پروانه‌های غیر واقعی

حال آنکه به گفته کارشناسان دسته‌بندی استانی برای معرفی بیشترین و کمترین واحدهای صنعتی راکد منطقی نیست زیرا توسعه صنعتی در کشور یکنواخت شکل نگرفته است به‌طوری که برخی استان‌ها با بیشترین تعداد واحدهای صنعتی به‌عنوان استانی صنعتی و برخی دیگر دارای کمترین پروانه بهره‌برداری صادر شده و به‌عنوان استان کمتربرخوردار یا مناطق محروم شناخته می‌شوند.
در حال حاضر در ۷۸۰ شهرک و ناحیه صنعتی در کشور زمین صنعتی واگذار می‌شود که این امر نشان‌دهنده فعال بودن این شهرک‌ها و نواحی است. پیش از این در آمارهای سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های ایران آمده بود که حدود ۳۳هزار واحد صنعتی در ۷۳۴ شهرک و ناحیه صنعتی با امکانات زیرساختی مناسب وجود دارد و علاوه‌بر این، ۲۸هزار واحد صنعتی دیگر در حال ساخت است.
آمارها از تعطیلی ۷هزار و ۵۰۰ واحد صنعتی در شهرک‌ها حکایت دارد در حالی که از ابتدای سال با تشکیل کارگروه پایش قراردادهای راکد اقدام به جمع‌بندی و دسته‌بندی پرونده‌های اولویت‌دار شد. این امر از نظر کارشناسان، مهم‌ترین اقدام در زمان تخصیص اعتبارات و بسته‌های حمایتی شمرده می‌شود.
همچنین ۷۸درصد از مجموع واحدهای در حال ساخت به تعداد ۷۷هزار و ۴۴۶ واحد صنعتی در کشور وجود دارد که پیشرفت آنها بین صفر تا ۲۰درصد است. در حالی که عمده مشکلات صنایع کوچک کشور، روی ۵ محور استوار بوده و شامل کمبود دانش تولید و فناوری، اختلاف شرکا، نبود تولید محصولات باکیفیت و ارائه نشدن محصولات در بازارهای رقابتی است اما بیش از ۶۰درصد مشکلات صنایع کوچک مربوط به نقدینگی این واحدهاست.

 


فارس، پیشرو در فعال‌سازی
علی یزدانی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: نمی‌توان بیشترین و کمترین تعداد واحدهای صنعتی راکد را به تناسب استانی دسته‌بندی کرد چراکه استانی از مناطق محروم بوده و واحدهای تولیدی کمتری نسبت به استان‌های صنعتی دارد بنابراین طبیعی است که این مناطق کمتربرخوردار دارای واحدهای صنعتی راکد کمتری نسبت به استان‌های صنعتی باشند کما اینکه در بررسی‌ها این درصدهای رکود در مناطق توسعه‌یافته و کمتر توسعه‌یافته نزدیک به هم است.
یزدانی تصریح کرد: بهتر است در مقایسه رکود بین واحدهای صنعتی به نسبت پروانه‌های بهره‌برداری صادر شده، عمل کرد و در این صورت نیز باید توجه داشت که برخی از این پروانه‌های بهره‌برداری در ۲۰سال گذشته صادر شده بود که اکنون هیچ واحد صنعتی با این پروانه به بهره‌برداری نرسیده و وجود خارجی ندارد از این رو اقدامات لازم برای شناسایی و سلب این پروانه‌ها در حال انجام است.
رییس سازمان صنایع کوچک و شرکت شهرک‌های صنعتی ایران با بیان اینکه فارس در فعال‌سازی واحدهای صنعتی راکد موفق‌تر از سایر استان‌ها عمل کرده است، گفت: فعال‌سازی و به ظرفیت رساندن واحدهای صنعتی تعطیل و راکد در راستای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی دولت از ابتدای امسال در دستور کار قرار گرفته و بر همین مبنا تا ۷مرداد بیش از ۳۵هزار طرح و واحد صنعتی در سامانه بهین‌یاب ثبت‌نام کرده‌اند که ۱۰هزار پرونده بررسی شده و برخی از آنها به بانک‌ها معرفی شده‌اند تا از تسهیلات لازم برخوردار شوند.
تعیین تکلیف، قبل از ارجاع به مراکز حقوقی
کارگروه ویژه بررسی و پایش قراردادهای راکد شرکت شهرک‌های صنعتی و نیز کارگروه ایجاد رونق در بنگاه‌های کوچک و متوسط به‌منظور اجرای سیاست‌های دولت و سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی ایران برای حمایت از تولید و تولیدکننده تشکیل شده است.
طهمورث لاهوتی‌اشکوری، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: کارگروه پایش قراردادهای راکد شرکت شهرک‌های صنعتی از اسفند ۹۴ کار پژوهشی خود را شروع کرد و در هر استان با حضور نماینده بخش خصوصی، رییس خانه صنعت و معدن، نماینده سازمان صنعت، معدن و تجارت و همچنین معاون صنایع کوچک شرکت شهرک‌های صنعتی تشکیل شده است.
لاهوتی‌اشکوری با اشاره به شناسایی ۲۵۰ واحد راکد در شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان گفت: این کارگروه پایش برای رسیدگی به قراردادهای راکد یا پایین‌تر از ۶۰درصد پیشرفت فیزیکی تشکیل شده که برای پابرجایی یا فسخ قراردادها تعیین تکلیف کند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی گیلان تاکید کرد: هدف از تشکیل این کارگروه، تعیین تکلیف اراضی صنعتی راکد و ارجاع کمتر قراردادها به مراکز حقوقی و انجام اقدامات اولیه برای ادامه قراردادها است. در برخی موارد با ارائه راهکار می‌توان طرح‌های راکد را فعال کرد. در صورتی که مشکلات مربوط به بیمه، مالیات، بانک و... باشد به کارگروه رفع موانع تولید ارجاع داده می‌شود.
لاهوتی‌اشکوری ادامه داد: متقاضیانی که در سال‌های گذشته در شهرک‌ها و نواحی صنعتی گیلان زمین صنعتی دریافت کرده و عملیات ساخت واحد صنعتی خود را آغاز نکرده‌اند پس از گذشت تاریخ تعهد ساخت در دفترچه قرارداد و دریافت چند مرحله اخطار و مهلت، اگر در مدت تعیین‌شده اقدامی در زمینه ساخت و آغاز عملیات اجرایی انجام ندهند، اقدام به فسخ قرارداد و بازپس‌گیری زمین آنها می‌شود.
او معتقد است که این کارگروه این امکان را به سرمایه‌گذار و صنعتگر می‌دهد تا وضعیت حال حاضر خود را مشخص کند که آیا با حمایت و فعال شدن اقدام به سرمایه‌گذاری و تولید می‌کند یا از سرمایه‌گذاری انصراف داده و درخواست تسویه حساب می‌کند که این امر سبب جذب سرمایه‌گذاران جدید و احیای واحدهای صنعتی می‌شود.

 


شناسایی و پایش ۱۷۰ قرارداد راکد در لرستان
فرزاد محمدی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان در گفت‌وگو با صمت اظهار کرد: تاکنون دو جلسه کارگروه پایش تشکیل شده و تمام ۱۷۰ قرارداد راکد شناسایی شده اعم از زمین‌های خالی و واحدهای بهره‌برداری شده با حضور صاحبان صنعت جمع‌بندی و برای غایبان نیز تصمیم‌گیری کارگروه پایش ارسال می‌شود.
او با بیان اینکه بهره‌برداری از طرح صنعتی با مساحت زیر ۲هزارمتر در کمتر از ۱۸ ماه مشمول بخشودگی می‌شود، ادامه داد: حداکثر مدت بهره‌برداری از طرح صنعتی در شهرک‌ها ۳۰ ماه است. اما در کل مدت‌زمان بهره‌برداری از طرح‌های صنعتی در بعد مساحت احداث شده، متفاوت است.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی لرستان تاکید کرد: این کارگروه پایش با هدف شناسایی واحدهای راکد شکل گرفته درحالی که کارگروه ایجاد رونق برای عمومیت صنعت تشکیل شده است. همچنین در برخی موارد مشکلات سرمایه‌گذاران مربوط به امور بیمه، مالیات، بانک‌ها و... در ستاد تسهیل و کارگروه رفع موانع تولید رفع می‌شود.


اصفهان، صنعتی‌ترین استان با ۳۰درصد واحدهای راکد
اصفهان صنعتی‌ترین استان کشور است و از این رو ساماندهی مراکز صنعتی این استان امری لازم‌الاجراست.
در این راستا، محمدجواد بگی، مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان از وجود ۷۶ مصوبه احداث شهرک صنعتی در استان خبر داد و گفت: تاکنون ۶۸ شهرک و ناحیه صنعتی در اصفهان راه‌اندازی و عملیاتی شده است.
بگی با اشاره به مقام نخست اصفهان در زمینه تعداد و مساحت اراضی صنعتی قابل واگذاری افزود: اصفهان به دلیل داشتن‌بیشترین واحد صنعتی در کشور، عنوان صنعتی‌ترین استان کشور را به خود اختصاص داده است. به گفته مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان، هم‌اکنون حدود ۳۰درصد واحدهای صنعتی استان راکد و ۳۰درصد با زیر ظرفیت اسمی خود فعال هستند.
مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی اصفهان همچنین افزود: ۴۰درصد دیگر نیز با بحران‌های موجود با توجه به مدیریت خوب واحد، فعالیت قابل قبولی دارند. علت اینکه این آمار در شهرک‌های صنعتی بالاتر است، استقرار بنگاه‌های اقتصادی خرد (SME) در شهرک‌هاست؛ چراکه مشکلات آنها در هنگام شرایط بحرانی نسبت به بنگاه‌های بزرگ بسیار بیشتر است.


زنجان، پایین‌تر از متوسط کشوری
به گفته جمشید انصاری، استاندار سابق زنجان و رییس سازمان اداری و استخدامی کشور، عمده واحدهای صنعتی این استان از واحدهای کوچک بوده و از مجموع یک‌هزار و ۴۰۹ واحد ۳۳۶ واحد، صنعتی استان راکد یا تعطیل هستند که این تعداد در حدود ۲۶ درصد واحدهای استان به شمار می‌رود که پایین‌تر از متوسط کشوری است.
وی معتقد است که همه ۳۶۶ واحد تعطیل در زنجان مربوط به این دوره نیست و برخی از این واحدها ۲۰ سال است که تعطیل هستند. در دوره دولت دهم بیشترین تعداد تعطیلی واحدهای صنعتی در زنجان بوده به طوری‌که ۱۴۸ واحد صنعتی قبل از سال ۹۲ تعطیل شده است. کمتر از ۱۰درصد واحدهای صنعتی غیرفعال استان مربوط به دوره دولت فعلی است. از تعداد ۳۶۶ واحد تعطیل در استان زنجان ۱۶۴ واحد در داخل شهرک‌های صنعتی استان قرار دارد و از ۱۶۴ واحد غیرفعال ۱۶ واحد بعد از سال ۱۳۹۲ تعطیل شده است.
با وجود این، تمام واحدهای تعطیل شده قابلیت راه‌اندازی ندارند، به گونه‌ای که از ۱۶۴ واحد غیرفعال شهرک‌های صنعتی استان، فعال‌سازی ۴۵ واحد در برنامه سال ۹۵ قرار دارد. ۱۱۹ واحد غیرفعال باقی‌مانده که امسال نیز برای فعال‌سازی آنان هیچ برنامه‌ای نداریم، زیرا ۳۹واحد از واحدهای صنعتی غیرفعال استان توجیه اقتصادی برای راه‌اندازی دوباره ندارند. همچنین ۱۵ واحد به‌دلیل بدهی بسیار به بانک‌ها در تملک آنها قرار گرفته‌اند و امکان فعال‌سازی ندارند.
به گزارش صمت فعال‌سازی و به ظرفیت رساندن واحدهای صنعتی راکد از سوی کارگروه پایش در استان‌ها در حال اجراست اما شرط اصلی دولت برای پرداخت تسهیلات حمایت از واحدهای با توجیه اقتصادی و داشتن بازار است تا برای بهره‌برداری آنها تا پایان امسال اقدام شود.


چاپ