مهمانان ناخوانده قیمت‌گذاری

حسین علیزاده - گروه خودرو: روز گذشته شورای رقابت براساس فرمول قیمت‌گذاری خودرو قیمت نهایی این کالای جنجالی را اعلام کرد. خودرویی که از اواسط سال۹۱ وارد فاز قیمت‌گذاری شد و هر بار با فرمولی مشخص شورای رقابت طبق دوره‌های قبل از قیمت‌های جدید رونمایی کرد و طبق گفته رییس این شورا قیمت‌های جدید اعلام‌شده تا یکسال بدون تغییر است.

به نظر می‌رسد آنچه که از سوی شورای رقابت اعلام‌شده خوشایند خودروسازان بوده و آنان با پذیرفتن این قیمت‌ها به پیشواز خریداران محصولات خود می‌روند. با این حال باید دید خریداران خودرو نسبت به قیمت‌های اعلامی چه واکنشی نشان خواهند داد؛ اما نکته قابل تأمل محاسبه قیمت‌ها براساس فرمول جدید به‌گونه‌ای است که آپشن‌هایی چون یورو۴ و کیسه هوا جداگانه حساب شده و قیمت‌های نهایی با این موارد به مراتب بیشتر خواهد بود.
رضا شیوا رییس شورای رقابت با بیان این که از ۲۱ خردادماه امسال شورای رقابت با اعلام فرمول جدید قیمت گذاری خودرو جلسات متعددی را با خودروسازان برای تحقق ۵ شرط افزایش قیمت و بررسی آپشن‌ها برگزار کرده است، تصریح کرد: براساس دستورالعمل جدید قیمت گذاری خودرو خودروسازانی که کیفیت محصولات آنها مناسب نباشد جریمه می‌شوند زیرا کیفیت یکی از الزامات اصلی تعیین قیمت‌ها براساس فرمول شورای رقابت است. شیوا اضافه کرد: اگر خودرویی حائز شرایط و استانداردهای تعیین شده در فرمول قیمت گذاری خودرو نباشد از رده خارج محسوب شده و نباید وارد بازار شود.
وی با تاکید براینکه تاکنون قراردادهای خودروسازان با مصرف کننده شفاف نبوده است، اظهار کرد: با تعاملات صورت گرفته میان شورای رقابت و خودروسازان قراردادها شفاف شده است که در نتیجه هم منافع مصرف‌کننده وهم منافع تولیدکننده رعایت می‌شود.
رییس شورای رقابت با اشاره به اینکه قیمت‌های جدید تا یک سال آینده ثابت خواهند ماند، گفت: اگر شرایط ویژه‌ای برای کشور به‌وجود آید مجبور می‌شویم تا تجدیدنظرهایی را در دستورالعمل قیمت‌گذاری خودرو انجام دهیم.
شیوا با اشاره به اینکه به مصرف‌کنندگان توصیه می‌کنم برای خرید خودرو عجله نکنند، گفت: طی دو ماه آینده بازار خودرو به‌صورت آرامش پیش رفته و دست واسطه‌گران از این بازار کوتاه می‌شود.
وی با تاکید براینکه شورای رقابت ۵ شرط مجوز افزایش قیمت را برای به خودروسازان تحمیل کرده است، گفت: ۵/۵درصد افزایش قیمت شورای رقابت در دستورالعمل جدید ناشی از تورم سال گذشته بود که این تورم را خودروسازان در همان سال پرداخت کرده‌اند.
شیوا یکی از عوامل موثر در التهابات بازار خودرو را عدم عرضه مناسب محصولات به خودروسازان به بازار دانست و گفت: براساس توافق‌های صورت گرفته عرضه خودرو به اندازه کافی انجام می‌شود در نتیجه حاشیه بازار از بین خواهد رفت.
شیوا در ادامه این نشست خبری گفت: شورا اقدامات لازم را برای جریمه خودروسازان انجام می‌دهد و امیدوارم با تصمیم شورای رقابت در قیمت‌های جدید خودرو ضمن همکاری شرکت‌های خودروساز شاهد التهاب در آینده بازار خودرو نباشیم.
رییس شورای رقابت با اشاره به اینکه از امروز خودروسازان می‌توانند عرضه محصولات خود را مطابق دستورالعمل قیمت گذاری خودرو به بازار عرضه کنند، گفت: در بخش خودروهای وارداتی در حال مطالعه بازار این خودروها هستیم به نحوی که در صورت احراز انحصاری بودن این بازار به این حوزه ورود پیدا خواهیم کرد.
شیوا در پاسخ به این پرسش مبنی بر اینکه با لحاظ هزینه‌های مالیات بر ارزش‌افزوده و شماره‌گذاری خودرو میزان افزایش قیمت برخی از محصولات نامعقول به نظر می‌رسد، گفت: در فرمول جدید قیمت کارخانه به اضافه قیمت مصرف کننده به اضافه هزینه الزامات قانونی که شامل یورو۴، کیسه هوای سرنشین است هزینه نهایی خودرو تعیین شده است؛ اما برای رفع ابهام باید بگویم ۸ درصد مالیات بر ارزش افزوده، ۳درصد هزینه شماره‌گذاری به اضافه بیمه اجباری به قیمت مصرف‌کننده اضافه می‌شود و در نتیجه قیمت نهایی تعیین می‌شود.
با بیان اینکه فرمول قیمت‌گذاری خودرو براساس استاندارد یورو۲ بوده است، اظهار کرد: بنابر دستورالعمل شورای رقابت قیمت انواع خودروهای سواری در سال۹۳ ضمن نصب هزینه الزامات قانونی یورور۴، ایربگ سرنشین، تعیین شده است.
شیوا درباره تحقق یکی از شروط شورای رقابت برای خودروسازان نیز گفت: به منظور اطمینان از فروش خودروها به مصرف کننده نهایی نکاتی در جهت اجرا در طرح‌های فروش توافق شد که براساس آن قرار است ۲۰درصد از کل فروش به‌صورت فروش نقدی باشد، ضمن آنکه نقش نمایندگی‌ها در فرآیند فروش به حداقل برسد.
به گفته وی، امکان ثبت‌نام شخصیت‌های حقوقی و نمایندگی‌های مجاز فروش مقرر نباشد و واگذاری یک دستگاه خودرو به ازای هر کد ملی در فروش نقدی صورت خواهد گرفت.
با توجه به اینکه یکی از موارد محاسبه قیمت جدید خودروها و نحوه ارزیابی عملکرد خودروسازان در مورد ۵ شرط تعیین شده از سوی شورای رقابت، افزایش تیراژ تولید خودروسازان بوده چگونه در از میان برداشته شدن حاشیه بازار تاثیر خواهد گذاشت. اگرچه ایران خودرو متعهد شده نسبت به سال۹۲ حداقل ۴۵‌درصد افزایش یابد همچنین تولید سایپا ۴۰درصد، تولید مدیران خودرو ۸۳‌درصد، تولید کرمان موتور ۲۵۵درصد و تولید خودروسازان راین ۴هزار و ۱۴۱درصد افزایش یابد در هر حال باید صبر کرد و نتیجه این توافق زیر سایه شروط شورای رقابت را دید.


چاپ