خصوصی‌سازی طرح‌های توسعه‌ای در بستر بازار سرمایه


هر میزان که مفروضات موثر در عملکرد اقتصادی یک سرمایه‌گذار شفاف‌تر باشد، قطعا به توسعه هرچه بیشتر سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه و سایر بازارهای مالی می‌انجامد.
در شرایط حاضر بازار سرمایه، انتظاری که فعالان این بازار و سرمایه‌گذاران از دولتمردان و وزرای اقتصادی و صنعتی دارند، ایجاد شفافیت در فضای کسب‌وکار برای سرمایه‌گذاران است.
نباید فراموش کرد که بازار سرمایه نسبت به تصمیم‌های دولتمردان به‌خصوص در حوزه صنعت، معدن و تجارت عکس‌العمل نشان می‌دهد، چراکه این بازار آیینه تمام‌نمای اقتصاد کشور است. در این شرایط اگر قصد داشته باشیم مردم را برای سرمایه‌گذاری بلندمدت در بازار سرمایه تشویق کنیم، باید ابهام‌های صنایع کمتر شود.
ابهام در مفروضات سرمایه‌گذاری نگاه سرمایه‌گذار را کوتاه‌مدت می‌کند، برای مثال موضوع خوراک شرکت‌های پتروشیمی که به‌طور سالانه در بودجه دولت مطرح می‌شود و تغییر می‌کند، مجال سرمایه‌گذاری بلندمدت را به سرمایه‌گذاران این صنعت نمی‌دهد. همین موضوع برای شرکت‌های معدنی و بهره مالکانه نیز صدق می‌کند؛ با تغییر سالانه این قوانین در بودجه دولت، سرمایه‌گذار نمی‌تواند در یک افق چندساله سرمایه‌گذاری کند.
از سوی دیگر، ایجاد انگیزه برای سرمایه‌گذاران بازار سرمایه یکی از اهداف مهم در اقتصاد کشور است. این در حالی است که سرمایه‌گذار همیشه برای تزریق نقدینگی‌هایش به‌دنبال مزیت‌های نسبی است و درصورتی‌که بازار موردنظرش آن مزیت‌های نسبی را نداشته باشد، به‌طورقطع سرمایه‌های مردمی نیز راهی آن بازار نمی‌شوند. شفافیت و ثبات از مهم‌ترین ویژگی‌هایی هستند که سرمایه‌گذاران برای ورود در هر بازاری به آن توجه می‌کنند. درخصوص بازار سرمایه نیز همه می‌دانیم که بنگاه‌های صنعتی حاضر در این بازار در برخی موارد طرف حساب دولت قرار می‌گیرند و گاهی مطالبات سنگینی از ارگان‌های دولتی دارند که وصول آنها با مشکلات زیادی روبه‌رو است.
در این شرایط وزارتخانه‌ها می‌توانند به این بنگاه‌های اقتصادی برای وصول مطالباتشان کمک کنند. به یاد داشته باشیم که اگر جریان نقدینگی نباشد، بازار سرمایه از بین می‌رود. همچنین بازار سرمایه نقش تامین مالی در اقتصاد را نیز برعهده دارد، به‌این‌ترتیب که سرمایه‌ها را جمع کرده و به سمت فعالیت‌های مولد اقتصادی هدایت می‌کند. علاوه بر این‌ها با توجه به تاکید مقام معظم رهبری به اجرای اصل۴۴ قانون اساسی و خصوصی‌سازی در کشور، دولت نمی‌تواند در طرح‌های توسعه‌ای و پروژه‌های نیمه‌تمام سرمایه‌گذاری کند، به همین دلیل این پروژه‌ها نیازمند منابع مالی بخش خصوصی هستند که بازار سرمایه محل مناسبی برای جذب این منابع و تامین مالی طرح‌های توسعه‌ای است. بازار سرمایه می‌تواند نقش هدایتی برای تامین مالی داشته باشد، مشروط به اینکه طرح‌ها در بستر بازار سرمایه به بخش خصوصی واگذار شوند. با چنین واگذاری‌هایی علاوه بر اینکه سرعت اتمام طرح‌های توسعه‌ای و به بهره‌برداری رسیدن پروژه‌های نیمه‌تمام دولت افزایش می‌یابد، سبد بازار سرمایه نیز پربارتر خواهد شد.

حسن قالیباف‌اصل / مدیرعامل شرکت بورس


چاپ