کشاورزان راهی بورس کالا می‌شوند

یکی از مشکلات مهم کشاورزان انبار شدن محصولات‌شان و کاسته شدن از کیفیت آنهاست که با انتشار این اوراق کشاورزان با تحویل کالاهای‌شان به انبارهای بورس کالا و دریافت این اوراق می‌توانند به پول خود برسند. علاوه بر اینها انبارهای بورس کالا به‌صورت پراکنده در سراسر کشور وجود دارند تا کشاورزان نیاز نداشته باشند محصولات خود را تا مرکز حمل کنند و می‌توانند محصولات خود را به نزدیک‌ترین انبار مورد تایید بورس کالا تحویل داده و اوراق گواهی سپرده انبار را دریافت کنند. به‌این‌ترتیب با دریافت محصولات کشاورزی برای فروش آن به خریداران از طریق بورس کالا، اوراق یادشده منتشر می‌شود تا تولیدکنندگان امکان گردش نقدینگی داشته باشند و زودتر بتوانند کالای خود را به فروش برسانند.
از دیگر ویژگی‌های این اوراق امکان وثیقه‌گذاری آن برای دریافت تسهیلات است. در حال حاضر شورای‌عالی بورس گواهی سپرده انبار را به‌عنوان ابزار مالی تصویب کرده و تا این مرحله اجرای عملیاتی‌اش را قرار است شرکت سپرده‌گذاری تسویه اوراق بهادار و تسویه وجوه انجام دهد.
در همین رابطه حامد سلطانی‌نژاد، مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی در گفت‌وگو با خبرنگار صمت درخصوص گواهی سپرده کالایی گفت: یک مشکل مهم ما این است که بازار شفافی برای عرضه محصولات توسط تولیدکننده وجود ندارد و حضور واسطه‌ها باعث افزایش نرخ‌های بی‌دلیلی می‌شود که به ضرر مصرف‌کننده است و برای تولیدکننده هم سودی ندارد.
وی در ادامه افزود: برای ایجاد بازار شفاف، کالاهایی که مورداستفاده عموم تولیدکنندگان قرار می‌گیرد به‌خصوص در حوزه صنعتی و کشاورزی در انبارهای مورد تایید سپرده‌گذاری و بورس کالا انبار می‌شود.
به گفته سلطانی‌نژاد؛ برای این کالاها پس از انبار، اوراق بهاداری با عنوان گواهی سپرده کالایی صادر می‌شود که امکان معامله آن در بورس‌های کالایی وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه بسته به نوع کالا، این برگه‌ها در بورس کالا یا بورس انرژی مورد معامله قرار می‌گیرند، اظهار کرد: درصورتی‌که این موضوع اجرایی شود و ارتباط سپرده‌گذاری مرکزی با انبارهای کالایی برقرار گردد، کشاورزان و تولیدکنندگان محصولات صنعتی و کشاورزی محصولات خود را به اوراق بهادار تبدیل کرده و حتی می‌توانند این اوراق را به‌عنوان وثیقه برای دریافت تسهیلات در اختیار بانک‌ها قرار دهند.
سلطانی‌نژاد با اشاره به همکاری تنگاتنگ این شرکت با بورس کالا برای انتشار اوراق مورد بررسی، گفت: امسال این اوراق منتشر خواهد شد.
وی افزود: با توجه به تاکید شورای‌عالی بورس به انتشار اوراق برای کالاهای صنعتی و کشاورزی، کار در قدم اول بر روی این کالاها آغاز می‌شود تا بازار آنها ساماندهی گردد.


چاپ