اروپا اول برادری خود را در برجام ثابت کند

به گزارش ایسنا، سعید خطیب‌زاده در نشست خبری خود با اصحاب رسانه که به شکل مجازی برگزار شد، روز دانشجو را به دانشجویان و دانشگاهیان تبریک گفت و اظهار کرد: دانشگاه منشأ تحولات در جامعه است و عدالت‌خواهی، کمال‌خواهی و آرمان‌خواهی سرلوحه جنبش دانشجویی بوده است. وی با اشاره به تحولات سیاست خارجی در هفته گذشته تصریح کرد: امروز میزبان نخستین سفر خارجی فیصل مقداد به‌عنوان وزیر امور خارجه هستیم. ایشان علاوه بر وزیر امور خارجه با رئیس‌جمهوری و دیگر مقامات کشور دیدار می‌کند. روز چهارشنبه هم وزیر امور خارجه جمهوری آذربایجان به تهران سفر و با رؤسای‌جمهوری و مجلس و دبیرخانه شورای‌عالی امنیت ملی دیدار خواهد کرد.

خطیب‌زاده با بیان اینکه در ادامه موج محکوم کردن شهادت شهید فخری‌زاده، روز جمعه وزیر امور خارجه کرواسی با ظریف تماس گرفت، ابراز کرد: روز پنجشنبه هم وزیر امور خارجه در کنفرانس سالانه گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای شرکت و مواضع ایران را تببین کردند. ایشان با وزیر امور خارجه بلژیک نیز گفت‌وگویی داشتند و همتای بلژیکی ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد و در خلال آن درباره مسائل دوجانبه گفت‌وگو شد.

وی ادامه داد: همچنین آقای بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا با ظریف تماس گرفته و ترور شهید فخری‌زاده را محکوم کرد. وزیر امور خارجه هم در این گفت‌وگو مسئولیت‌های اتحادیه اروپا را یادآور شد. سخنگوی دستگاه دیپلماسی درباره اظهارات اخیر هایکو ماس، وزیر خارجه آلمان درباره برجام گفت: مواضع ایران درباره برجام، ثابت و بدون تغییر است. برجام یک بار مذاکره شد.

این توافق نتیجه مقاومت ایران بوده، امضا شده و در قطعنامه ۲۲۳۱ درج شده است. نه ایران چیزی که یک بار مذاکره شده را دوباره مذاکره می‌کند و نه الزام‌آور بودن قطعنامه ۲۲۳۱ از آن کم می‌شود. خطیب‌زاده با بیان اینکه امیدواریم اروپا جایگاه و ظرفیت‌های خود را شناخته و سقف و کف روابط خود را در نظر بگیرد، یادآور شد: یکی از طرف‌هایی که به تعهدات خود عمل نکرده، طرف‌های اروپایی بوده‌اند. مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضامن اجرای برجام بوده و کشورهایی مانند آلمان حتی نتوانستند به تعهدات خود عمل کنند که در نامه‌های ما آمده است.

وی با تاکید بر اینکه ایران در زمینه امنیت ملی خود نه مذاکره می‌کند و نه مصالحه، عنوان کرد: ایران به حقوق و مسئولیت خود آشنا است و حقوق و مسئولیت‌های طرف مقابل را هم یادآوری کرده است. آنچه با فشار حداکثری به‌دست نیامد با روش‌های دیگر هم به‌دست نمی‌آید.


چاپ