توسعه صنعتی مرکز کشور، رهاورد سرمایه‌گذاری و فناوری

همایشی که در آن دیدگاه‌های صاحبان صنایع، دولتمردان، دستگاه‌ها و سازمان‌های مرتبط با تولید گفته و شنیده شد. اما در حاشیه برگزاری همایش نکوداشت این روز در پایتخت، صمت در گفت‌وگو با روسای سازمان‌های صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری، سمنان، فارس و قزوین به اهمیت گنجاندن این روز در تقویم ملی پرداخت که در ادامه خواهید خواند.

روز صنعت و معدن، نماد تلاش بیشتر برای افزایش اشتغال و تولید
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری در حاشیه نکوداشت روز «صنعت و معدن» در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه گنجاندن روزی به نام صنعت و معدن و به عبارتی روز تولید در تقویم سالانه کشور می‌تواند غنیمتی برای حوزه تولید و صنعت به شمار رود، اظهار کرد: از سال ۹۳ که بزرگداشت این روز از سوی دولتمردان به صورت جدی در سطح کشور در حال پیگیری و برگزاری است تبدیل به فرهنگی عمومی در استان‌ها شده به گونه‌ای که همگان متوجه شده‌اند که بار اشتغال و تولید داخلی بر دوش بخش صنعت و معدن است و این خود می‌تواند تاثیر فراوانی در حمایت از تولید داخلی داشته باشد.
سیدنعیم امامی با اشاره به اینکه اجرایی کردن و موثر نشان دادن اقدامات انجام شده در حوزه صنعت و معدن در گام نخست نیازمند جانمایی فرهنگ پذیرش تلاش این حوزه‌ها در عرصه عمومی است، ابراز کرد: نام‌گذاری یک روز در تقویم ملی و تبلیغات گسترده درباره آن می‌تواند ذهن مردم را برای پذیرش این اقدام فعال‌تر کند.
هرچند امروزه براساس سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، روز صنعت و معدن دارای مفهوم دیگری برای مردم است به گونه‌ای که هم‌اکنون از آن به عنوان نمادی برای تلاش بیشتر به منظور افزایش اشتغال و تولید یاد می‌کنند که این دیدگاه می‌تواند از افتخارات وزارت صنعت، معدن و تجارت به شمار رود.
وی با تاکید بر اینکه از نظر میانگین سرمایه‌گذاری صنعتی، اشتغال و تولید در حوزه صنعت، چهارمحال و بختیاری جایگاه ۲۰ کشوری را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: با توجه به اقدامات موثری که در زمینه تحقق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در سطح استان درنظر گرفته شده و تعامل بسیار مناسبی که میان بانک‌های عامل، سازمان صنعت، معدن و تجارت و مدیریت ارشد استان ایجاد شده به یقین جایگاه استان در پایان سال جاری از نظر توسعه‌یافتگی صنعتی تا ۲ رتبه افزایش خواهد یافت.رونق بخشیدن به تولید و صادرات با دریافت ایده‌های جدید
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت قزوین در حاشیه نکوداشت روز «صنعت و معدن» در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه گرامیداشت این روز باعث گرد هم آمدن مسئولان ارشد مرتبط با تولید در جمع تولیدکنندگان و صاحبان صنایع می‌شود، اظهار کرد: برگزاری این‌گونه همایش‌ها در سطح کشوری و استانی موجب بیان دیدگاه‌ها، انتقادها و پیشنهادهای صاحبان صنایع از مسئولان و در نقطه متقابل درخواست‌های مسئولان از تولیدکنندگان می‌شود که ادامه این روند پیشرفت صنعت و تولید محصول باکیفیت را به دنبال خواهد داشت.
علی پرزحمت با اشاره به نام‌گذاری سال جاری از سوی رهبر معظم انقلاب به «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» و تاکید ایشان و رییس‌جمهوری برای افزایش تولید و اشتغال در کشور، افزود: به نظر می‌رسد برگزاری این‌گونه همایش‌ها کمک فراوانی به توسعه این مهم در سطح کشور داشته باشد. در سال جاری باید با جدی گرفتن افزایش تولید و اشتغال، توسعه صادرات، جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی و استفاده از فناوری‌های روز دنیا، تولید کالای باکیفیت و رقابت‌پذیر را در دستور کار قرار داد تا به سیاست‌های مد نظر رهبر معظم انقلاب برای تحقق شعار سال دست یافت.
وی ادامه داد: با توجه به کمبود منابع مالی، دولت توانایی سرمایه‌گذاری در بخش‌های تولیدی و صنعتی را ندارد به همین منظور بهترین راه برای تامین منابع مالی مورد نیاز اجرایی کردن طرح‌های مختلف صنعتی و تولیدی، جذب سرمایه‌گذاری‌های داخلی و خارجی است تا بتوان در پساتحریم با استفاده از سرمایه‌های به‌دست آمده و دریافت ایده‌های جدید به تولید و توسعه صادرات رونق داد.
پرزحمت با تاکید بر اینکه جایگاه استان در بخش‌های مختلف ازجمله میزان سرمایه‌گذاری، اشتغال و پروانه‌های بهره‌برداری بین رتبه‌های ۵ و ۶ کشوری متغیر است، اظهار کرد: قزوین با توجه به میزان سرمایه‌گذاری، اشتغال صنعتی به همراه واحدهای در حال احداث و در حال فعالیت جایگاه مناسبی را در کل کشور به خود اختصاص داده که با درنظر گرفتن جذب سرمایه‌گذاری‌های خارجی (سرمایه‌گذارانی از فرانسه، ترکیه و آلمان) قزوین جزو استان‌های موفق در عرصه صنعت و تولید خواهد بود. این در حالی است که در استان هم‌اکنون بیش از ۳۰ واحد تولیدی فعال به صورت مستقیم یا مشارکت بیش از ۵۰ درصدی با سرمایه‌گذاری خارجی احداث شده و به بهره‌برداری رسیده است.
وی گفت: با توجه به محدودیت استقرار واحدهای تولیدی در شعاع ۱۲۰ کیلومتری پایتخت و فراهم بودن زیرساخت‌های لازم برای تولید در قزوین به نظر می‌رسد این استان می‌تواند محلی امن برای سرمایه‌گذاری و احداث واحدهای جدید و دانش‌بنیان باشد.پیشرفت صنعت کشور با ایجاد انگیزه برای افزایش تولید
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت فارس در حاشیه نکوداشت روز «صنعت و معدن» در گفت‌وگو با صمت با بیان اینکه گنجاندن روز صنعت و معدن در تقویم کشور الزامی است، اظهار کرد: برگزاری این‌گونه همایش‌ها به منظور قدردانی از کارآفرینان بخش صنعت و معدن و ایجاد انگیزه با گنجاندن این روز در تقویم کشور به حتم بخش کوچکی از تلاش‌های این گروه تولیدی جبران می‌شود که بی‌شک در توسعه اقتصادی و اجتماعی نقش بسزایی خواهد داشت.
علی همتی با تاکید بر اینکه گنجاندن این روز در تقویم سالانه تاثیری زیادی بر روند تولید و پیشرفت صنعت کشور دارد، افزود: البته محقق شدن روند فزاینده صنعت و تولید به چگونگی هر چه با شکوه‌تر برگزار کردن این روز در عرصه ملی دارد زیرا هرچه این مراسم به گونه‌ای برگزار شود که واحدهای تولیدی تمام تلاش خود را برای مطرح شدن در سطح ملی و بین‌المللی و دریافت نشان قرار دهند به حتم باعث ایجاد انگیزه برای افزایش تولید و کیفیت محصولات و درنهایت پیشرفت صنعت کشور خواهد شد.
وی با اشاره به جایگاه استان از لحاظ تولید و صنعت ابراز کرد: فارس در زمینه صدور جواز تاسیس از نظر تعداد جایگاه ۴ کشوری، از نظر میزان سرمایه‌گذاری صنعتی جایگاه ۴، اشتغال جایگاه ۱۴ و از نظر صدور پروانه بهره‌برداری صنعتی جایگاه ۵ را دارد.
البته این در حالی است که از نظر میزان سرمایه‌گذاری انجام شده و اشتغال دارای جایگاه ۱۲ و ۱۳ کشوری است که امید است در سال ۹۵ با بهره‌برداری از طرح‌های نیمه‌تمام و فعال‌سازی واحدهای راکد و نیمه‌فعال شاهد رونق اقتصادی و تولید هر چه بیشتر در استان باشیم.


چاپ