چرا خودرو گران شد؟

محمدجواد جمالی نوبندگان نماینده مجلس درباره دلایل افزایش نرخ خودرو توضیح داد.

به گزارش صمت: عضو فراکسیون اشتغال و تولید مجلس شورای اسلامی در رابطه با گرانی خودرو گفت: عواملی متعددی در گرانی خودرو مؤثر است. یکی از این عوامل وجود دلالان در بازار خریدوفروش خودرو است. دلالان با هجوم سرمایه‌های خود به بازار خودرو باعث ایجاد تقاضای کاذب شده و این تقاضای کاذب منجر به افزایش در قیمت‌ها و ایجاد قیمت‌های غیرواقعی شده است.
محمدجواد جمالی نوبندگان در ادامه افزود: از دیگر دلایل می‌توان  به هم خوردن بازار عرضه و تقاضا به دلیل کاهش تولیدات داخلی و خروج شرکت‌های خارجی و قطع همکاری آن‌ها به دلیل عدم امکان عمل کردن به تعهداتشان اشاره داشت.
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه صنعت خودرو ما با نرخ ارز رابطه تنگاتنگی دارد چراکه خیلی از قطعات موردنیاز این صنعت از طریق واردات تأمین می‌شود گفت: افزایش نرخ ارز نیز از دلایل عمده افزایش قیمت‌ها است.
عضو فراکسیون معدن و صنایع معدنی مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: با توجه به اینکه برخی از قطعات سازان داخلی خودروها، مواد اولیه موردنیاز خود را از طریق واردات تأمین می‌کنند با افزایش نرخ ارز گران‌تر شده است که این گران شدن مواد اولیه باعث افزایش نرخ تمام‌شده خودروهای داخلی و گرانی خودرو شده است.
به گفته نماینده مردم فسا در مجلس شورای اسلامی سرمایه‌های نقدی سرگردان در دست مردم عامل دیگر گران شدن خودرو است. شهروندان در شرایط عدم ثبات اقتصادی برای حفظ ارزش سرمایه خود در برابر کاهش ارزش پول ملی، نقدینگی خود را به سمت بازارهایی پرجاذبه مسکن، طلا یا خودرو هدایت می‌کنند. این امر خود باعث ایجاد تقاضای کاذب و افزایش قیمت‌ها می‌شود.


چاپ