یک ابر پروژه در راه معدن

ایمیدرو و شرکت راه آهن جمهوری اسلامی ایران امروز تفاهمنامه " احداث خط دوم راه آهن سنگان-تربت حیدریه-جندق-بافق" و "حمل ریلی مواد اولیه معدنی و محصولات صنایع معدنی سنگان"، را امضا کردند. در این تفاهمنامه، سرمایه‌گذاری از سوی شرکت‌های فعال در ناحیه معدنی سنگان انجام می‌شود و راهبری پروژه بر عهده فولاد مبارکه قرار دارد.

این مراسم با حضور وزیر راه و شهرسازی و سرپرست وزارت صنعت معدن و تجارت برگزار شد. پروژه خط دوم ریلی سنگان - بافق به طول ۸۰۰ کیلومتر و از اَبَر پروژه‌های کشور محسوب می‌شود. طرفین این تفاهمنامه مقرر کردند در ماه‌های آتی شرایط تبدیل آن سند به قرارداد را فراهم آورند.

به گفته غریب پور رئیس هیات عامل ایمیدرو، مجتمع سنگان برنامه تولید ۲۰ میلیون تن محصول معدنی را درحال اجرا دارد که بخشی از آن روانه کارخانه‌های فولاد مرکز و جنوب کشور (شرکت‌های مبارکه، فولاد خوزستان، فولاد کاوه جنوب و...) خواهد شد.

درحال‌حاضر ۸۰ درصد حمل‌ونقل ریلی کشور در اختیار معدن و صنایع معدنی است این در حالی است که در آینده، ۴۰ درصد حمل‌ونقل ریلی کشور در منطقه سنگان انجام خواهد شد.

پیش از این، طرح احداث جاده تربت - سنگان به طول ۱۵۱ کیلومتر و همچنین جاده لامرد به پارسیان به طول ۴۰ کیلومتر بین بخش معدن و صنایع معدنی و وزارت راه و شهرسازی اجرایی شده بود.

 
منبع: ایمیدرو

چاپ