نمایشگاه معدن سیستان فرصتی برای فعالان معدنی

نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته از تاریخ ۲۶ لغایت ۲۹ بهمن‌ماه برای نخستین بار در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی سیستان و بلوچستان توسط "شرکت رستاک پاد ویژن" با همکاری شرکت نمایشگاه‌های بین‌المللی سیستان و بلوچستان و با حمایت خانه معدن ایران، سازمان نظام مهندسی معدن ایران، سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور و سایر تشکل‌های مرتبط برگزار می‌شود. در ارتباط با اهداف این نمایشگاه تخصصی و دستاوردهایی که می‌تواند برای فعالان و صاحبان معادن کشور به ویژه استان سیستان و بلوچستان به همراه داشته باشد، صمت با داوود شهرکی گفت‌وگو کرد.


خسارت کم کرونا به اقتصاد معادن

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان در ارتباط با تاثیر کرونا بر اقتصاد معادن کشور به‌ویژه معادن استان سیستان و بلوچستان گفت: کرونا در سال اخیر خسارت‌های زیادی را به بخش‌های تولیدی و اقتصادی کشور وارد کرد اما خوشبختانه این اتفاق برای حوزه معدن به صورت گسترده‌ای رخ نداد بلکه در مجموع حوزه معادن نسبت به باقی بخش‌های اقتصادی کشور در روزگار کرونا کمتر ضربه خورده است.

منابع معدنی زیرساخت صنایع را تامین می‌کنند و نیاز کشور به مواد معدنی در طی سال گذشته همراه با افت ناچیزی همچنان پابرجا بوده است. بنابراین نیاز به راهکارهای جدی و تصمیم‌گیری‌های کلی برای ارائه طرح‌های اقتصادی جهت جبران خسارت‌های معادن نبوده اما در عین حال برای پیشرفت صنعت و معادن استان سیستان و بلوچستان در بخش زیرساخت، طرح‌هایی برای صاحبان معادن و فعالان حوزه معدن ازجمله مسئله تأمین تجهیزات و ماشین‌آلات جدید برای معادن و در نظر گرفتن تسهیلات مالی از طریق صندوق بیمه سرمایه‌گذاری فعالیت‌های معدنی، در راستای اجرا و دستور کار قرار دارد.

بخش معدن کمتر ضربه خورد

داوود شهرکی در ارتباط با برپایی نمایشگاه بین‌المللی معادن و صنایع معدنی گفت: «نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته نخستین بار است که در استان سیستان و بلوچستان برگزار می‌شود. بالغ بر ۲۰۰ غرفه برای این نمایشگاه در مساحت ۵ هزار مترمربع زیر بنا پیش‌بینی کرده‌ایم که حدود ۲۰ غرفه از نمایشگاه در دست فعالان و شرکت‌های معدنی استان سیستان و بلوچستان است و مابقی به فعالان صنعتی و معدنی سایر استان‌ها اختصاص یافته است. به نظر می‌رسد که این نمایشگاه دستاوردهای مهمی را برای فعالان حوزه معدن استان سیستان و بلوچستان داشته باشد.

شرکت‌های بزرگ معدنی به این نمایشگاه معدن و صنایع معدنی دعوت شده‌اند، به همین منظور فرصت مناسبی برای معدن‌کاران استان سیستان و بلوچستان به‌دست می‌آید تا از اطلاعات و تجربیات شرکت‌های معدنی بهره‌برداری کنند. شرکت‌های سازنده ماشین‌آلات نیز در این نمایشگاه حضور دارند و این شرکت‌ها می‌توانند به روابط بین معادن کمک کرده و موارد مربوط به حمل‌ونقل معدنی را برای فعالان حوزه معدن تسهیل بخشند».


برگزاری دوره‌های بعدی نمایشگاه در صورت موفقیت دوره نخست

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان در مورد آینده این نمایشگاه تخصصی بیان کرد: «پس از برگزاری دوره اول نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته در استان سیستان و بلوچستان عملکرد، نتایج و دستاورد‌های آن برای فعالان معدنی به ویژه فعالان استان سیستان و بلوچستان بررسی خواهد شد. در ادامه نیز جهت شیوه برگزاری نمایشگاه بین‌المللی معدن و صنایع معدنی در استان سیستان و بلوچستان مانند برگزاری سالانه یا دوسالانه این نمایشگاه در سال‌های آتی تصمیم‌گیری خواهد شد».


تقویت روابط با خانه معدن ایران

در ارتباط با دلایل حضور صاحبان معادن و فعالان معدنی نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته، صمت با یکی از شرکت‌کنندگان این نمایشگاه گفت‌وگو کرد:
مریم عسکری، رئیس هیات‌مدیره شرکت زمین کان‌سار پویش، در ارتباط با اهداف حضور این شرکت در دوره اول نمایشگاه بین‌المللی معدن، صنایع معدنی، فرآوری مواد معدنی، ماشین‌آلات و تجهیزات وابسته در استان سیستان و بلوچستان یکی از اهداف ما در جهت حضور در این نمایشگاه آن است که در ارتباط با توسعه فعالیت‌های معدنی بررسی کنیم که آیا امکان همکاری و مشارکت با شرکت‌های دارای ظرفیت سایر استان‌ها به جز استان سیستان و بلوچستان وجود دارد یا خیر.

در ادامه نیز به معرفی توانایی‌های شرکت زمین کان‌سار پویش برای جذب سرمایه‌گذار مناسب خواهیم پرداخت و همچنین تحکیم ارتباطات با خانه معدن ایران و سازمان صنعت، معدن و تجارت استان سیستان و بلوچستان در دستور کار ما قرار دارد».
امید می‌رود که با موفقیت و تداوم این نمایشگاه تخصصی در استان سیستان و بلوچستان در ادامه شاهد بهره‌برداری‌های مفیدتری از ذخایر معدنی این استان باشیم.


نویسنده: ملیکا انصاری


چاپ