مُسکِن موقت برای درد مسکن

در شرایط رکود مسکن و ساخت‌وساز و در حالی که ۲۳۰هزار واحد مسکن مهر روی دست دولت مانده است، حالا انبوه‌سازان که همواره نقش ۵۰درصدی در تامین مسکن کشور دارند، در یک طرح خودجوش به میدان آمده‌اند تا علاوه بر جبران بخشی از نیاز مسکن جامعه، جلوی بخشی از زیان خود در زمینه فروش نرفتن خانه‌های آماده را بگیرند.
طرح عرضه ۲۵۰هزار مسکن قسطی از سوی انبوه‌سازان با همکاری بانک مسکن، به تازگی رونمایی شده است. به گفته جمشید برزگر، رییس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور، بانک مسکن تضمین بازپرداخت اقساط تسهیلات ۱۵۰میلیون تومانی با کارمزد ۲/۳درصد در این طرح را به انبوه‌سازان داده است. بر اساس آنچه از سوی کانون انبوه‌سازان اعلام شده، پیشنهاد بانک مسکن برای اقساط این طرح ۵سال است اما انبوه‌سازان پیشنهاد بازپرداخت ۱۰ تا ۱۵ ساله را داده‌اند.
طرح مسکن قسطی از سوی انبوه‌سازان به بانک مسکن ارائه شده و قرار است این طرح بعد از تصویب به کانون انبوه‌سازان ارجاع داده شود. میانگین اقساط این طرح برای خریداران، ماهانه یک‌میلیون و ۲۰۰هزار تومان خواهد بود.

 


تاثیر مثبت طرح در صنعت ساختمان
مجتبی بیگدلی، رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن کشور در گفت‌وگو با صمت با مثبت ارزیابی کردن طرح‌هایی مانند فروش ۲۵۰ مسکن از سوی انبوه‌سازان، معتقد است با توجه به رکود حاکم بر کشور و با در نظر گرفتن تاثیر رونق مسکن بر اقتصاد، چنین طرح‌هایی نیاز است.
وی می‌افزاید: در وضعیت رکود و در شرایطی که دولت نتوانسته اقدام مناسبی برای رونق بازار مسکن انجام دهد، پیشقدم شدن انبوه‌سازان در رفع بخشی از مشکل مسکن اقدام مناسبی است، البته در این میان انبوه‌سازان نیز می‌توانند پروژه‌های ساخته شده خود را به شیوه مناسبی به مشتریان واگذار کنند که این پروژه دارای سود برای دوطرف خواهد بود.
بیگدلی البته این را هم می‌گوید که چنین طرح‌هایی اگرچه به‌طور موقت می‌تواند درمان درد رکود مسکن و ساخت‌وساز باشد اما تنها با تکیه بر این طرح‌ها مشکلات مسکن رفع نمی‌شود.
وی معتقد است یکی از گرفتاری‌های فعلی در حوزه مسکن، مشکلاتی است که بانک‌ها در مسیر ارائه وام به مشتریان ارائه می‌دهند. بیگدلی ادامه می‌دهد: در طرح ارائه ۲۵۰هزار مسکن قسطی از سوی انبوه‌سازان به مردم در حالی بانک‌ها اما و اگرهایی درباره تضمین تسهیلات مطرح می‌کنند که وظیفه بانک ارائه تسهیلات است و این کار برای بانک زحمتی ندارد حتی بانک مسکن ماهانه چندهزار میلیارد تومان از محل اقساط مسکن مهر درآمد دارد اما در این طرح، انبوه‌سازان سرمایه خود را در اختیار مشتری قرار می‌دهند. بیگدلی معتقد است در شرایط نامناسب اقتصادی بانک‌ها می‌توانستند با ارائه پیشنهادهایی در زمینه تسهیلات مسکن به میدان بیایند اما این اتفاق نیفتاد و انبوه‌سازان برای جلوگیری از ورشکستگی خود، تصمیم گرفتند واحدهای ساخته شده مسکن را پایین‌تر از قیمت واگذار کنند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا ضعف‌های مسکن مهر مانند جانمایی نادرست و کیفیت پایین ساخت‌وساز در طرح ۲۵۰هزار مسکن انبوه جبران شده است، از کیفیت انبوه‌سازی در قالب مسکن مهر دفاع می‌کند و می‌گوید: مسکن مهر یکی از بهترین پروژه‌های مسکن است که بهترین فرآیندهای ساخت‌وساز در آن به کار گرفته شده و توانسته بسیاری ۵۶۸۶ از مردم را از دغدغه مسکن رهایی دهد، البته شاید ۲۰درصد این پروژه ضعف‌هایی داشته باشد آنهم به دلیل این است که به‌طور ناگهانی مسئولیت بخشی از واحدهای مسکن مهر به تعاونی‌ها واگذار شد و برای همین مشکلاتی در اتمام و واگذاری این واحدها پیش آمد.
این کارشناس مسکن معتقد است نمی‌توان به انبوه‌سازی انگ بی‌کیفیتی زد زیرا در شرایطی که بخش‌های مختلف اقتصادی مشکلاتی دارند و در حوزه مسکن نیز سازمان‌های دست‌اندرکار مانند سازمان نظام‌مهندسی ساختمان و سایر نهادها دارای مشکلاتی از نظر قوانین و رویکردها هستند، نمی‌توان طرح مسکنی بدون ایراد ارائه داد.
به‌عنوان نمونه یکی از مشکلاتی که به گفته بیگدلی در روند ساخت‌وساز و کاهش کیفیت این بخش تاثیرگذار بوده، عوارض و تراکمی است که از سوی شهرداری از سازنده دریافت می‌شود و روی هزینه‌های کار تاثیر می‌گذارد در نتیجه ممکن است کیفیت کار به دلیل صرفه‌جویی پایین آید.
بیگدلی یادآور می‌شود در شرایطی که گروه‌های مختلف کارشناسی بر فرآیند ساخت مسکن نظارت دارند، نمی‌توان به مسکن انبوه انگ بی‌کیفیتی زد؛ حتی وزارت راه و شهرسازی نیز بر محصول نهایی ساخت‌وساز نظارت دارد. رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن کشور یادآوری می‌کند که اجرای طرح ۲۵۰هزار مسکن قسطی بر بازار و روی صنعت ساخت‌وساز تاثیر مثبت خواهد داشت.

 


مشکلات انبوه‌سازی
اگرچه رییس انجمن انبوه‌سازان مسکن کشور از طرح ۲۵۰هزار مسکن قسطی دفاع می‌کند اما برخی کارشناسان معتقدند نمی‌توان به تاثیرگذاری چنین مسکِن‌های موقتی بر ساخت‌وساز و بازار مسکن امیدوار بود.
محمدعلی پورشیرازی، عضو هیات‌مدیره انجمن صنفی شرکت‌های ساختمانی ایران در پاسخ به صمت، در مخالفت با نظر بیگدلی کیفیت انبوه‌سازی مسکن در ایران به‌ویژه در طرح مسکن مهر را نامطلوب ارزیابی می‌کند و می‌گوید: مسکن مهر علاوه بر اینکه طرح اشتباهی بود و جانمایی غلط و ساخت‌وساز نامناسبی داشت، مشکلات بعدی زیادی نیز ایجاد کرد. پورشیرازی معتقد است در طرح ۲۵۰هزار مسکن انبوه، بیش از اینکه رونق بازار و مسئله مسکن و ساخت‌وساز درنظر گرفته شده باشد سود انبوه‌سازان و جلوگیری از زیان درباره واحدهای ساخته شده‌ای است که فروش نرفته است. به گفته وی کیفیت این مسکن‌ها باید بررسی شود.
وی با اشاره به تاثیر صنعت ساخت‌وساز بر گردش اقتصادی کشورها معتقد است در ۲۰سال گذشته طرح‌های مختلفی برای رونق بازار مسکن و تامین مسکن کم‌درآمدها ارائه شد اما هیچ‌کدام تاثیر دلخواه را نداشتند، به عنوان نمونه مشکلات مسکن مهر که در دولت گذشته کلید خورد بر دوش دولت یازدهم گذاشته شده و وزارت راه و شهرسازی را از ارائه برنامه‌های جدید در حوزه مسکن دور کرده است.
این کارشناس معتقد است در زمینه طرح ارائه ۲۵۰هزار مسکن در قالب مسکن انبوه به متقاضیان نمی‌توان چندان به تاثیرگذاری آن امیدوار بود زیرا مسکن به‌عنوان یک بخش پیشران در اقتصاد، با طرح‌های اینچنینی و موقت رونق نمی‌گیرد.
به گزارش صمت، کانون انبوه‌سازان کشور اعلام کرده است که با ۳ بانک دولتی دیگر نیز وارد مذاکره شده تا علاوه بر بانک مسکن، این بانک‌ها هم بتوانند نسبت به فروش اقساطی واحدهای انبوه‌سازان اقدام کنند. به گفته انبوه‌سازان، برای تسهیل فروش واحدهای مسکونی در تمام استان‌ها تا اوایل شهریور بانک اطلاعاتی واحدهای انبوه‌سازان راه‌اندازی می‌شود تا مردم بتوانند به آسانی از وضعیت همه پروژه‌های قابل‌خرید آگاه شوند.


چاپ