موبایل قاچاق فعال نمی‌شود

زهرا طهرانی - گروه تجارت: یک بازار سنتی و هزاران ابزار مدرن. شاید بتوان این تعریف را برای بازار موبایل ایران در نظر گرفت که بیش از ۹۰ درصد آن در چنگ قاچاق است و بس.

موبایل و تبلت از آن دسته کالاهایی هستند که در بحث قاچاق نمود بیشتری دارند چرا که تولیدکننده داخلی فقط یک درصد بازار را صاحب است و مابقی را غیروطنی‌ها تامین می‌کنند. به عقیده کارشناسان و فعالان این بخش، کاهش تعرفه واردات این کالای پرتقاضا و حتی به صفر رساندن آن می‌تواند یکی از راهکارهای جلوگیری از قاچاق باشد اما به تازگی طرح ثبت سریال کردن گوشی تلفن همراه مطرح شده است. طرحی که ۷سال پیش هم اجرا اما با مشکلاتی مواجه شد و نتیجه دلخواه را نداد. در این میان، برخی طرح ثبت سریال کردن گوشی تلفن همراه را نخستین خاکریز برای جلوگیری از قاچاق گوشی می‌دانند و برخی دیگر هم با توجه به تجربه گذشته جزو منتقدانی هستند که معتقدند تاثیری در بهبود وضعیت این بازار نخواهد داشت.

 

مسیر قانونی سخت نمی‌شود
۲ماه پیش وزارت ارتباطی‌ها از دستور کار قرار دادن طرح «رجیستر» موبایل‌های وارداتی خبر داده بودند که اجرای آن را منوط به هماهنگی با اپراتورها دانستند. در همین حال؛ معاون پیشگیری و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز به تازگی اظهار کرد: وارد کنندگانی که اقدام به واردات قانونی موبایل می‌کنند، شماره سریال موبایل‌های وارداتی توسط آنها ثبت می‌شود و در اختیار گمرک قرار می‌گیرد که پیشنهاد کردیم این شماره سریال‌ها علاوه بر گمرک، در رگولاتوری نیز ثبت شوند.
علیرضا بیات در گفت‌وگو با ایسنا با بیان اینکه در راستای احقاق حقوق مصرف‌کننده و تاجران، بحث ثبت سریال کردن گوشی‌ها و تبلت‌های وارداتی انجام می‌شود، تصریح کرد: ثبت سریال در سازمان تنظیم مقررات به این معنی است که اگر تشخیص داده شود گوشی غیرقانونی بوده و به صورت قاچاق وارد شده، اجازه فعال کردن آن داده نشود و با این کار در نظر داریم فرآیند ورود قانونی گوشی را تسهیل کنیم.
وی با بیان اینکه این موضوع هنوز نهایی نشده و در مرحله مقدماتی است، افزود: البته این بحث به معنی اضافه کردن گلوگاه جدید برای واردات نیست، بلکه درهمان فرآیند گمرکی این کار انجام می‌شود. معاون پیشگیری و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز افزود: این شماره سریال‌ها پیش از این فقط در گمرک ثبت می‌شد اما بعد از اجرایی شدن این موضوع در رگولاتوری نیز ثبت شده و این کار بدون ایستایی و معطلی در گمرک انجام می‌شود. بیات گفت: این کار به‌زودی انجام می‌شود و گمرک نیز پیشاپیش اعلام آمادگی کرده است. خوشبختانه تعامل خوبی در این زمینه وجود دارد؛ البته این موضوع فقط سیاست ما نیست بلکه سیاست دستگاه‌های مختلف است.
وی با بیان اینکه با پدیده قاچاق به شدت برخورد می‌کنیم، تصریح کرد: با اداره استاندارد و رگولاتوری مذاکرات لازم را انجام دادیم تا فرآیندهای قانونی را به گونه‌ای تعریف کنیم که معطلی کالا نیز در گمرک کمتر شود و از این طریق مسیر واردات قانونی را آسان‌تر خواهیم کرد. به گفته معاون پیشگیری و هماهنگی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، نیروهای پلیس و دستگاه‌های ذی‌ربط نیز توجیه شدند که برخورد جدی‌تری با پدیده قاچاق موبایل و تبلت داشته باشند. بیات با بیان اینکه زمانی که کالایی از طریق قاچاق وارد شود حقوق و عوارض گمرکی آن و در واقع حقوق دولت تامین نمی‌شود، یادآور شد: نمی‌خواهیم مسیر قانونی را سخت کنیم که برای تاجران مقرون به صرفه نباشد، تلاش ما این است که انضباط را به این بخش برگردانیم و از طرفی موافق اصلاح تعرفه‌های موبایل و تبلت هستیم.

 

معایب گذشته اصلاح شود
رییس اتحادیه لوازم صوتی، تصویری و موبایل هم در این خصوص معتقد است: مشکل قبلی ما در این طرح شبکه مخابرات بود یعنی جایی که ثبت سریال انجام می‌شد. ابراهیم درستی در گفت‌وگو با صمت با تاکید براینکه معایب گذشته باید اصلاح شود، اظهار کرد: با کاهش ضریب خطا و نظارت جامع و کامل در مخابرات و بخش‌های دیگر می‌توان از این طرح به عنوان بخشی از راهکارهای مبارزه با قاچاق موبایل استفاده کرد. وی با بیان اینکه اتحادیه نیز هماهنگی بسیاری با ستاد مبارزه با قاچاق کالا، اتاق بازرگانی و اصناف دارد، تصریح کرد: به دلیل اینکه این کالا نیاز به اطلاع‌رسانی و معرفی محصولات جدید دارد، سعی می‌کنیم چندین نوع نمایشگاه در سال برگزار کنیم که هفتمین نمایشگاه امسال هم امروز در سالن نمایشگاه بازار مویابل ایران گشایش می‌یابد.
به گفته درستی، قاچاق موبایل‌های زیر ۵۰۰ هزار تومان برای قاچاقچی صرف ندارد بلکه قاچاق محصولات بیش از این رقم سودآور است. رییس اتحادیه لوازم صوتی، تصویری و موبایل همچنین معتقد است: تعرفه واردات گوشی تلفن همراه نیز باید صفر شود تا بتوان به طور کامل و جدی جلوی قاچاق آن را گرفت. وی افزود: درحال‌حاضر این کالای کوچک جزو سبد خانوار شده و بازار هم نیاز بالایی به آن دارد پس نباید تعرفه‌ای برای آن در نظر گرفت که واردات رسمی آن سخت شود. رییس اتحادیه لوازم صوتی، تصویری و موبایل با بیان اینکه نباید ابزار قاچاق را خودمان مهیا کنیم، تصریح کرد: مهم‌ترین عامل نوسانات بازار تعرفه بالا بود که درحال‌حاضر با تعرفه ۶درصدی فعلی وضعیت آرامی داریم اما باید این تعرفه به صفر برسد. به گفته وی، با احتساب ۸درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۳درصد هزینه‌های سربار دیگر به طور کلی تعرفه موثر واردات موبایل حدود ۱۸درصد می‌شود که کانال‌های رسمی را محدود و قاچاق را به صرفه می‌کند.
وی با تاکید براینکه باید علل قاچاق را ریشه‌یابی کنیم، اظهار کرد: وقتی مصرف این کالا بالاست و سود سرشار و نیاز بالایی هم به آن داریم پس قاچاق آن به نظر بعضی‌ها مقرون به صرفه است.

 

در آخر اینکه...
هرچند این سیاست مبارزه با قاچاق و حمایت از تولید ملی جزو برنامه‌های همیشگی دولت‌ها بوده اما متاسفانه هنوز در مورد گوشی تلفن همراه با نتیجه موفقیت‌آمیزی همراه نبوده و بر همین اساس سالانه میلیون‌ها دلار بابت تعرفه واردات به جای خزانه به جیب قاچاقچیان سرازیر می‌شود. به هر حال امیدواریم طرح قدیمی ثبت سریال موبایل و تبلت در این دولت با اصلاحات صورت گرفته به عنوان روشی نرم اثربخشی بیشتری داشته باشد.


چاپ