‌ریزی و تامین می‌شود. 

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین از آغاز فازهای مطالعاتی و مقدماتی ۷ طرح دیگر با برآورد سرمایه‌گذاری ۱۰۰ هزار میلیارد ریال و اشتغال هزار نفر به‌وسیله ایدرو خبر داد و گفت: ایدرو در دو عرصه توسعه صنایع نوین و فناوری‌های نو و بهم‌رسانی به‌عنوان کارکردهای مهم و روز سازمان‌های توسعه‌ای کارنامه موفقی در مجمع ارائه کرده است. او بیان کرد: تکمیل و بهره‌برداری از فازهای اولیه دو مرکز تولید انواع بیو ایمپلنت‌های استخوانی، قلبی و عروقی و تاندون لیگمان، پیشبرد طرح تولید فیلترهای آب شیرین‌کن و بهم‌رسانی ۹۰ مورد شرکت دانش‌بنیان و شرکت‌های صنعتی متقاضی فناوری با ارزش ۷ هزار میلیارد ریال بخشی از اقدامات این حوزه است. 

صرفه‌جویی ارزی با تعمیق ساخت داخل

اصفهانی بهم‌رسانی اجزا زنجیره تولید و ارزش را یکی دیگر از اقدامات سازمان‌های توسعه‌ای برشمرد و افزود: ایدرو در بخش میزهای تخصصی ساخت داخل خودرو در سال گذشته به‌خوبی در این حوزه کار کرده و با ۲۷۵ میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی موفق به انعقاد حدود ۳۴۰۰ میلیارد تومان قرارداد ساخت داخل قطعات خودرو بین اجزای زنجیره تولید شده است. 
معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت صنعت، معدن و تجارت همچنین برگزاری موفقیت‌آمیز مجمع عمومی و تطابق صورت‌های مالی ایدرو با استانداردهای حسابداری که از سوی سازمان حسابرسی با توجه به یادداشت‌های توضیحی مطلوب ارزیایی‌شده را نشان‌دهنده توان و دانش نهادینه شده بیش از نیم‌قرن فعالیت‌های حرفه‌ای سازمان گسترش توصیف کرد.
گفتنی است مجمع عمومی عادی سالانه سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران مربوط به عملکرد سال مالی منتهی به اسفند ۱۳۹۸ با حضور نمایندگان وزارتخانه‌های صنعت، معدن و تجارت، نیرو، دفاع، اقتصاد و دارایی، تعاون و سازمان برنامه و بودجه و همچنین نمایندگان سازمان حسابرسی برگزار شد.


چاپ