سرمایه‌های کوچک به صنعت متصل می‌شوند


در نشست خبری مسئولان شرکت گل گهر و شرکت تأمین سرمایه امید جزییات انتشار اوراق سلف موازی استاندارد سنگ‌آهن شرکت صنعتی و معدنی گل گهر اعلام شد.
به گزارش خبرنگار گسترش (ص م ت) مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه امید در این نشست خبری ابراز داشت: قرار است شانزدهم تیرماه برای نخستین بار اوراق سلف مبتنی بر سنگ‌آهن دانه‌بندی شده به میزان ۵۰۰ هزار تن به ارزش تقریبی ۱۰۰ میلیارد تومان به‌صورت ریالی (بر مبنای واحد پولی ریال) منتشر شود.
فاضلیان با اشاره به اینکه اوراق سلف سنگ‌آهن دانه‌بندی شده یک‌ساله است، گفت: سرمایه‌گذاران در سررسید می‌توانند درخواست خود را جهت تسویه فیزیکی به بورس کالا ارائه کنند یا در صورت عدم تمایل به تسویه فیزیکی، به قیمت‌های از پیش تعیین‌شده درخواست تسویه نقدی کنند.
وی افزود: درصورتی‌که سرمایه‌گذاران در سررسید اقدام به تسویه فیزیکی کنند، از بازدهی حداقل ۲۵.۵ و حداکثر ۳۰ درصد با نرخ روزشمار برخوردار خواهند شد؛ اما درصورتی‌که دارنده اوراق فوق در سررسید تمایل به تحویل فیزیکی داشته باشد، می‌تواند همانند سایر قراردادهای متداول در بورس کالا، نسبت به تحویل کالا در زمان تحویل اقدام کند.
وی با اشاره به اینکه اوراق سلف مبتنی بر قرارداد سلف است، در خصوص مزیت‌های این روش گفت: شرکت‌هایی که جریان نقدینگی مثبت داشته باشند و کالاهای قابل‌عرضه و قابل‌احصا باشند، می‌توانند از این روش استفاده کنند.
فاضلیان خاطرنشان کرد: بازارگردانی این اوراق بر اساس شیوه جدید بازارگردانی طراحی شده و توسط شرکت تأمین سرمایه امید انجام خواهد شد و سرمایه‌گذاران طی عمر اوراق امکان فروش اوراق به قیمتی حداقل ۲۳ درصد بالاتر از قیمت خرید به‌صورت سالانه را خواهند داشت.
مدیرعامل شرکت تأمین سرمایه امید وجه تمایز اوراق سلف موازی استاندارد با اوراق مبتنی بر بدهی را عدم پرداخت سود بین دوره اعلام کرد و افزود: عدم پرداخت سود بین دوره برای سرمایه‌گذار این جذابیت را به همراه دارد که نیاز به سرمایه‌گذاری مجدد ندارد و در ذات این اوراق، سرمایه‌گذاری مجدد دیده شده است و برای عرضه‌کننده نیز این مزیت را دارد که در بین دوره هیچ سودی پرداخت نخواهد کرد و مدیریت جریان وجوه بسیار سهل و روان خواهد شد.
وی تصریح کرد: از ویژگی‌های این دارایی اختیار فروش برای دارنده اوراق در بازدهی زیر ۲۵.۵ درصد و اختیار خرید برای عرضه‌کننده در بازدهی بالای ۳۰ درصد است.
وی ابراز داشت: اگر قیمت سنگ‌آهن به‌صورت غیرمنتظره کاهش یابد به‌نحوی‌که در سررسید بازدهی اوراق کمتر از ۲۵.۵ درصد گردد، دارنده اوراق می‌تواند از اختیار فروش خود استفاده کند و اوراق را باقیمتی متناظر با بازدهی ۲۵.۵ درصد شرکت گل گهر عرضه کند. در مقابل، اگر قیمت سنگ‌آهن به‌طور غیرمنتظره افزایش یابد، عرضه‌کننده در قیمت‌های متناظر با بازدهی ۳۰ درصد و بیشتر می‌تواند اختیار خرید خود را اعمال کند.
فاضلیان با اشاره به اینکه در این حالت، سرمایه‌گذار برای تسویه فیزیکی باید مابه‌التفاوت قیمت سررسید اوراق سلف و قیمت روز را به عرضه‌کننده بپردازد یا تسویه نقدی انجام دهد، گفت: شرکت تأمین سرمایه امید علاوه بر بازارگردانی، متعهد پذیره‌نویسی آن بوده و کارگزار عرضه‌کننده هم کارگزاری بانک سپه است.
وی در خصوص حداقل میزان خرید این اوراق ابراز داشت: هر سند این اوراق معادل ۵ تن سنگ‌آهن به ارزش تقریبی ۷۵۰ هزار تومان است. درعین‌حال این اوراق از مالیات معاف است اما اگر کالا تحویل گرفته شود، مالیات بر ارزش‌افزوده باید پرداخت شود.
مدیرعامل تأمین سرمایه امید در پایان تأکید کرد که سرمایه‌گذاران برای خرید اوراق سلف سنگ‌آهن دانه‌بندی باید از طریق مراجعه به کارگزاری‌های بورس کالا نسبت به دریافت کد بورسی مخصوص بورس کالا اقدام کنند.

در ادامه این نشست حسین ملاحسین آقا - مدیرعامل شرکت توسعه‌آهن و فولاد گل گهر – گفت: در حال حاضر تمرین بدون ریسک در بازار سرمایه شروع‌شده و انجام این معاملات باعث می‌شود که تأمین منابع برای صنایع کشور صورت گیرد.
وی افزود: در حال حاضر نزدیک به ۴۵ درصد از ذخایر ایران در منطقه سنگ‌آهن گل‌گهر قرار داشته و ۸.۵ میلیون کنستانتره توسط این شرکت در حال تولید است علاوه بر این چهار خط دو میلیون تنی در حال احداث بوده که دو خط در گل‌گهر و دو خط در گهرزمین است و در پاییز و بهار سال آینده راه‌اندازی می‌شود.
ملاحسین آقا با بیان این‌که شرکت گل‌گهر ۱۲.۵ میلیون تن کنستانتره تولید می‌کند، خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی این چهار خط تولید کنستانتره در سال آینده دو برابر سال جاری می‌شود.
مدیرعامل شرکت توسعه‌آهن و فولاد گل گهر با اشاره به این‌که در زمینه فولادسازی شرکت‌هایی تاسیس شده که شرکت گل‌گهر سهامدار عمده آن است، ادامه داد: در حال حاضر فروش مستقیم گل‌گهر ۲۸۰۰ میلیارد تومان است


چاپ