توسعه زنجیره فولاد و اشتغالزایی برای ۳۰۰ نفر

خط جدید اکسیژن و کوره ذوب شرکت آریان‌فولاد با مجموع سرمایه‌گذاری بیش از ۲۹ میلیون دلار و ۳۵ میلیارد تومان از محل منابع داخلی شرکت با حضور علیرضا رزم‌حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت به بهره‌برداری رسید.

این شرکت فولادی در حال‌حاضر به دلیل چالش در تامین مواد اولیه تنها با ۳۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کند و در همین حال برای ۹۰۰ نفر موقعیت شغلی ایجاد کرده است. انتظار می‌رود در صورت فعالیت این شرکت با ظرفیت مناسب، سطح اشتغال آن به ۲ هزار نفر افزایش یابد.

افتتاح خط تولید اکسیژن صنعتی و طرح توسعه فولادسازی

وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر به استان قزوین خط تولید اکسیژن صنعتی شرکت آریان فولاد در بوئین‌زهرا را افتتاح کرد. به گزارش شاتا، علیرضا رزم‌حسینی همچنین از خط در حال راه‌اندازی تولید میلگرد و شمش در این شرکت بازدید به عمل آورد.

این واحد تولیدی در سال ۱۳۹۹ آماده راه‌اندازی شده و زمینه اشتغال ۱۰۰ نفر را فراهم آورده است. میزان سرمایه‌گذاری ثابت برای احداث این واحد تولیدی ۱۵۰ میلیارد ریال و ۲۵ میلیون دلار برآورد شده است. ظرفیت اسمی این کارخانه ۵۰ هزار تن است و میانگین تولید آن در سال جاری ۴ هزار و ۷۵۰ تن برآورد می‌شود. همچنین طرح توسعه میلگرد و شمش در این کارخانه در حال راه‌اندازی است که ۷۵۰ میلیارد ریال سرمایه برای آن نیاز است. این واحد تولیدی ۳.۵ میلیارد ریال در بخش تحقیق و توسعه هزینه کرده است.

علیرضا رزم‌حسینی در ادامه این بازدید طرح توسعه فولادسازی شرکت آریان فولاد در بوئین‌زهرا را مورد افتتاح و بهره‌برداری قرار داد. این واحد تولیدی در زمینه تولید شمش فولادی ظرفیت اسمی ۱۲۰ هزار تن را دارد. این مجتمع در زمینی به مساحت ۶۰ هزار مترمربع با زیربنای ۱۰ هزار مترمربع راه‌اندازی شده که زمینه اشتغال ۲۰۰ نفر را فراهم آورده است. میزان سرمایه‌گذاری برای این طرح ۳۰۰ میلیارد ریال در قالب سرمایه‌گذاری ریالی و ۴ میلیون دلار به‌صورت ارزی است.

تامین مواد اولیه، چالش اصلی

بهمن قاسمی، مدیرعامل شرکت آریان‌فولاد در مراسم افتتاح این واحدها گفت: مجتمع آریان فولاد در ۲ زمین ۱۸۰ و ۲۰۰ هزار متری و یک زمین پشتیبانی ۴۵۰ هزار متری و ۱۱۰ هزار مترمربع سالن تولید احداث شده است. این واحد با ظرفیت ۲ میلیون تن نورد شامل ۵ خط نورد و ۲۴۰ هزار تن ظرفیت تولید شمش شامل ۲ خط میلگرد ۶۰۰ هزار تنی، ۲ خط مقاطع به ظرفیت ۳۰۰ و ۲۰۰ هزار تن، توانایی تولید انواع تیرآهن، نبشی، ناودانی، ریل و ورق تا عرض ۴۰ سانتی‌متر و انواع میلگرد را دارد. در همین حال یک خط ذوب قوس‌الکتریکی آلیاژی با ظرفیت ۱۲۰ هزار تن و ۲ خط ذوب القایی با ظرفیت ۱۲۰ هزار تن (هر خط ۶۰ هزار تن) و مجموعا ۲۴۰ هزار تن ذوب را دارد.

وی با اشاره به اینکه کلیه خطوط این شرکت غیر از کوره‌های القایی توسط کنسرسیومی از معتبرترین سازندگان جهان مانند توشیبا، نیپون‌استیل، پومنی، هیوندایی، SMS، زیمنس، هیتاچی، ABB، شینکو، میتسوبیشی، ساکایی و... به صورت انحصاری و سفارشی ساخته شده که در ایران نظیر ندارد، افزود: این تجهیزات باعث می‌شود محصولات این شرکت به‌دلیل استفاده از غلتک‌های «تنگستن کارباید» با بالاترین استانداردها و مناسب‌ترین قیمت‌ها در اختیار مصرف‌کننده نهایی قرار گرفته و رضایت مشتری‌های کاربلد را جلب کند. افتخار می‌کنیم انتخاب اول کسانی هستیم که از منافع خود دفاع می‌کنند و بابت خریدهای خود هزینه می‌کنند.

شایان ذکر است، این شرکت دارای یک خط اکسیژن پلنت با توانایی تولید ۶۰ هزار تن اکسیژن مایع و نیتروژن و آرگون است.قاسمی با اعلام اینکه آریان‌فولاد دارای یک خط ذوب قوس‌الکتریکی EBT دانیلی با ظرفیت ۵۰۰ هزار تن (کوره ۷۵ تن) است، افزود: این مجموعه قادر به اجرای مستقل یا شراکتی در مناطقی است که زیرساخت‌های مورد نیاز مانند برق و مواد اولیه را دارا باشند. وی اظهار امیدواری کرد خط میلگرد ۶۰۰ هزار تنی که در مرحله تولید آزمایشی قرار دارد و ۳ کوره القایی ۵۰ تنی با ظرفیت حدود ۴۰۰ هزار تن نیز که در حال ‌حاضر بیش از ۸۵ درصد پیشرفت فیزیکی داشته‌اند در اوایل تابستان سال آینده به بهره‌برداری برسند.مدیرعامل شرکت آریان‌فولاد همچنین برخی از مشکلات و موانع پیش‌ روی شرکت را یادآور شد و تصریح کرد: مهم‌ترین مشکل شرکت، تهیه مواد اولیه برای خطوط نورد و آهن‌اسفنجی برای خط ذوب است. امیدواریم با مساعدت‌های مسئولان این مشکل به‌زودی مرتفع شود. باتوجه به چالش یادشده این شرکت هم‌اکنون تنها با ۳۰ درصد ظرفیت خود فعالیت می‌کند.

امید می‌رود با رفع کمبود یادشده ظرفیت تولید این مجموعه فولادی افزایش یابد. وی همچنین در ادامه از آمادگی این شرکت برای همکاری و مشارکت با فعالان حوزه صنایع فلزی و معدنی به‌منظور ادغام با هدف افزایش بهره‌وری و توانمندی‌ها خبر داد.قاسمی با اشاره به اینکه شرکت آریان‌فولاد اعتقاد دارد حداقل دستمزدهای تعیین‌شده از طرف شورای‌عالی کار بسیار ظالمانه و بی‌رحمانه پایین است، پیشنهاد کرد مانند کلیه کشورهای دنیا سطح دستمزد پایه با پولی بین‌المللی تعیین و مثلا حداقل با ۳۰۰ دلار پایه‌ریزی شود و در صورت تغییر نرخ به فوریت و هر ماه نسبت به تورم و افزایش نرخ دلار تعدیل مثبت شود.

وی معتقد است، این روش پرداخت باید شامل کلیه خدمات و قیمت‌ها مانند کرایه حمل‌ونقل و خرده‌فروشی و... شود و در نتیجه سطح معیشت به‌صورت منصفانه‌ای برقرار بماند و اینکه دائم استدلال می‌شود نماینده کارفرما با افزایش سطح دستمزد مخالفت می‌کند، قطعا استدلالی خلاف واقعیت و تهمتی غیرواقعی است؛ ما به‌عنوان ذره‌ای از دریای کارآفرینی و کارفرمایی به تعیین دستمزد پایه غیرمنصفانه و بسیار پایین و دون‌ شأن یک زحمتکش به‌نوبه خود اعتراض داشته و از سطح دستمزد پایه حداقل ۳۰۰ دلار و تعدیل ماهانه متناسب با تورم و تغییر نرخ دلار حمایت و پشتیبانی می‌کنیم.

سخن پایانی

شرکت آریان‌فولاد در حال ‌حاضر برای ۹۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده و پیش‌بینی می‌شود در صورت فعالیت با ظرفیت مناسب، سطح اشتغال به ۲ هزار نفر افزایش یابد؛ بنابراین امید می‌رود در سایه همکاری مسئولان چالش‌های این شرکت در مسیر تامین مواد اولیه مرتفع شود و ظرفیت تولید این مجموعه افزایش یابد تا به این ترتیب شاهد اتفاقات خوبی در این استان و منطقه بوئین‌زهرا باشیم.


چاپ