بلوغ بازار سرمایه و آمادگی برای صعود شاخص

با توجه به روند بازار سرمایه طی ۶ ماه اخیر و نوع رفتار سهامداران در این مدت، می‌توان بیان کرد که بازار سرمایه وارد فاز جدیدی از بلوغ شده، به‌طوری‌که بازار در مقابل اخبار واکنش صحیح نشان می‌دهد. در بازار سرمایه عوامل متعددی منجر به کاهش قیمت‌ها از نیمه دوم دی‌ماه سال گذشته شده است. درواقع آغاز افت در بازار سرمایه را می‌توان به تصمیمات مجلس درخصوص نرخ خوراک پتروشیمی و همچنین وضع عوارض جدید برای معدنی‌ها نسبت داد که درنتیجه منجر به نخستین جرقه کاهش قیمت سهام در بازار سرمایه شد. شایان ذکر است، سرمایه‌گذار با توجه به سیاست‌های اتخاذشده در مورد صنایع مذکور، بیم از اتخاذ تصمیم‌گیری‌هایی در مورد سایر صنایع داشت، به‌طوری‌که سهامداران از وضع قوانین و مقررات روزانه نگران بودند که منجر به ضرر برای صنایع و درنتیجه سرمایه‌گذاران شود.
همچنین تاثیر فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها به افزایش قیمت تمام‌شده محصولات شرکت‌ها انجامید، این در حالی بود که به‌دلیل سیاست‌های انقباضی و کنترل قیمت‌ها نگرانی سهامداران نسبت به وضعیت شرکت‌ها تشدید شد. علاوه بر این افزایش نرخ سپرده‌های بانکی در شرایطی که بی‌اعتمادی و احساس عدم امنیت در بازار سرمایه وجود داشت، باعث تقویت بازار رقیب شد و درنتیجه افت قیمت‌ها در بازار سرمایه تداوم یافت. به‌طورکلی می‌توان اظهار کرد که بازار سرمایه وارد فاز جدیدی شده که به نسبت بالغ و هوشیار است و به اخبار عکس‌العمل صحیح نشان می‌دهد.
شایان، ذکر است در شرایطی که شاخص کل بورس طی ۶ ماه اخیر با افت حدود ۲۰ درصدی و همچنین سهام اکثر شرکت‌ها حدود ۵۰ درصد با کاهش قیمت مواجه بودند با توجه به فصل مجامع و گزارش عملکرد شرکت‌ها که از مقدار پیش‌بینی‌شده وضعیت مطلوب‌تری کسب کردند و همچنین با توجه به نسبت قیمت سهام به EPS اعلامی که در حد مناسب و پایین‌تر از ۴ بود تا حدودی اطمینان سهامداران نسبت به بازار سرمایه افزایش یافت. علاوه بر این خوش‌بینی در مورد مسائل اقتصاد کلان و همچنین چشم‌انداز مثبت روابط سیاسی و احتمال حصول نتیجه مثبت در مذاکرات هسته‌ای، تاثیر مثبتی بر عملکرد بازار سرمایه گذاشت. به اعتقاد من، از نیمه دوم سال‌جاری شاهد رشد ملایم و مداوم قیمت‌ها در بازار سرمایه خواهیم بود اگرچه نوسان ذات طبیعی بازار و پدیده‌ای اجتناب‌ناپذیر است اما به نظر می‌رسد که بازار سرمایه با توجه به اخبار مثبت و انتظارات خوشبینانه طی سال‌جاری حداقل بازدهی ۳۰ درصدی داشته باشد.

نصرالله برزنی / مدیرعامل کارگزاری بانک اقتصاد نوین


چاپ