وام مسکن، امیدی برای رونق بورس

کیمیا بامدادیان- گروه اقتصاد: در حالی که مسکن در رکود عمیقی به سر می‌برد، اقتصاددانان تیم دولت معتقدند، رونق مسکن می‌تواند شرایطی را فراهم آورد تا کشور از رکود خارج شود و به همین دلیل مصرانه تمام تلاش خود را برای خروج مسکن از رکود به کار گرفته‌اند.

دولت تدبیر و امید، برخلاف دولت قبلی که تولید و عرضه مسکن را تسهیل کرده بود، درصدد تحریک تقاضای مسکن با استفاده از افزایش قدرت خرید متقاضیان است. برخی از کارشناسان معتقدند افزایش وام مسکن در کوتاه‌مدت و حتی میان‌مدت کمکی به رونق تولید در صنایع مرتبط با آن مانند سیمان، کاشی و فولاد نخواهد کرد و از آنجایی که بسیاری از این صنایع در بازار سرمایه نیز حضور دارند، افزایش وام مسکن حداقل در کوتاه‌مدت نمی‌تواند موجب رونق بازار سرمایه نیز شود. از سوی دیگر حدود یکی دو سال از زمان تولید تا بهره‌برداری مسکن زمان لازم است و رونق معاملات مسکن در تابستان امسال هیچ کمکی به خروج صنایع مرتبط و به دنبال آن بازار سهام از رکود در سال ۹۴ نخواهد کرد. از طرفی صنایع سیمان، کاشی و.. آنقدر با مازاد عرضه روبه‌رو هستند که در صورت رونق هم جوابگوی بازار خواهند بود.

 

تحریک تقاضا
در این‌باره یکی از کارشناسان بازار سرمایه معتقد است، در صورتی که افزایش میزان وام مسکن منجربه تحریک طرف تقاضا شود و مردم به سوی خرید مسکن روی آورند، می‌توان امیدوار بود رکود فعلی حاکم بر بازار مسکن تاحدودی رفع شود.
محمد دارستانی در گفت‌وگو با صمت به گروه‌های مختلف صنعت ساخت‌وساز اشاره کرد و گفت: در صورتی که سازندگان، انبوه‌سازان و گروه‌های دیگر به نتیجه برسند که می‌توانند با یک میزان سود مشخص واحدهای خود را ساخته و به فروش برسانند، به ساخت مسکن روی می‌آورند.
وی رونق در ساخت‌وساز را موجب رونق در صنایع وابسته دانست و گفت: درحال حاضر صنایع مرتبط با مسکن نیز نمی‌توانند از رونق برخوردار باشند زیرا درحال حاضر برای تیرآهن، میلگرد، کاشی و سیمان هیچ تقاضایی وجود ندارد تا آنها هم به تولید بپردازند و درنتیجه آن بتوانند به سهامداران خود سود تقسیم کنند.

دارستانی به صنایع مختلف در بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: در حال حاضر صنایع و شرکت‌های بسیاری در بازار سرمایه وجود دارند که به دلیل رکود حاکم بر اقتصاد و بازار مسکن در رکود عمیقی فرو رفته‌اند و در صورتی‌که طرف تقاضا تحریک شود و مردم قدرت خرید بیشتری پیدا کنند و میزان تقاضای مسکن افزایش یابد، این موضوع موجب خواهد شد تا صنایع وابسته به آن که در بازار سرمایه نیز فعالیت می‌کنند از رونق نسبی برخوردار شوند.

وی در ادامه بیان کرد: هنوز بسیار زود است که بخواهیم اثر افزایش میزان وام مسکن را روی صنایع حاضر در بورس ببینیم زیرا این وام پس از یک سال سپرده‌گذاری پرداخت و به بازار تزریق می‌شود.
دارستانی سهم بخش مسکن را در اقتصاد کشور بسیار بزرگ دانست و گفت: بخش مسکن در اقتصاد کشور ما بسیار بزرگ است در صورتی‌که در کشورهای پیشرفته این‌گونه نیست. بزرگی این صنعت در اقتصاد باعث شده که حتی بازارهایی مانند بازار سرمایه هم به دلیل وجود صنایع مرتبط در این بازار، در رکود بیشتری فرو برود.

 

تعدیل قیمت‌ها
در این باره مدیر صندوق سرمایه‌گذاری تدبیرگران فردا نیز معتقد است، افزایش میزان وام مسکن می‌تواند اثر روانی بر این بازار بگذارد. اما با توجه به آنکه این بازار در رکود عمیق فرو رفته و بسیار منفی است، افراد و فعالان این بازار توجه چندانی به اخبار مثبت نشان نمی‌دهند و تا زمانی‌که بازار از روند نزولی خود خارج شود، به همین شکل ادامه خواهد داشت.
علیرضا مستقل در گفت‌وگو با صمت با اشاره به اینکه صنایع مرتبط با مسکن در بازار سرمایه نیز فعال هستند، گفت: هرچند عملیاتی‌شدن افزایش وام مسکن و همچنین رونق بازار مسکن تاحدودی زمان می‌برد اما می‌تواند به کلیت بازار مسکن کمک کند و به دنبال آن صنایع مرتبط نیز در بازار سرمایه رونق پیدا کنند. وی در ادامه به بیان مشکلات بازار مسکن در زمان کنونی پرداخت و افزود: مشکل مهم بازار مسکن، میزان قدرت خرید مردم، نقدینگی در کل جامعه و ارزش ساختمان‌ها باتوجه به اندازه اقتصاد کشور است.
بنابراین لازم است، قیمت مسکن تعدیل شود تا رونق به آن بازگردد و به دنبال آن صنایع دیگر مانند تیرآهن و کاشی و سرامیک نیز در بازار سرمایه از رونق برخوردار شوند. مستقل افزایش وام مسکن را مناسب دانست و گفت: درحال حاضر افراد از قدرت خرید مناسب برخوردار نیستند و نمی‌توانند با قیمت‌های کنونی، مسکن خریداری کنند بنابراین لازم است قیمت‌ها نیز در این بازار تعدیل شوند تا رونق به بازار مسکن بازگردد و به دنبال آن صنایع مرتبط و حتی غیرمرتبط از رونق برخوردار شوند و بازار سرمایه هم رشد نسبی را تجربه کند.
 اما به‌طور کلی صنایع بورسی با انواع و اقسام فشارها ازجمله رکود عمیق اقتصادی، افزایش نیافتن قیمت محصولات و حاشیه سود پایین و عوارض روبه‌رو بوده‌اند که این موضوع موجب ریزش شدید قیمت سهام آنها در بورس شده است. در صورتی که بازار مسکن به سبب تحریک طرف تقاضا از رونق نسبی برخوردار شود و به خروج رکود از اقتصاد بینجامد، به‌طور قطع بازار سرمایه نیز از رشد برخوردار خواهد شد.


چاپ