خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست

عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: در اینکه خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست، سوء مدیریت، تغییر زودهنگام مدیران، وجود سایه سیاست بر صنعت خودرو و اجحاف در حق مردم هست شکی نیست.

به گزارش صمت: عبدالله رضیان عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی در برنامه تیتر امشب درباره جلسه غیرعلنی وزیر صمت با موضوع بازار خودرو گفت: یکی از مواردی که در این جلسه مطرح شد ضرورت اعتماد به خودروسازان داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان بود که بر اساس آن مقرر شد از این طریق بتوانیم بخشی از قطعات شامل تحریم را در کشور بسازیم.
وی افزود: نقدینگی ارزی موضوع دیگر موردبحث بود که تأمین آن باعث می‌شود با تولید قطعات لازم، نقایص خودروهایی که در پارکینگ‌ها مانده برطرف شود و با توجه به قول‌های داده‌شده، خودروها را طی یک ماه آینده به چرخه عرضه برگردانیم و به تعهداتمان در قبال مصرف‌کنندگان عمل کنیم.
عضو کمیسیون صنایع و معادن با تأکید بر اینکه باید تمهیداتی اتخاذ کنیم تا حقوق مصرف‌کنندگان رعایت شود، تصریح کرد: طبق پیش‌بینی رئیس مجلس مکانیزمی ترتیب داده‌شده تا وزارت و کمیسیون اقتصاد و صمت در کنار بانک مرکزی این صنعت را از بن‌بست ایجادشده خارج کنند و البته تصمیم‌گیری‌هایی نیز دراین‌باره شده است.
وی خاطرنشان کرد: در جلسه امروز همچنین مقرر شد سوالاتی که امروز مطرح‌شده تا ۲ هفته آینده نهایی و به پیگیری معاونت‌ها برسد.
رضیان ادامه داد: درباره قیمت‌گذاری‌ها نیز نتیجه مشخصی حاصل نشد و یکی از چالش‌های مهم جلسه امروز بود که باید در خصوص قیمت‌ها چاره‌اندیشی کنیم و خروجی آن به کمیسیون بیاید، سپس روی نتیجه آن بحث و تصمیم‌گیری شود.


قیمت خودروها متعادل شد
ولی ملکی دیگر عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس بابیان اینکه در کل دنیا صنایع مختلف به صنعت خودرو وابسته است، تصریح کرد: رکود این صنعت نیز صنایع وابسته را دچار رکود می‌کند.
وی افزود: در اینکه خودورهای تولید داخل در شان ملت ایران نیست، سوء مدیریت، تغییر زودهنگام مدیران، وجود سایه سیاست بر صنعت خودرو و اجحاف در حق مردم هست شکی نیست اما ما به‌عنوان نمایندگان مردم همیشه از حقوق آنان دفاع کرده و می‌کنیم.
این عضو کمیسیون صنایع مجلس در تشریح افزایش نرخ بی‌رویه خودرو از ابتدای امسال گفت: بانک مرکزی در اقدامی ناشیانه نرخ سپرده بانکی را از ۲۰ به ۱۸ کاهش داد و بیش از ۲۰۰ هزار میلیارد تومان به صنعت خودرو سرازیر شد و این تمرکز نقدینگی افزایش غیرمنطقی را به همراه داشت؛ اما چون به‌موقع هشدار داده شد بانک مرکزی نرخ سپرده‌ها را به روال قبل برگرداند و نرخ خودروها متعادل شد.

منبع: فارس


چاپ