هماهنگی برای تحرک بازار مسکن

گروه اقتصاد: صندوق پس‌انداز یکم بانک مسکن با افتتاح حساب ۸۰ میلیون تومانی مسکن افتتاح شد. در مراسم رونمایی این صندوق که با حضور وزیر راه و شهرسازی، رییس کل بانک مرکزی، معاون مسکن و ساختمان این وزارت و مدیرعامل بانک مسکن در شعبه مستقل مرکزی این بانک برگزار شد،

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در بحث مسکن به یک بانک توسعه مسکن نیازمندیم، اظهار کرد: بانک مسکن باید به ماموریت اصلی خودش بازگردد. جان‌مایه بحث امروز نیز آغاز رسمی تغییر جهت بانک مسکن به سمت یک بانک توسعه‌ای است.

آخوندی با بیان اینکه با وضعیت بغرنج اقتصادی مواجه هستیم، گفت: پول بانک‌ها، بودجه دولت و حیات‌خلوت دولت نیست. تسهیلات تکلیفی برای بانک‌ها خیانت در امانت است، ظاهر دلنشینی دارد اما واقعیت آن است که این یک نوع مداخله است.
او در ادامه با بیان اینکه مداخلات دولت پیشین در بانک‌ها خیانت در امانت بود ادامه داد: چنانچه از مسئولی پرسیده شود با یک درآمد مشخص برای خانه‌دار شدن چه کاری باید انجام داد، اگر مسئول بدون لکنت پاسخ دهد مجموعه سیاستگذاری‌های دولت در امر مسکن یعنی تلفیق اقتصاد خُرد و اقتصاد کلان، منجر به خانه‌دار شدن مردم و توسعه بخش مسکن خواهد شد.
آخوندی با بیان اینکه در حساب صندوق پس‌انداز یکم، مردم با پس‌انداز پس از ۶ ماه تا سقف ۷ برابر تسهیلات دریافت می‌کنند، افزود: مدل پرداخت این تسهیلات ساده است و فکر می‌کنم این مدل می‌تواند به اقتصاد خانوار برای خانه‌دار شدن و اقتصاد کلان در تجهیز منابع کمک کند.
وی با بیان اینکه از بانک مسکن می‌خواهیم برای پروژه‌های خاص راهکارهای خاص ارائه دهد، تصریح کرد: بانک مسکن برای توسعه شهرهای جدید، بهسازی بافت‌های فرسوده و ناکارآمدی بافت‌ها راه‌حل مالی و پولی ارائه کند.
او در حاشیه این مراسم هم با بیان اینکه حساب امانی پیش‌فروش مسکن تا پایان خرداد به شعب بانک‌ها ابلاغ می‌شود، گفت: به دنبال اقدامات لحظه‌ای و ایجاد شوک در بازار مسکن نیستیم. وی با تاکید براین موضوع که کارها در بخش مسکن به صورت کارشناسی شده انجام می‌شود، ضمن اینکه تقاضاهای بخش مسکن متنوع و برای گروه‌های مختلف طرح‌های مناسبی ارائه شده است، افزود: باید یک حرکت پایدار در این مسیر داشته باشیم و نمی‌توان حرف‌های لحظه‌ای در این بخش زد. وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه مردم باید به سیستم بانکی اعتماد داشته باشند، تصریح کرد: همه برنامه‌های بخش مسکن را نمی‌توان در یک دوره فشرده وارد بازار کرد بنابراین فاصله معقولی برای اجرای سیاست‌ها و برنامه‌های این بخش مورد نیاز است.


مسکن مهر، چالش اقتصاد ایران
ولی‌الله سیف، رییس کل بانک مرکزی هم در مراسم رونمایی از صندوق پس‌انداز یکم بانک مسکن، با اشاره به این موضوع که ایران در شرایط اقتصادی خاصی قرار دارد و در امسال کار بسیار سخت و پیچیده‌ای پیش‌رو داریم و نکته مهم آن کنترل تورم با ورود به هسته سخت خود است، براین موضوع تاکید کرد که باید دستاوردهای بزرگ دولت یازدهم در کنترل و کاهش تورم استمرار یابد.
وی با تاکید بر این موضوع که مسکن‌مهر اقتصاد ایران را به چالش کشید، با اشاره به رشد اقتصادی کشور در سال ۹۳ پس از ۸ دوره رکود ادامه داد: برای استمرار این وضعیت، دولت انضباط پولی و مالی را سرلوحه اقدامات خود قرار داده است.
وی با اشاره به جایگاه ویژه مسکن در اقتصاد ایران به‌عنوان محرک اقتصادی و زمینه‌سازی مسکن برای رشد اقتصادی، به هماهنگی بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی برای تحرک در بخش مسکن اشاره و اظهار کرد: در گذشته بانک مسکن از بانک توسعه‌ای به بانک تجاری تبدیل شد که هم‌اکنون در حال بازگشت به جایگاه خود به‌عنوان بانک
توسعه‌ای ـ تخصصی است و این بانک باید به رسالت سابق خود برگردد؛ زیرا تبدیل بانک توسعه‌ای به بانک تجاری افتخار نیست.
سیف با اشاره به سوابق و تجربه‌های خوب بانک مسکن در گذشته درباره خانه‌دار کردن مردم افزود: نباید انتظار داشته باشیم همه بانک‌ها همه کاری انجام دهند؛ لطمه‌هایی که در دولت گذشته به بانک مسکن وارد شد، به دلیل استفاده نکردن از این بانک در زمینه کاری تخصصی خود بود.


اهمیت نقش بانک مسکن به عنوان بانک توسعه‌ای
وی با بیان اینکه اگر بانک مسکن به رسالت اصلی خود به عنوان بانک توسعه‌ای ـ تخصصی در حوزه مسکن برگردد، می‌تواند از تجارب سابق خود در خانه‌دار کردن مردم بهره ببرد، تأکید کرد: این اقدام در همه جای دنیا انجام می‌شود و بانک‌های توسعه‌ای در خدمت اهداف دولت‌ها در توسعه بخش‌های خاص مانند مسکن قرار دارند. البته ما در ایران، در کنار توسعه‌ای، نام تخصصی را هم به بانک مسکن افزوده‌ایم. ضمن اینکه بانک مسکن می‌تواند پیشروی نظام بانکی در بخش مسکن باشد و تجارب خود را درباره خانه‌دار کردن مردم به بانک‌های دیگر نیز منتقل کند.
رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به پیگیری‌های وزیر راه و شهرسازی درباره افزایش سقف وام بانک مسکن در جلسات بانک مرکزی و شورای پول و اعتبار ادامه داد: این وزارت در آغاز کار دولت با مشکلات زیادی به‌ویژه در بخش مسکن مهر روبه‌رو بود و این طرح چالش‌های زیادی برای کشور ایجاد کرد و کل اقتصاد ایران را به چالش کشید؛ اما به مرور وزیر راه و شهرسازی توانست در این دو سال نخست به اتمام واحدهای نیمه‌کاره پرداخته و سپس با تمدید منابع مالی درگیر در مسکن مهر، این منابع را به حوزه ساخت‌وساز و خرید مسکن انتقال دهد و استمهال ۱۰ساله منابع مسکن مهر نیز به همین دلیل بود.

وی با تأکید بر توانایی اداره صندوق پس‌انداز مسکن یکم به صورت خودکفا خاطرنشان کرد: بانک مسکن هم نیاز به تقویت دارد؛ زیرا نظام بانکی کشور در سال‌های گذشته درگیر تحریم، افزایش ناگهانی نرخ ارز، انباشته شدن معوقات بانکی و... بود.
این سیاست‌گذار پولی و بانکی کشور یکی از چالش‌های اصلی نظام بانکی را کفایت نداشتن سرمایه بانک‌ها بیان و اظهار کرد: بانک‌ها اثرگذاری محدودی در اقتصاد کشور دارند. اقتصاد ما بانک‌محور بوده و ۸۵ درصد تامین مالی پروژه‌های مختلف در ایران از طریق بانک‌ها انجام می‌شود؛ در حالی که در دنیا این وظیفه میان بانک‌ها و بازار سرمایه تقسیم شده است. به دلیل همین اثرگذاری محدود بانک‌ها در اقتصاد و گسیل داده شدن منابع آنها به بنگاه‌های بزرگ، امکان حمایت بانک‌ها از بنگاه‌های کوچک وجود ندارد.
وی با ناکافی دانستن مصوبه اخیر مجلس درباره افزایش سرمایه بانک‌ها، خواستار همکاری بیشتر مجلس در این زمینه شد و گفت: توسعه نظام بانکی، افزایش تعداد بانک‌ها نیست؛ بلکه تقویت بنیه اقتصادی بانک‌ها، تزریق نقدینگی به آنها و افزایش سرمایه بانک‌هاست؛ اقدامی که می‌تواند تحولی بزرگ در نظام بانکی ایجاد کند.


حساب برخی بانک‌ها قرمز شد
سیف در حاشیه این مراسم با تاکید بر این موضوع که در بحث افزایش سطح وام عوامل مختلفی از جمله امکان بازپرداخت از سوی وام‌گیرندگان و همچنین اتکای افزایش به منابع بانکی مدنظر بانک مرکزی قرار دارد به این موضوع اشاره کرد که نباید بانک‌ها برای افزایش سطح وام به سمت بانک مرکزی دست دراز کنند. وی در ادامه یادآور شد: برخی از بانک‌ها به دلیل اینکه حساب آنها نزد بانک مرکزی قرمز شده بود، نتوانستند وارد فرآیند پرداخت وام شوند البته تعدادی از بانک‌ها با برطرف شدن این مشکل اقدام به پرداخت تسهیلات کرده‌اند.
رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه با کار کارشناسی هرگونه آثار سوءتورم را بررسی می‌کنیم، بیان کرد: بسته‌های جدیدی که در بخش وام مسکن ارائه می‌شود را نمی‌توان در یک دوره فشرده عملیاتی کرد. سیف درباره لیزینگ مسکن نیز گفت: تمام ایده‌های مربوط به لیزینگ مسکن روی میز بانک مرکزی است و به‌تدریج اجرایی می‌شود. وی با بیان اینکه لیزینگ مسکن نیاز جامعه هدف خاصی را تأمین می‌کند، اعلام کرد: این طرح به نظام بانکی معرفی می‌شود تا به این ترتیب تحرک لازم در بخش مسکن ایجاد شود. رییس کل بانک مرکزی همچنین از احتمال افزایش وام مسکن خبر داد.


چاپ