پرداخت یارانه تسهیلات تولیداز طریق بانک صنعت و معدن

وزیر صنعت، معدن و تجارت ابتدا از نمایشگاه آسانسور، پله‌برقی و صنایع وابسته بازدید و ضمن گفت‌وگو با صنعتگران این حوزه با حضور در غرفه سندیکای تولیدکنندگان آسانسورو پله‌برقی از آخرین وضعیت این صنعت اطلاع کسب کرد.


تخصیص بخشی از یارانه‌ها به صنعت
نعمت‌زاده در حاشیه بازدید خود از این نمایشگاه در جمع خبرنگاران از برنامه پرداخت یارانه به بخش صنعت خبر داد و گفت: قرار است به زودی یارانه تسهیلات از طریق بانک صنعت و معدن پرداخت شود.
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه آنچه در بودجه سال گذشته درباره یارانه‌ها بود، بخشی به وزارت صنعت، معدن و تجارت اختصاص یافت، افزود: خوشبختانه اوایل امسال سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی موافقت کرد، تعهدنامه‌ای به بانک صنعت و معدن بدهد تا این یارانه‌ها پرداخت شود که به زودی این کار آغاز خواهد شد.
وی افزود: امسال هم پیش‌بینی شده و قرار است این موضوع در هیات دولت تصویب شود.


تولید قطعات آسانسور با اتکا به تولید داخل
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه در سال‌های اخیر بلندمرتبه‌سازی در کشور رواج یافته و بهترین بازار برای تولیدکنندگان آسانسور و پله‌برقی است، افزود: خوشبختانه در زمینه طراحی و ساخت انواع تجهیزات این صنعت همچون کابین، گیربکس، الکتروموتور، سیم‌بکسل، سیستم کنترل و در اتوماتیک صاحب صنعت هستیم.
وی با اشاره به حضور صنعتگران ایرانی و خارجی در این نمایشگاه گفت: امیدواریم این نمایشگاه باعث تعامل بیشتر این صنعتگران با یکدیگر و ایجاد اقدامات صنعتی مشترک و به‌ویژه صادرات محصولات ایرانی باشد.
نعمت‌زاده با بیان اینکه صادرات این صنعت تاکنون به صورت جدی نبوده است، گفت: به تازگی صاحبان این صنعت در تلاش برای ایجاد اتحادیه صادرکنندگان وسایل آسانسور و پله‌های برقی هستند که این وزارتخانه موافقت خود را اعلام کرده است و امیدواریم این اتحادیه به تولیدکنندگان شرکت‌های فنی و مهندسی برای صادرات محصولات کمک کند و ما نیز حمایت می‌کنیم.
بنابراین گزارش، چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع آسانسور، پله‌برقی، بالابرها و صنایع وابسته تهران که در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برگزار شده تا ۸ اردیبهشت‌ماه جاری از ساعت ۹ تا ۱۶ آماده بازدید علاقه‌مندان است.
بیش از ۲۳۰ شرکت داخلی و خارجی در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع آسانسور، پله برقی، بالابرها و صنایع وابسته تهران حضور و مشارکت دارند که تعداد شرکت‌های حاضر در نمایشگاه امسال نسبت به دوره گذشته بیش از ۵۰ درصد رشد یافته است.
در چهارمین نمایشگاه بین‌المللی صنایع آسانسور، پله‌برقی و بالابرها، علاوه بر شرکت‌های داخلی، شرکت‌ها و نمایندگانی از چین، ترکیه، کره جنوبی، ایتالیا، بلغارستان و آلمان نیز حضور دارند. در این نمایشگاه انواع آسانسور ساختمان‌های اداری، مجتمع‌های تجاری و مسکونی، آسانسورهای نمای شیشه‌ای، انواع پله‌های برقی شهری و مراکز تجاری، پله‌های‌برقی ریلی، تابلوهای فرمان، نصب و راه‌اندازی، تجهیزات آسانسور هیدرولیک، کابین و درب طبقات، درب لولایی، پانل‌احضار، کفشک‌های فلزی، انواع طناب‌های فولادی، سیم‌بکسل، تسمه پروانه‌های صنعتی، سنگ‌های مصنوعی کف آسانسورها، ورق‌های استیل کابین، انواع جک‌های هیدرولیک، موتور گیرلس و دیگر صنایع و تجهیزات وابسته به نمایش گذاشته شده است.


دانش بنیان بودن باید در تمام صنایع ایجاد شود
مهندس نعمت‌زاده در ادامه بازدیدهای خود از محل نمایشگاه بین‌المللی تهران از سومین نمایشگاه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی ساخت داخل نیز که به همت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شده، دیدن کرد. در این بازدید تولیدکنندگان محصولات دانش‌بنیان مشکلات و دغدغه‌های حوزه صنایع های‌تک را با وزیر صنعت، معدن و تجارت در میان گذاشتند. در انتهای این بازدید نیز مهندس نعمت‌زاده در جمع خبرنگارا ن درباره حمایت وزارت صنعت، معدن و تجارت از صنایع دانش‌بنیان گفت: نمایشگاه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی امسال از لحاظ کیفی و کمی پیشرفت بسیار خوبی نسبت به سال گذشته داشته است. آنچه باعث افتخار است، این است که جوانان تحصیلکرده کشور راه را از این طریق درست پیدا کردند تا به توسعه فناوری و تولید محصولات و صادرات محصول کمک کنند. وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری حمایت خوبی از صنایع دانش‌بنیان داشته است، گفت: حمایت‌های دلسوزانه‌ای انجام شده تا واحدهای طراحی، مهندسی و تولیدی رشد و توسعه داشته باشند؛ آنچه از همه مهمتر است اراده و خواست اولیه صنعتگران است و وزارت صنعت، معدن و تجارت نیز باید از آنها حمایت کند. مهندس نعمت‌زاده در پاسخ به صمت درباره برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت در زمینه حمایت از صنایع دانش‌بنیان گفت: مطابق قانون، نظارت بر صنایع دانش‌بنیان برعهده معاونت علمی و فناوری است، البته این وزارتخانه از این دستگاه جدا نیست و در هیات دولت با یکدیگر همکاری می‌کنیم. بنابراین وزارت صنعت، معدن و تجارت در کلان صنعت پیگیر امور است و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در جزییات نظارت می‌کند. اما همه به‌ویژه در سال همدلی و همزبانی در کنار یکدیگر هستیم و اگر مشکلی باشد آن را برطرف خواهیم کرد تا برای توسعه صادرات صنایع دانش‌بنیان گام برداریم.


معرفی تشکل‌های فعال در صنایع دانش‌بنیان
مهندس نعمت‌زاده با اشاره به اینکه چند تشکل خصوصی برای معرفی صنایع دانش‌بنیان به خارج از کشور تشکیل شده است، اظهار کرد: بیشتر این واحد‌ها از طریق فضای مجازی محصولات خود را عرضه می‌کنند. در ۲، ۳ سال اخیر سرعت تولید بیشتر شده و با حمایت‌های مالی صندوق نوآوری و شکوفایی این صنعت بیشتر توسعه پیدا خواهد کرد.
وی افزود: طی سال گذشته بسیاری از واحدهای دانش‌بنیان که در شهرک‌های صنعتی فعالیت می‌کردند به صندوق معرفی شده و آنچه ما به دنبالش هستیم این است که دانش‌بنیانی را به تمام صنایع کشور انتقال دهیم و دانش‌بنیان بودن را تنها در چند صنعت خلاصه نکنیم. کل صنایع کشور باید برای توسعه و فناوری باشد و دسترسی به دانش جدید در آن صنعت داشته باشیم این کاری است که در تمام دنیا انجام می‌شود. وی درباره طرح‌های کلانی که وزارت صنعت، معدن و تجارت در آنها مشارکت دارد، گفت: وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان دولت نمی‌خواهد مشارکت داشته باشد اما یکی از ماموریت‌های سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران این است که در طرح‌هایی که بخش خصوصی توان مالی کافی را نداشته باشد تا
 ۴۹ درصد مشارکت کند اما ترجیح می‌دهیم این مشارکت انجام نشود زیرا به دلیل قوانین، با ورود دولت، پیشرفت پروژه‌ها کند می‌شود. بنابراین بهتر است بخش خصوصی با استفاده از تسهیلاتی که می‌تواند از صندوق نوآوری و شکوفایی و صندوق توسعه حمایت از صنایع الکترونیک دریافت کند، کار خود را انجام دهد.‌ وزیر صنعت، معدن وتجارت در پایان از بیست و دومین نمایشگاه مواد شوینده، پاک‌کننده، آرایشی و بهداشتی که با حضور ۲۳۷ شرکت داخلی و ۶۲ شرکت خارجی از ترکیه، آلمان، فرانسه، ایتالیا، چین، اسپانیا، کره، مالزی، تایوان و امارات متحده عربی بازدید کرد.


چاپ