سرمایه‌گذاری ۵ میلیارد دلاری در فولاد

معاون وزیر و رییس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به جزییات راه‌اندازی ۳ طرح بزرگ فولادی، از دستور جدید وزیر صنعت، معدن و تجارت برای تسریع در اجرای طرح‌های فولادی خبرداد

و گفت: ۵میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش فولاد طراحی شده است. مهدی کرباسیان در گفت‌وگو با مهر با بیان اینکه وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید بر تسریع در تکمیل و راه‌اندازی ۷ طرح فولادی دارد، گفت: در عین حال، ۳طرح بزرگ فولادی نیز در کشور طراحی شده که به نظر می‌رسد می‌تواند ظرفیت مناسبی را برای کشور در این بخش ایجاد کند. معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: البته این ۵میلیارد دلار در بخش طرح‌های توسعه‌ای سرمایه‌گذاری خواهد شد و منابع مالی مورد نیاز با مشارکت سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی تامین می‌شود. وی تصریح کرد: طرح فولاد چابهار با ظرفیت سالانه ۳میلیون تن، فولاد بندرعباس با ظرفیت ۶میلیون تن و فولاد اروند از جمله این طرح‌های توسعه‌ای است. به گفته کرباسیان، در زمینه طرح فولاد چابهار، شرکتی با مشارکت بخش خصوصی تاسیس شده و در مرحله انتخاب پیمانکار است؛ ضمن اینکه طرح فولاد بندرعباس نیز با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی از هند، فولاد بندرعباس۲ با مشارکت سرمایه‌گذاران کویتی و فولاد قشم و فولاد اروند نیز با سرمایه‌گذاری بخش‌خصوصی داخلی اجرایی خواهند شد.


نخستین همایش متال بولتن در ایران
شرکت معتبر بین‌المللی متال بولتن برگزارکننده همایش‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی در حوزه فلزات از جمله فولاد، سنگ آهن و مواد معدنی، برای نخستین بار در ایران تابستان آینده همایشی را با مشارکت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برگزار می‌کند. بندیکت اسمیت، مدیر برنامه‌ریزی شرکت بین‌المللی متال بولتن در این دیدار گفت: ایمیدرو با هدف توسعه بخش معدن و صنایع معدنی کشور و جذب سرمایه‌گذاران بین‌المللی برای حضور در طرح‌های توسعه‌ای از برگزاری همایش‌های بین‌المللی در داخل کشور حمایت می‌کند. وی ادامه داد: ایران ظرفیت‌های بسیار مناسبی برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی دارد و برگزاری همایش‌های بین‌المللی در داخل، علاوه بر معرفی توانمندی‌ها و ظرفیت‌های کشور به سرمایه‌گذاران و درنتیجه جذب سرمایه‌های خارجی، در تامین فناوری‌های نوین خارجی نیز که برای توسعه بخش معدن و صنایع معدنی مورد نیاز است، موثر خواهد بود. به همین دلیل با پیگیری‌هایی که انجام شد، شرکت متال بولتن توافق کرد یکی از همایش‌های بین‌المللی خود را برای نخستین بار در ایران برگزار کند.
شرکت متال بولتن سال قبل ۱۱ همایش بین‌المللی در سطح دنیا برگزار کرد و آخرین کنفرانس آن در ماه گذشته در دوبی برگزار شد و سخنران اصلی بخش ایران این همایش هم کرباسیان، رییس هیات عامل ایمیدرو بود. وی افزود: با مذاکرات و پیگیری‌های ایمیدرو و توافق فی‌مابین، مقرر شد متال بولتن نخستین کنفرانس خود را در ایران با موضوع فلزات، صنایع معدنی و فولاد برگزار کند. به همین دلیل، در دیدار با رییس هیات عامل ایمیدرو در این زمینه گفت‌وگوهایی انجام و توافق شد هیات متال بولتن در سفر خود به ایران، زمینه‌های برگزاری همایش را بررسی کند. مدیر برنامه‌ریزی متال بولتن بیان کرد: ایران کشوری است که در بخش معدن و صنایع معدنی از ظرفیت‌ها و مزیت‌های بالایی برخوردار است و ارائه آن برای سرمایه‌گذاران جهان جذابیت دارد.


چاپ