عقب‌نشینی ۲۶ هزار و ۳۸۶ واحدی شاخص بورس تهران

بورس اوراق تهران که در روزهای گذشته مرتب روند رو به رشد و رکوردشکنی را پی می‌گرفت، بالاخره امروز تعدیل شده و با کاهش ۲۶ هزار و ۳۸۶ واحد به رقم یک‌میلیون و ۲۱ هزار و ۳۷۶ واحد رسید. 

امروز شاخص کل با معیار هم‌وزن با کاهش 6 هزار و 551 واحد به 318 هزار و 206 واحد رسید. 

امروز معامله‌گران بورس بیش از 22.4 میلیارد سهام و حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب 2 میلیون نوبت معامله و به ارزش بی‌سابقه 19 هزار و 678 میلیارد تومان داد و ستد کردند که اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به 6 هزار و 40 میلیارد تومان رسید را به آن اضافه کنیم، ارزش معاملات امروز بورس اوراق بهادار و فرابورس ایران به بیش از 25 هزار و 718 میلیارد تومان رسیده است. 

امروز حجم معاملات در بورس به صورت غیرمنتظره‌ای افزایش یافته و در حالی که روزهای قبل یک تا 2 میلیارد سهم خرید و فروش می‌شد، امروز این رقم 11 برابر شده و به 22 میلیارد سهم رسیده است؛ یعنی نشان می‌دهد، معامله‌گران خرد و حقیقی تحت‌تأثیر هیجانات، فروشنده سهام شدند که البته در این بین سهام ارزنده‌ای نیز وجود دارد. کارشناسان معمولا به افراد تازه‌وارد به بازار و سهامداران خُرد توصیه می‌کنند، اولا از پس‌اندازهای کناری در بورس استفاده کنند و ثانیاً بازار بورس همواره همراه با سود و زیان و همزاد با ریسک است، بنابراین بسیار دقت کنند که اولا سهام صندوق‌ها و عرضه‌های اولیه را خریداری کنند و ثانیاً نگاه به سرمایه‌گذاری در بازار سرمایه را براساس نگاه بلندمدت ترسیم کنند و از رفتارهای هیجانی تحت تأثیر فضای مجازی و یا هیجانات بازار خودداری کنند، زیرا بورس‌بازان در کمین سهامداران خرد و کم‌تجربه ایستاده‌اند تا سهام آنها را به قیمت مفت از چنگ‌شان بیرون بیاورند. 


روند یکساله شاخص بورس تهران

امروز عمده نهادهای مهم بورسی مانند پتروشیمی خلیج فارس، گسترش نفت و گاز پارسیان، ملی‌مس، بانک‌ملت،مپنا و سرمایه‌گذاری غدیر همگی در ریزش شاخص کل اثرگذار بوده‌اند و تنها نماد مخابرات ایران در افزایش شاخص بورس تهران مؤثر بوده است. 

امروز شاخص قیمت با معیار وزنی ارزشی با افت ۲.۵ درصدی به رقم ۲۷۱ هزار و ۶۴۲ واحد رسید. 

شاخص قیمت با معیار هم‌وزن با کاهش ۲ درصدی به ۲۱۱ هزار و ۵۴ واحد رسید. 

شاخص آزاد شناور با افت ۲.۲ درصد به رقم یک‌میلیون و ۳۰۶ هزار و ۴۱۹ واحد رسید. 

شاخص بازار اول بورس با عقب‌نشینی ۱.۸ درصدی به رقم ۷۶۵ هزار و ۴۱ واحد رسید. 

شاخص بازار دوم بورس با کاهش ۳.۵ درصدی به رقم یک‌میلیون و ۹۹۱ هزار و ۶۸۲ واحد رسید.

امروز نمادهای پربیننده مربوط به بانک ملت، حمل و نقل  خلیج فارس، بانک تجارت، سرمایه‌گذاری خوارزمی، گسترش سرمایه‌گذاری ایران‌خودرو، ملی مس، پالایش نفتاصفهان و بانک صادرات بوده‌اند. 

به گزارش فارس، در فرابورس ایران نیز اوضاع تعریف چندانی نداشته و شاخص کل با افت ۲۷۴ واحد به رقم ۱۱ هزار و ۳۳۲ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از ۷۱۳ هزار میلیارد تومان رسید. 

معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۵.۱ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۵۶ هزار فقره معامله و به ارزش ۶ هزار و ۴۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند. 

امروز نمادهای گل‌گهر و پتروشیمی مارون بیشترین اثر در شاخص فرابورس را داشته و نمادهای هلدینگ میدکو،صباتأمین، پتروشیمی زاگرس، پتروشیمی تندگویان  و مدییت انرژی امید تابان هور در کاهش شاخص فرابورساثرگذار بود‌ه‌اند. 

امروز نمادهای پربیننده در فرابورس شامل مولد نیروگاه جهرم، ذوب‌آهن، سمگا، نیروی برق دماوند، سیمان لار سبزوار، تبرک و بانک دی بوده‌آند.


چاپ