پاتیناژ رکود روی یخ بازار خودرو

حسین علیزاده - گروه صنعت: روند بی‌سابقه رکود در بازار خودرو از اوایل تابستان تا به حال ادامه داشته و بیم آن می‌رود تا گرمای نزدیک شدن به ماه‌های آخر سال و شب عید نیز، یخ آن را نشکند.

درواقع بی‌تحرکی ناشی از قهر خریدار با بازار خودرو از فصل دوم سال که همواره به صورت سنتی و به‌دلیل شروع مسافرت‌های تابستانی، داغ داغ بود تا به حال ادامه داشته و همین موضوع موجب شد تا قیمت بسیاری از خودروها کاهش یابد. با این حال نباید فراموش کرد که با کوتاه شدن فاصله میان قیمت‌های بازار و کارخانه، مصرف‌کننده واقعی ترجیح می‌دهد خرید خود را از نمایندگی‌های فروش خودرو انجام دهد که همین موضوع روی قیمت خودروهای صفر در بازار تاثیرگذاشته و قیمت آنها را در بازار کاهش داد. رکود در بازار خودرو در شرایطی حاکم است که فعالان این بازار از ثبات قیمت برخی خودروها و همچنین روند کاهشی قیمت برخی محصولات داخلی در این بازار خبر می‌دهند. از این‌رو به نظر می‌رسد با نزدیک شدن به ایام شب عید، قیمت خودرو در آن همچنان ثابت و در برخی موارد نیز کاهش یابد.


رکود در بازار خودرو ادامه دارد
رییس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودروی تهران با اشاره به اینکه بازار خودرو همچنان راکد است به صمت گفت: این درحالی است که در بازار خودروهای وارداتی به دلیل ورود برخی خودروهای جدید همچون خودروهای نشان (برند) هیوندای، قیمت برخی از وارداتی‌ها افزایش یافته که موجب تداوم رکود در این بازار شده است.
غلامحسین قاسمیان در تشریح بازار خودروهای داخلی با بیان اینکه تداوم رکود شامل این بازار نیز بوده است افزود: رکود بازار داخلی‌ها ناشی از کاهش قدرت خرید و در پی آن نبود رغبت در میان مصرف‌کنندگان برای خرید خودروهای صفر داخلی است.
وی در ادامه عنوان کرد: با این حال بازار خودروهای دست دوم به دلیل اینکه قدرت خرید مصرف‌کننده در این مقوله بیشتر است، همچنان فعال بوده و نسبت به خودروهای صفر بهتر است.
قاسمیان تداوم رکود در بازار وارداتی‌ها را ناشی از نامشخص بودن وضعیت قیمت‌ها اعلام و خاطرنشان کرد: در بحث خودروهای وارداتی مشکلات موجود در بحث شماره‌گذاری و بلاتکلیفی این خودروها برای عرضه تا اندازه‌ای به رکود این بازار دامن زده است.


تغییرات قیمتی در بازار خودرو
با نگاهی به آخرین قیمت‌های موجود در بازار خودروهای داخلی و وارداتی تغییرات محسوسی در قیمت این خودروها نسبت به هفته گذشته مشاهده می‌شود. در جریان معاملات بازار خودرو در روز چهارشنبه ۲۴ دی‌ماه، تغییرات قیمتی هفته گذشته یعنی هفدهم دی‌ماه مشهود بوده است. این تغییرات در قیمت خودروهای تولید داخل و وارداتی‌ها در ۵ گروه تفکیک شده است که به شرح زیر است:
خودروهای با قیمت ۱۸ تا ۲۵ میلیون تومان: در گروه قیمتی خودروهای بین ۱۸ تا ۲۵ میلیون تومان بیشتر خودروها با کاهش مواجه شده که در این میان پراید اس‌ای ۱۱۱ با ۲۰۰ هزار تومان کاهش قیمت نسبت به هفته گذشته، ۲۰ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان و پراید اس‌ای ۱۳۱ با ۱۰۰ هزار تومان کاهش قیمت، ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به فروش رسید؛ از سویی خودروی پراید اس‌ای ۱۳۲، با قیمت ۲۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان همچنان ثابت ماند.
خودروهای با قیمت ۲۵ تا ۳۵ میلیون تومان: در این گروه قیمتی تغییرات قیمتی با روند افزایشی مواجه بوده که در این میان پژو پارس سال با افزایش قیمت ۳۰۰ هزار تومانی نسبت به هفته گذشته، ۳۵ میلیون و ۲۰۰ تومان، پژو ۴۰۵ جی ال ایکس با افزایش قیمت ۱۰۰ هزار تومانی، ۲۸ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان و رانا ال ایکس با افزایش قیمت ۲۰۰ هزار تومانی به قیمت ۳۲ میلیون و۵۰۰ هزار تومان به فروش رسیدند. با این حال تیبا اس‌ایکس (یورو ۴) با قیمت ۲۴ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و سمند اس‌ای (دو ایربگ) با قیمت ۲۷ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان بدون تغییر قیمتی به فروش رسیدند.
خودروهای با قیمت ۳۵ تا ۴۵ میلیون تومان: در گروه قیمتی ۳۵ تا ۴۵ میلیون تومان، تندر ۹۰ ۲E با قیمت۴۱ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان، ام‌وی‌ام ۵۳۰ با قیمت ۴۰ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و پژو ۲۰۶ تیپ ۵ (کد ۲۶۸۱۵) با قیمت ۳۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان بدون تغییر در قیمت به فروش رسیدند. با این حال پژو ۲۰۶ اس.دی وی ۸ با کاهش ۱۰۰ هزار تومانی با قیمت ۳۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان و پژو پارس‌ای ال ایکس (دو ایربگ) با کاهش قیمت ۷۰۰ هزار تومانی با قیمت ۴۲میلیون و ۱۰۰هزار تومان به فروش رسیدند.
خودروهای با قیمت ۴۵ تا ۵۵ میلیون تومان: در این گروه، قیمت خودروی جک جی ۵ نسبت به هفته گذشته با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی یعنی با قیمت ۴۹ میلیون تومان در بازار خودرو به فروش رسید.
خودروهای با قیمت بالاتر از ۵۵ میلیون تومان: این گروه قیمتی با افزایش قیمت مواجه بود تاجایی که، مزدا ۳ تیپ ۴ با افزایش قیمت ۲ میلیون تومانی به ۱۵۱ میلیون تومان و جک جی ۵ (اتوماتیک) با افزایش ۳۰۰ هزار تومانی با ۵۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان همچنین لیفان ایکس ۶۰ با افزایش۲۰۰ هزار تومانی یعنی ۶۰ میلیون تومان به فروش رسیدند.
همچنین قیمت بسیاری از خودروهای وارداتی نسبت به هفته گذشته تغییر زیادی نداشته و هیوندای توسان ای ایکس ۳۵ (مدل ۲۰۱۴ ـ دو ایربگ) با قیمت ۱۴۴ میلیون تومان همچنین تویوتا کمری جی ال ایکس با قیمت ۱۷۰ میلیون تومان و کیا اپتیما ۲۰۱۴، ۱۰ ایربگ با قیمت ۱۴۰ میلیون تومان همچنین تویوتا کمری ۲۰۱۴ (جی‌ال‌ایکس اسپشیال) با قیمت ۱۷۷ میلیون تومان ثابت ماندند. با این حال هیوندای سانتافه‌ای ایکس ۳۵ - ۲۰۱۵ با افزایش قیمت ۱میلیون تومانی به قیمت ۱۶۶ میلیون تومان به فروش رسید.


اقبال خودروهای دست دوم
در همین حال یک کارشناس بازار خودرو از کاهش قیمت در بازار خودروهای داخلی خبر داد و گفت: در هفته اخیر قیمت خودروهای داخلی چند درصدی کاهش داشته است که این کاهش قیمت به‌طور عمده در خودروهای صفر اتفاق افتاده است. مصطفی زمانی افشار در ادامه افزود: با توجه به اینکه شرکت‌های خودروساز زودتر از موعد مقرر سایت‌های فروش را باز کردند و ثبت‌نام برخی از خودروهای داخلی آغاز شده است این اقدام موجب کاهش قیمت ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومانی در خودروهای داخلی شده است. وی تصریح کرد: درحال‌حاضر با روند و شیب ملایمی خودروهای داخلی و به‌طور عمده دست دوم در بازار خرید و فروش می‌شوند. زمانی افشار تاکید کرد: در این مدت نه تنها در خودروهای صفر کیلومتر بلکه در خودروهای دست دوم نیز هیچ‌گونه افزایش قیمتی اتفاق نیفتاده است. این فعال بازار خودرو با اشاره به شروع بسیار کم خرید و فروش در بازار خودروهای داخلی خاطر نشان کرد: البته اغلب این معاملات در بازار خودروهای دست دوم بوده است.
وی در ادامه به وضعیت بازار خودروهای وارداتی اشاره کرد و گفت: بازار خودروهای وارداتی همچنان دچار رکود در خرید و فروش است حتی این شرایط نیز تاثیری بر افزایش یا کاهش قیمت در این خودروها نگذاشته است. زمانی افشار تاکید کرد: با وجود عرضه خودروهای مدل ۲۰۱۵ بازار خودروهای وارداتی سرد و بی‌تحرک است. وی با اشاره به رونق هر ساله بازار خودرو در ماه‌های پایانی سال یادآور شد: با توجه به شرایط بازار، به نظر نمی‌رسد در بهمن و اسفند ماه نیز بازار خودرو با تغییر و تحول خاصی در فروش و قیمت مواجه شود.


چاپ