شبکه زیرساخت، فرصتی برای سرمایه‌گذاری خارجی

این موضوع برای تولیدکننده داخلی و نیز برای سرمایه‌گذار خارجی فرصتی مطلوب است که نیاز به برنامه‌ریزی دارد.
این موضوعی است که در پنل تخصصی «زیرساخت و صنعت» در «همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب و کار در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات» از سوی فرامرز رستگار، رییس هیات‌مدیره سندیکای صنعت مخابرات مطرح شد.
«زیرساخت و صنعت» به عنوان نخستین پنل تخصصی «همایش معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب و کار در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات» شنبه ۲مرداد در اتاق ایران برگزار شد. در این پنل تخصصی افرادی از جمله مهدی فقیهی مدیرکل دفتر مطالعات ارتباطات و فناوری‌های نوین و عضو هیات‌علمی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی و دبیر علمی همایش، فرامرز رستگار رییس هیات‌مدیره سندیکای صنعت مخابرات، سیدابوالقاسم محقق کارشناس معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات و سیدمرتضی مهدوی، دبیر سندیکای افتا و عضو انجمن «رمز» حضور داشتند و به معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری در حوزه صنعت فناوری اطلاعات پرداختند.


دانش فنی و سرمایه خارجی
 مهدی فقیهی با اشاره به فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات به خبرنگار صمت گفت: در حال حاضر ۲۹ مهمان خارجی از ۱۲ کشور به ایران آمده و در این همایش شرکت کرده‌اند و امیدواریم بتوانیم بستری فراهم کنیم تا سرمایه‌گذاری خارجی همراه با انتقال دانش فنی این صنعت به داخل کشور انجام شود چرا که ما فقط به دنبال خرید تجهیزات نیستیم و باید بتوانیم ضمن مشارکت با شرکت‌های خارجی به بازارهای جهانی نیز راه یابیم.
وی در ادامه اظهار کرد: رتبه‌بندی‌های جهانی نشان می‌دهد که حوزه تولید محتوا و نرم‌افزار از جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاری برخوردار است، ولی با توجه به مصرف بالای تجهیزات مخابراتی و زیرساخت‌های رو به رشد ایران در این بخش، به نظر می‌رسد حوزه زیرساخت نیز جذابیت بالایی برای سرمایه‌گذاران داشته باشد.
 فرامرز رستگار، رییس هیات‌مدیره سندیکای صنعت مخابرات با معرفی فعالیت‌های سندیکای خود اظهار کرد: این سندیکا ۱۰۰ عضو دارد که ۷۰ عضو آن را شرکت‌های تولید تجهیزات سخت‌افزاری مخابراتی از جمله تجهیزات «اکتیو» و «پسیو» تشکیل می‌دهد و ۳۰ عضو آن نیز در زمینه خدمات فنی و مهندسی فعال هستند. شرکت‌های عضو این سندیکا براساس نسل‌هایی که در فناوری به وجود می‌آید خود را سازگار می‌کنند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند. به عنوان نمونه ما پس از گذر از دوره انتقال از آنالوگ به دیجیتال، در حال گذر از دوره دیجیتال به آی‌پی هستیم و شرکت‌های عضو این سندیکا تاکنون فعالیت خوبی در این زمینه داشته‌اند.

 


حمایت دولتی و سرمایه‌گذار خارجی
رستگار همچنین به فرصت‌های تولید تجهیزات مخابراتی ایران اشاره کرد و گفت: فعالیت‌هایی که در کشور و در حوزه تجهیزات می‌تواند مزیتی نسبی درنظر گرفته شود، تجهیزاتی است که در داخل شبکه ارتباطات مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته باید توجه داشت که در اینجا بحث ترمینال‌ها مطرح نیست چراکه آن را فرصت نمی‌دانم، اما تجهیزات داخلی شبکه‌ها را به دلیل آنکه به صورت استاندارد تولید نمی‌شود، بلکه به طور سفارشی و براساس نیاز مشتری تعریف می‌شود، می‌توان مزیتی نسبی درنظر گرفت و با حمایت نسبی دولت و حسن نیت مشتریان با شرکت‌های خارجی فعال در این زمینه رقابت کرد. علاوه‌بر این باید درنظر داشت یک بحث، بازار ایران و بحث دیگر، بازار بین‌المللی است.
وی افزود: شبکه ارتباطات ثابت ایران با ۳۰ میلیون مشتری به صورت دیجیتال برنامه‌ریزی شده و مهاجرت از دیجیتال به آی‌پی جزو برنامه‌های مخابرات ایران است که تا ۵ سال آینده به مرحله عملیاتی خواهد رسید. این موضوع برای تولیدکننده داخلی و نیز برای سرمایه‌گذار خارجی فرصتی مطلوب است که نیاز به برنامه‌ریزی دارد. علاوه‌بر این شرکت‌های داخلی تولیدی با تامین مالی محدود در این صنعت وجود دارد که نیاز به سرمایه‌گذاری دارند. دومین نیاز کشور سیستم‌های بی‌سیم با باند پهن است، البته این موضوع نباید با BTS اشتباه گرفته شود. در این زمینه در رادیوهای با باند پهن، فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری وجود دارد که می‌تواند به گسترش ارتباطات ثابت و سیار کمک کند که بحثی استراتژیک است و دولت نیز به احتمال زیاد از آن حمایت خواهد کرد.
رستگار در آخرین پیشنهاد خود از تجهیزات «آپتیک» به عنوان فرصتی برای سرمایه‌گذاری نام برد و گفت: در بحث تجهیزات آپتیک، به تجهیزات «جی‌پان» نیازمندیم که بتوانیم تجهیزات اکتیو را روی فیبر نوری قرار دهیم و در صورت فراهم شدن شرایط دستیابی به توان تولید این تجهیزات با کمک سرمایه‌گذار خارجی می‌توانیم به موفقیت دست یابیم و زمینه تولید و اجرا را فراهم کنیم.

 


بازار ۲۰ درصدی «افتا»
سیدمرتضی مهدوی، دبیر سندیکای افتا (انجمن صنفی امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات) نیز اظهار کرد: حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات در تمام دنیا قوانین خاص خود را دارند. به عنوان نمونه، در حال حاضر استفاده از تجهیزات حوزه افتا در زیرساخت‌های حساس داخلی کشور ممنوع است و تولیدکنندگان این سندیکا فرصت بیشتری برای عرضه و ارتقای محصولات خود دارند.
وی اظهار کرد: به‌تازگی در شورای عالی فضای مجازی، دستورالعملی تدوین شد که اجازه سرمایه‌گذاری خارجی را در این حوزه صادر کرد. در جهان بین ۵ تا ۲۰ درصد از بازار فاوا دراختیار حوزه افتا قرار دارد که پس از رسیدن به نقطه تعادل این عدد به ۵ درصد می‌رسد. در ایران با توجه به اینکه در ابتدای راه هستیم، این حوزه بخش عمده‌ای در حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از بازار را در دست دارد و در بخش تجهیزات شرکت‌های داخلی فعال هستند اما هنوز هم به حضور سرمایه‌گذار خارجی نیاز است تا بتوان فعالیت‌ها را توسعه داد و بازار بزرگ منطقه را در دست گرفت.
هرچند که ترکیه محصولات انگشت‌شماری در این زمینه دارد، اما سایر کشورها در این بخش فعال نیستند و این بازار را می‌توان به‌راحتی تسخیر کرد.
مهدوی با اشاره به شاخه‌های دیگر قابل بررسی گفت: حوزه دیگر، بحث آیین‌نامه‌های صدور مجوز برای خدمات امنیتی است. این خدمات مجموعه سازمان‌هایی است که بازار جذابی دارد و هنوز بکر مانده است. در ایران این حوزه در حال رشد بوده و حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد بازار فاوا را به خود اختصاص داده است. علاوه‌بر این، بخش آنتی‌ویروس قابلیت رشد زیادی دارد و می‌بینیم بازار غیررسمی آنتی‌ویروس سالانه ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد دارد که با کمک سرمایه‌گذاران خارجی می‌توان به آن رونق بخشید و با مدیریت، آن را توسعه داد.
سیدابوالقاسم محقق، کارشناس معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز از فرصت‌های سرمایه‌گذاری صنعت فناوری اطلاعات در ایران گفت: حوزه امنیت فضای تولید و تبادل اطلاعات، بازی و انیمیشن، بانکداری الکترونیک، سلامت الکترونیک، تجارت الکترونیک و خدمات موقعیت مبنا از جمله حوزه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری خارجی به شمار می‌آید و می‌تواند مورد توجه شرکت‌های خارجی قرار گیرد.
ان گوین وان نام از کره‌جنوبی در این نشست به عنوان سرمایه‌گذار حاضر شد و صنعت «آی‌اوتی» و تجهیزات آن (اینترنت اشیا) و نیز «اوتی‌تی» ‌(محتوای ویدئویی در اینترنت) و شبکه‌های تولید محتوا را از بهترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری ایران در صنعت فاوا نام برد.
نخستین روز از همایش ۳ روزه معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و کسب و کار در صنعت فناوری اطلاعات و ارتباطات شنبه ۲ مرداد برگزار شد. این همایش با حضور ۲۰ شرکت از ۱۲ کشور و با حمایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در محل اتاق بازرگانی ایران برپا شد.
هدف از برگزاری این همایش، معرفی توانمندی‌های علمی و فناوریکی ایران در حوزه آی‌سی‌تی، معرفی مزیت‌های رقابتی ایران در تولید نرم‌افزار و محتوا، تجهیزات و زیرساخت‌های آی‌سی‌تی و خدمات الکترونیک، تهیه فهرستی از فرصت‌های آماده سرمایه‌گذاری در حوزه آی‌سی‌تی ایران، اعلام قوانین سرمایه‌گذاری‌های خارجی در ایران و روش‌های تامین مالی پروژه‌ها به شیوه سرمایه‌گذاری خارجی است.
در این همایش شرکت‌های فعال در بخش آی‌سی‌تی از کشورهای هنگ‌کنگ، ترکیه، امارات، ارمنستان، چین، نیجریه، کره‌جنوبی، آلمان، هند، کانادا و روسیه حضور داشتند و نایب‌رییس مرکز تحقیقات آی‌تی کره‌جنوبی، مدیران ارشد نمایشگاه بین‌المللی سبیت آلمان و جیتکس امارات نیز از مهمانان این همایش بودند.


چاپ