صدای چرخ رونق در صنعت چهارمحال و بختیاری

به گزارش خبر نگارصمت از چهار محال و بختیاری* با این وجود، در سال‌های اخیر شاهد بروز مشکلاتی در بخش‌های پرمزیت صنعتی بوده‌ایم که صنعت چهارمحال و بختیاری نیز این امر مستثنا نبوده است. افزایش تعداد واحدهای تعطیل صنعتی، نبود انگیزه لازم برای سرمایه‌گذاری، مشکلات رکود و کمبود آب موردنیاز از جمله عواملی است که صنعت این استان را با چالش‌های فراوانی مواجه کرده است.
خوشبختانه با آغاز سال ۹۵ و نام‌گذاری آن به «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» از سوی رهبر معظم انقلاب اسلامی بارقه‌های امید در صنعت این استان به چشم می‌خورد، به طوری که نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکرد نیز در این زمینه معتقد است اجرای برنامه‌های «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل» باعث ایجاد به هم پیوستگی داخلی و باور و امید عمومی شده است. به گفته حجت‌الاسلام محمدعلی نکونام، در سال‌های گذشته بارها بحث اقتصاد مقاومتی مطرح شد ولی در حد شعار بود و عملیاتی نشده بود و امسال عملیاتی شده است.


رونق صنعت استان
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری گفت: با تلاش و جدیت دولت یازدهم و به‌ویژه از ابتدای امسال تاکنون، ۷ طرح و واحد بزرگ تولیدی شامل فولاد سفیددشت، واحد تولید و بسته‌بندی آب معدنی، ورق پوشش‌دار تاراز، نساجی حجاب، پرتودهی گاما (شارپو ایرانیان)، پتروشیمی لردگان و متالوژی آسیا رونق گرفته و برخی به مرحله تکمیل و بهره‌برداری رسیده است.
سیدنعیم امامی افزود: در ۳ سال فعالیت دولت یازدهم تاکنون در استان ۸ واحد بزرگ تولیدی و صنعتی شامل صبا فولاد زاگرس، نان صنعتی، کاشی پاسارگاد، ذوب و ریخته‌گری، مخازن کمپوزیتی، ذوب‌ریسی و نیترات پتاسیم فعال و وارد چرخه تولید شده است. رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری با بیان اینکه از ابتدای دولت یازدهم تا پایان سال گذشته ۲۱۹ پروانه بهره‌برداری واحد تولیدی و صنعتی در استان صادر شده است، اظهار کرد: میزان سرمایه‌گذاری این تعداد پروانه صادر شده ۴ هزار و ۵۴۵ میلیارد ریال و ظرفیت اسمی اشتغال ۲ هزار و ۲۰۰ نفر بوده است. امامی گفت: سال جاری در راستای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی ۳ هزار و۶۰۰ تا ۴ هزار میلیارد ریال تسهیلات ارزان‌قیمت برای رونق واحدهای تولیدی و صنعتی راکد اختصاص می‌یابد. وی اظهار کرد: در راستای تحقق شعار «اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل»، ۲۹۵ واحد تعطیل و نیمه‌تعطیل تولیدی و صنعتی استان تا پایان سال جاری فعال می‌شود.
رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت چهارمحال و بختیاری ادامه داد: پس از بررسی و تشکیل کارگروه و کمیته‌های تخصصی رونق تولید و بازگشت دوباره واحدهای نیمه‌تعطیل و تعطیل، هم‌اکنون ۸۲ طرح و واحد صنعتی برای دریافت تسهیلات اقتصاد مقاومتی به بانک‌های عامل معرفی شدند. امامی پیش‌بینی کرد، تا امسال۵۰ طرح تولیدی و صنعتی با پیشرفت فیزیکی بالای ۶۰ درصد در استان در صورت تخصیص اعتبار بهره‌برداری شود. وی با بیان اینکه ۴۰ طرح صنعتی و کشاورزی با اعتبار ۴۵۵ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شد، افزود: تمامی طرح‌های تولیدی و تبدیلی بعد از بررسی‌های انجام شده به بانک‌ها معرفی می‌شود.

 


حمایت همه‌جانبه از تولیدکنندگان
براساس آمارها، درحال‌حاضر ۱۲۸۸ واحد تولیدی و صنعتی و حدود ۳۰ هزار واحد صنفی در چهارمحال و بختیاری مشغول فعالیت هستند. بی‌شک رفع مشکلات این واحدها می‌تواند نقش مهمی در رونق اقتصاد و بازار این منطقه داشته باشد و شواهد نشان می‌دهد که رویکرد دولت تدبیر و امید نیز حمایت کامل از تولیدکنندگان و صنعت بوده است. از سوی دیگر به‌تازگی نیز رفع مشکل ۶۹ طرح تولیدی در چهارمحال و بختیاری در این ستاد تصویب شده که به نظر می‌رسد مقدمات بهبود واحدهای تولید استان در حال فراهم شدن است. مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی چهارمحال و بختیاری در این زمینه گفت: هم‌اکنون ۲۱ شهرک و ناحیه صنعتی در استان فعال است که هزار و ۵۵۹ قرارداد واگذاری زمین با سرمایه‌گذاران در این مناطق منعقد شده است.
علیرضا شفیع‌زاده اظهار کرد: تمامی زیرساخت‌های لازم برای فعالیت اقتصادی و استقبال از سرمایه‌گذاران در شهرک‌های صنعتی استان مهیاست.
به گفته وی، تامین آب برای برخی صنایع استان به‌ویژه صنایع شرق، مهم‌ترین مشکل در این بخش است که با اجرای طرح انتقال آب بن به بروجن این مسئله با جدیت پیگیری می‌شود.
* سیدمعبود ستوده / دبیر کمیته اقتصادی جمعیت زاگرسیان ایران اسلامی


چاپ