دوئل اروپایی‌ها و امریکایی‌ها

گروه خودرو: تقابل میان خودروها با نشان(برند)های مختلف از کشورها و قاره‌های متفاوت همواره دیدنی بوده است. شاخ و شانه کشیدن این خودروهای خاص با یکدیگر همیشه جذاب و دیدنی بوده و خودروسازان با درنظر گرفتن توانمندی‌های خود در طراحی پیشرانه‌ها همچنین طراحی داخلی و بدنه، قدرت خود را به رخ حریف می‌کشند.

در میان رقابت بین خودروهای اسپرت امریکایی با نامداران اروپایی به سراغ خودرو زیبا و ظریفی از ایتالیا رفتیم و آن را در مقابل یک غول خشمگین زهردار امریکایی قرار دادیم. در این بین برای هر خودرو اسپرت یا ماسل امریکایی سعی داریم بهترین رقیب اروپایی آن را انتخاب کنیم.

 

 


فراری در برابر وایپر، جدال اسب و افعی
دوج «وایپر» همیشه یک خودروی پرسروصدا بوده است. اعداد دیوانه‌وار، هندلینگ دیوانه‌کننده؛ طوری که هیچ وقت به ذهن‌تان خطور نمی‌کند آن را در کنار یک مدل اروپایی و به‌ویژه در پیست قرار دهید. اگر می‌خواهید یک آزمایش در مسیر مستقیم انجام دهید، «وایپر» می‌تواند از عهده آن برآید، ولی در غیراین صورت، «وایپر» به هیچ‌وجه نمی‌تواند با پورشه و فراری رقابت کند.
با اینکه «وایپر» هنوز چند مرحله از دیگر امریکایی‌ها عقب است، ولی هنوز هم می‌توان از آن در کنار بزرگان عضلانی امریکایی نام برد. موتور بزرگ V۱۰ نسبت به نسل‌های قبلی این خودرو، بسیار راحت‌تر به حداکثر عملکرد خود می‌رسد و قبل از اینکه «کوروت» Z۰۶ بیرون بیاید، «وایپر» SRT برای مدتی کوتاه تنها کوپه دو سرنشینه امریکایی با دیفرانسیل عقب و قدرت بالای ۶۰۰ اسب بخار موجود در بازار بوده است.

در همین حال، برخی مشخصه‌های قدیمی «وایپر» همچنان پابرجا مانده‌اند؛ از جمله پدال‌هایی که به سمت چپ زاویه داشته و نمای غیرعادی ایجاد می‌کنند، همین‌طور فضای کابین با راحتی کم و صدای بالای موتور (نه از نوع خوب آن). در همین حال، موتور V۱۰ از نوع تنفس طبیعی است، به این معنا که چیزی بین پدال و موتور قرار نمی‌گیرد و خبری از تاخیر توربو نخواهد بود. SRT «وایپر» برای رسیدن به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت تنها ۵/۳ ثانیه زمان لازم دارد. وقتی برای این مقایسه «وایپر» را در برابر ۴۵۸ ایتالیا قرار دادیم، این کار در ابتدا اندکی احمقانه به نظر می‌رسید؛ چراکه در یک طرف یکی از بهترین سوپرماشین‌های ساخته شده در صنعت خودرو را داشتیم و در طرف دیگر دوج «وایپر» قرار داشت. ولی بعدها معلوم شد این دو انتخاب مناسبی بوده‌اند. در این میان، «مرسدس-AMG GT» با قدرت ۵۱۰ اسب‌بخار و صفر تا ۱۰۰ برابر ۸/۳ ثانیه و همین‌طور، «استون‌مارتین» V۱۲ «ونتیج S » با قدرت ۵۷۳ اسب‌بخار و شتاب ۷/۳ ثانیه مدنظر قرار داشتند. مشکل این بود که قدرت مرسدس بیش از حد نسبت به «وایپر» کمتر بود و همچنین «استون‌مارتین» در عین حال که قدرتش کمتر بود، ۲۰۰ کیلوگرم وزن بیشتر داشت. بنابراین تنها مدل دیفرانسیل عقبی که می‌توانست نزدیک‌ترین شرایط را به «وایپر» داشته باشد، باوجود اختلاف قدرت ۸۰ اسب‌بخاری و گشتاور ۳۰۳ نیوتن‌متری، فراری ۴۵۸ ایتالیا بوده است؛ خودرویی سبک‌تر و به مراتب چابک‌تر از «وایپر».

البته باید اذعان کرد ۴۵۸ ایتالیایی یک شاهکار خودروسازی است. این خودرو جوایز خودرویی بسیاری را از آنِ خود کرده است. در واقع، برای انتخاب بین این دو، بدون توجه به قدرت و گشتاور «وایپر»، فراری گزینه مناسب‌تر و مطمئن‌تری به نظر می‌آید. موتور V۸ با تنفس طبیعی در ۴۵۸ ایتالیایی قدرتی معادل ۵۷۰ اسب‌بخار تولید می‌کند که به هیچ‌وجه نباید آن را دست‌کم گرفت. با این خودرو، در مدت ۴/۳ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسید و در همین حال با رسیدن به دور موتور ۹۰۰۰، تا ۳۲۳ کیلومتر بر ساعت پیش خواهید رفت. درون کابین نیز، همه چیز به زیبایی طراحی شده و کنترل‌ها در جهت راحتی راننده قرار دارند؛ چیزی که در این نوع خودروها لازم خواهد بود. دید از پنجره‌ها چندان مناسب نیست، ولی به هر حال، بهتر از «وایپر» است.

قیمت ۴۵۸، حدود ۵/۲ برابر «وایپر TA ادیشن» جدید است ولی در این حالت، باید گفت که هزینه بالاتر ارزش آن را خواهد داشت. «وایپر» یک خودروی سریع، با کنترل بیشتر و آرام‌تر نسبت به قبل شده است، اما ۴۵۸ یک خودرو کامل است. تفاوت قیمت در اینجا کاملا با ظاهر بهتر، صدای به مراتب گوش‌نوازتر، فضای راحت‌تر در داخل کابین، کیفیت رانندگی بالاتر و طراحی و ساخت بهتر و… توجیه‌پذیر است.

 


کُری مرسدس برای گربه جهنمی!
در ادامه دو مدل هل‌کت، کادیلاک CTS-V جدید و تسلا مدل S P۸۵D در مقابل حریفان اروپایی خود صف‌آرایی خواهند کرد. در اینجا می‌خواهیم یک چالش بزرگ ایجاد کنیم و دو خودرو از دو کلاس بسیار متفاوت را رو در روی هم قرار دهیم.

 


دوج چلنجر SRT هل‌کت در برابر مرسدس‌بنز S۶۵ AMG کوپه
کمترین ایراد را می‌توان از چلنجر «هل‌کت» گرفت. این خودرو، فوق‌العاده است. قدرت، قیمت، ظاهر و خشونت آن جالب‌توجه است. در زیر کاپوت جذاب این خودرو، یک موتور ۲/۶ لیتری سوپرشارژر HEMI V۸ قرار گرفته که قدرتی به اندازه ۷۰۷ اسب‌بخار در کنار گشتاور ۸۸۱ نیوتن‌متری در اختیار شما قرار می‌دهد. دوج از چلنجر «هل‌کت» با عنوان «نهایت قدرت عضلانی در یک خودروی GT» نام می‌برد که چندان هم بیراه نیست. این خودرو مسیر یک‌چهارم مایل را در ۸/۱۰ ثانیه طی می‌کند که سریع‌تر از «کامارو» Z۲۸، «وایپر» GTS یا حتی C۶ «کوروت» ZR۱ است.
عملکرد این خودرو باورنکردنی است و از قدرت خود به خوبی استفاده می‌کند. شما می‌توانید در مدت ۷/۳ ثانیه، سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت را ثبت کنید. قدرت چلنجر«هل‌کت» حتی از لامبورگینی «اونتادور» نیز بیشتر بوده و به شکلی دیوانه‌وار سریع است. البته آنقدر درباره این مدل بحث شده که حرف دیگری برای گفتن باقی نمانده است. بنابراین بیایید به سراغ مدل قدرتمند مرسدس‌بنز، یعنی S۶۵ AMG کوپه برویم.
اول از همه باید گفت این دو مدل از لحاظ ابعاد و وزن بسیار شبیه به هم هستند و این موضوع، باعث جذاب‌تر شدن این دوئل شده است. S۶۵ AMG کوپه یک هیولای ۶۳۰ اسب‌بخار با گشتاور حداکثر هزار نیوتن‌متری است. البته از لحاظ قدرت نسبت به «هل‌کت» در سطح پایین‌تری قرار می‌گیرد، ولی موتور حجیم V۱۲ با دو توربوشارژ در آن آنقدر گشتاور تولید می‌کند که می‌تواند حرکت هر دو خودرو را با یکدیگر تامین کند.

این بالاترین سطح از مرسدس‌بنز کوپه بوده و یکی از بهترین خودروهای ساخته شده تا به امروز است. این خودرو از حالت توقف، می‌تواند در مدت ۱/۴ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد؛ یعنی ۴ ثانیه کُندتر نسبت به چلنجر «هل‌کت». ولی چیزی که اهمیت بیشتری دارد، شرایط خودرو بعد از رسیدن به این سرعت است. اگر این دو در یک رقابت شرکت کنند، مزیت گشتاور مرسدس بنز باعث می‌شود قدرت بیشتر «هل‌کت» به حاشیه برود.
حال نوبت به بررسی قیمت‌ها رسید. یک S۶۵ AMG کوپه جدید برای شما هزینه‌ای افزون بر ۲۳۰هزار و ۹۰۰ دلار خواهد داشت که به‌طور حتم قیمت بسیار بالایی است. این در حالی است که چلنجر SRT «هل‌کت» قیمتی حدود ۶۰هزار دلار دارد. اختلاف قیمت بین این دو، آنچنان زیاد است که با هیچ چیز نمی‌توان آن را پُر کرد.

می‌توان گفت کابین مرسدس نسبت به کابین چلنجر در سطح بالاتری قرار گرفته و چند سال جلوتر است. در واقع کلاس S جدید، یک نقطه استاندارد جدید بین خودروهای لوکس است.
البته اگر به دنبال کوپه لوکس سریع هستید، می‌توانید یک S۵۰۰ کوپه یا S۶۳ AMG بخرید. ولی در همین حال، اصلا به قدرت ۷۰۰ اسب‌بخار نزدیک نخواهید بود. کلاس S کوپه، اتومبیل بسیار سطح بالایی است و وقتی در کنار هر نوع چلنجر و حتی یک «هل‌کت» پارک شده باشد، این موضوع قابل‌تشخیص است. ولی در این مقایسه که حرف فقط از نسخه S۶۵ AMG است، نمی‌توان آن را به راحتی برنده دوئل اعلام کرد؛ نه وقتی که قیمت آن نسبت به هل‌کت، ۴ برابر بیشتر باشد.
بر اساس این گزارش با توجه به تقابل میان اروپایی‌ها و امریکایی‌ها می‌توان به این نکته اشاره کرد که این خودروها اگرچه در مقایسه فنی و طراحی همچنان در رقابت هستند اما می‌توان به جرات گفت امریکایی‌ها با توجه به هم‌سطح بودن با اروپایی‌ها در این کلاس همچنان در ارزانقیمتی حرف اول را می‌زنند.


چاپ